Prejsť na hlavný obsah

Výdavky a príjmy EÚ na roky 2021 – 2027

Interaktívny graf znázorňujúci výdavky a príjmy EÚ na obdobie 2021 – 2027 podľa rokov a krajín.

V interaktívnom grafe nižšie sú uvedené informácie o výdavkoch a príjmoch v rámci viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027. V interaktívnom grafe sa navyše uvádzajú aj výdavky v rámci nástroja NextGenerationEU, ktoré sa prerozdeľujú cez rozpočet ako vonkajšie pripísané príjmy z účelových pôžičiek. Údaje sú k dispozícii na stiahnutie v spodnej časti stránky (takisto aj v prípade dlhodobých rozpočtov z predchádzajúcich období). Ďalšie informácie o VFR nájdete tu.

Pokiaľ ide o údaje týkajúce sa viacročného finančného rámca na roky 2014 – 2020, pozri Interaktívny graf: výdavky a príjmy za obdobie 2014 – 2020.

Uvedené sumy slúžia len na prezentáciu. Všetky formálne odkazy na rozpočtové informácie by mali vychádzať z oficiálnych rozpočtových dokumentov a správ.

Návod na použitie

Prepínať medzi vizualizáciami možno kliknutím na niektorú z troch kariet („Prehľad“, „Výdavky“ a „Príjmy“). Na zobrazenie jednej alebo viacerých hodnôt môžete použiť filtre (napr. rok, krajina). Vybrané filtre sa zobrazia na modrom paneli: ak chcete filter zmeniť, kliknite naň, ak ho chcete odstrániť, kliknite na „x“. V závislosti od vášho súčasného výberu nemusia byť vo filtri k dispozícii všetky možnosti: ak danú hodnotu nie je možné vybrať, objaví sa na tmavosivom pozadí.

Vybrané údaje je možné stiahnuť kliknutím na tlačidlo „Stiahnuť vybrané údaje“ v grafe.

Stiahnuť

  • 31. JÚLA 2023
EU spending and revenue - Data 2000-2022

Údaje za roky pred rokom 2000 sú k dispozícii vo finančnej správe za rok 2008

Výhody členstva v EÚ

Rozpočet EÚ nie je hrou s nulovým súčtom. Z členstva v EÚ získavajú všetci – cestujú bez hraníc, majú cenovo dostupné telefonické hovory zo zahraničia a koordinovanú reakciu EÚ na pandémiu koronavírusu a jej dôsledky. Všetky členské štáty EÚ profitujú z toho, že sú súčasťou jednotného trhu, že výzvy spojené s migráciou, bojom proti terorizmu a zmenou klímy riešia spoločne, a že majú lepšie cesty, modernejšie verejné služby a špičkovú lekársku starostlivosť.

Prideľovanie prostriedkov členským štátom je vo svojej podstate nedokonalé, pretože neodráža výhody účasti na spoločnom európskom projekte ani pridanú hodnotu rozpočtu EÚ. Uvedené prínosy z účtovníckeho pohľadu predstavujú len malú časť všetkých výhod členstva v EÚ. Výdavky, ktoré smerujú zdanlivo len do jedného členského štátu, môžu byť prínosom aj pre viaceré alebo dokonca pre všetky štáty, vzhľadom na to, že prostriedky z EÚ majú výrazný externý vplyv alebo sa týkajú európskeho verejného statku, ktorý si vyžaduje spoločné financovanie.

Pozri aj Výhody rozpočtu EÚ