Pereiti prie pagrindinio turinio

2021–2027 m. ES išlaidos ir pajamos

Interaktyvi diagrama, kurioje parodomos 2021–2027 m. ES išlaidos ir pajamos pagal metus ir šalis.

Toliau esančioje interaktyvioje diagramoje pateikiama informacija apie išlaidas ir pajamas pagal 2021–2027 m. daugiametę finansinę programą (DFP). Be to, interaktyvioje diagramoje taip pat parodytos išlaidos pagal priemonę „NextGenerationEU“, kurios pagal biudžetą nukreipiamos kaip išorės asignuotosios pajamos iš specialiųjų pasiskolintų lėšų. Duomenis (įskaitant ankstesnių ilgalaikių biudžetų duomenis) galima atsisiųsti puslapio apačioje. Daugiau informacijos apie DFP pateikta čia.

Su 2014–2020 m. daugiamete finansine programa susiję duomenys pateikti Interaktyvioje diagramoje: 2014–2020 m. išlaidos ir pajamos.

Sumos nurodomos tik parodomaisiais tikslais. Bet kokia oficiali nuoroda į biudžeto informaciją turėtų būti nuoroda į oficialius biudžeto dokumentus ir ataskaitas.

Kaip naudotis

Norėdami pasirinkti vizualizaciją, spustelėkite vieną iš trijų kortelių („Apžvalga“, „Išlaidos“ ir „Pajamos“). Galite naudoti filtrus (pvz., metų, šalies) ir pasirinkti pateikti vieną ar kelias reikšmes. Jūsų dabartinė parinktis rodoma mėlynoje juostoje – spustelėkite parinktį, jei norite ją pakeisti, arba „x“, kad pašalintumėte. Priklausomai nuo jūsų dabartinės parinkties, gali būti prieinamos ne visos filtro galimybės: jei reikšmės pasirinkti negalima, ji bus rodoma tamsiai pilkame fone.

Dabartinę parinktį galima atsisiųsti diagramoje spustelėjus mygtuką „Atsisiųsti pasirinktus duomenis“.

Atsisiųsti

2023 M. LIEPOS 31 D.
EU spending and revenue - Data 2000-2022

Ankstesnių nei 2000 metų duomenys pateikti 2008 m. finansinėje ataskaitoje.

Narystės ES nauda

ES biudžetas – ne nulinės sumos žaidimas. Narystė ES naudinga visiems, nes galime keliauti be sienų, skambinti iš užsienio už prieinamą kainą ir užtikrinti suderintą ES atsaką į koronaviruso pandemiją ir jos padarinius. Visoms ES valstybėms narėms naudinga būti bendrosios rinkos dalimi, kartu spręsti migracijos ir kovos su terorizmu bei klimato kaita iššūkius, be to, jos gali naudotis geresniais keliais, modernizuotomis viešosiomis paslaugomis ir pažangiu gydymu.

Išlaidų paskirstymas valstybėms narėms savaime yra netobulas, nes jis neatspindi dalyvavimo mūsų bendrame Europos projekte privalumų ar ES biudžeto pridėtinės vertės. Pirmiau nurodyta apskaitinė nauda – tai tik nedidelė visų narystės ES privalumų dalis. Išlaidos, kurios, regis, yra skirtos tik vienai valstybei narei, gali būti naudingos kelioms ar visoms valstybėms narėms dėl didelio šalutinio ES išlaidų poveikio arba gali būti naudojamos ir tam tikrai Europos viešajai gėrybei, kuriai reikalingas bendras finansavimas.

Taip pat žr. „ES biudžeto nauda“.