Kestliku arengu tegevuskava aastani 2030
2015. aasta septembris kirjutasid maailma riigid ÜRO Peaassambleel alla kestliku arengu tegevuskavale aastani 2030 ja selle 17 kestliku arengu eesmärgile.
Maailma juhid lubasid kõrvaldada vaesuse, kaitsta planeeti ning tagada rahu ja jõukuse kõigile inimestele.
Tegevuskava aastani 2030 moodustab koos Pariisi kliimakokkuleppega tegevuskava, mille abil saavutada paremat maailma, ning kestliku arengu ja selle majanduslike, sotsiaalsete, keskkondlike ja juhtimisküsimuste alase rahvusvahelise koostöö ülemaailmse raamistiku.
Kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks järjepidevate edusammude tegemise ning partnerriikide ja kodanikuühiskonnaga tehtava koostöö ning liidu esindatuse tähtsus kõrgetasemelistel rahvusvahelistel foorumitel, sealhulgas ÜRO kestliku arengu kõrgetasemelisel poliitilisel foorumil, on ülioluline, et edendada ELi pühendumist kestlikule arengule ja sellealast juhtpositsiooni ning tegeleda COVID-19 ülemaailmse mõjuga.
Kestliku arengu kõrgetasemeline poliitiline foorum
Kõrgetasemeline poliitiline foorum on peamine ÜRO kestliku arengu platvorm. Sellel on ülemaailmsel tasandil keskne roll kestliku arengu tegevuskava 2030 ja kestliku arengu eesmärkide järelmeetmete võtmisel ja läbivaatamisel.
2021: Kestliku arengu eesmärgid Euroopa majanduse taastamise suunanäitajana
Kõrgetasemelise poliitilise foorumi 2021. aasta koosolek toimub 6.–15. juulini 2021 Majandus- ja Sotsiaalnõukogu egiidi all.
Kõrgetasemelise poliitilise foorumi raames korraldab EL 14. juulil 2021 kõrvalürituse, kus keskendutakse ÜRO kestliku arengu eesmärkide kasutamisele suunanäitajana Euroopa majanduse taastamisel ja parema tuleviku ülesehitamisel uue majanduskasvu mudeli abil. Üritusel tehakse kokkuvõte ELi tegevusest kestliku arengu eesmärkide rakendamisel, toonitades kogu valitsemissektorit hõlmavat lähenemisviisi, majanduse taastamise ülemaailmseid väljavaateid ja vajadust tugeva ülemaailmse partnerluse järele, ning vaadeldakse võimalusi ja viise, kuidas kõige paremini tegeleda paljude omavahel seotud probleemidega, mis käsitlevad kestliku taastamisega kõigil tasanditel.
Euroopa Komisjon on pühendunud 2030. aasta kestliku arengu eesmärkidele ja seab rohelise kokkuleppe oma majanduse taastamise jõupingutuste keskmesse. Ühinege volinike Urpilaineni ja Gentiloniga ning uurige Euroopa taastudes COVID-19 pandeemiaga seotud edulugusid, probleeme ja õppetunde.
Kõrgetasemeline poliitiline foorum 2020
2020. aasta kestliku arengu kõrgetasemelise poliitilise foorumi kohtumine toimus 7.–16. juulini 2020 Majandus- ja Sotsiaalnõukogu egiidi all. See hõlmas foorumi kolmepäevast ministrite kohtumist 14.–16. juulini 2020.
Teema oli „Kiired meetmed ja ümberkujundamine: kestliku arengu tegevuskümnendi elluviimine“.
2020. aasta kõrgetasemelisel poliitilisel foorumil arutasid osalejad kestliku arengu eesmärke, võttes arvesse COVID-19 pandeemia mõju. Nad arutlesid selle üle, kuidas rahvusvaheline üldsus saab pandeemiale reageerida viisil, mis viib meid tagasi kestliku arengu eesmärkide saavutamise teele ning kiirendab kestliku arengu tegevuskümnendil edasiminekut.
Kestliku arengu eesmärkide moment 2020
ÜRO peasekretär korraldas reedel, 18. septembril 2020 virtuaalselt tegevuskümnendi esimese kestliku arengu eesmärkide momendi (SDG Moment).
Kuna tegevuskava 2030 täitmiseks on jäänud vaid kümme aastat, ei ole maailm õigel teel ja COVID-19 pandeemia on olemasolevat ebavõrdsust veelgi süvendanud, muutes mõnikord teatavate eesmärkide saavutamisel tehtud edusammud vastupidiseks. Kliimamuutused, sooline ebavõrdsus ja vaesus on kõige pakilisemad küsimused ning paremaks taastumiseks on vaja poliitilist tahet ja ambitsioone.
Kõrgetasemeline poliitiline foorum 2019
2019. aastal toimus kestliku arengu kõrgetasemeline poliitiline foorum Majandus- ja Sotsiaalnõukogu egiidi all 9.–18. juulini. See hõlmas foorumi kolmepäevast ministrite kohtumist 16.–18. juulini 2019.
18. juulil 2019 korraldas komisjon New Yorgis kõrgetasemelise poliitilise foorumi raames kõrgetasemelise ürituse, kus tutvustati ELi lähenemist, sealhulgas
- komisjoni aruteludokumenti „Euroopa kestliku arengu saavutamine aastaks 2030“;
- Eurostati iga-aastast järelevalvearuannet ELis kestliku arengu eesmärkide saavutamisel tehtud edusammude kohta;
- „ühist kokkuvõtvat aruannet Euroopa arengukonsensuse rakendamise kohta“;
- ELi aruannet poliitikavaldkondade arengusidususe kohta.