Ugrás a fő tartalomra

Korai felismerési és kizárási rendszer (EDES)

A korai felismerési és kizárási rendszer céljának, felépítésének és jogalapjának részletes magyarázata, valamint az uniós költségvetésből finanszírozott szerződésekből kizárt vagy súlyos szakmai kötelességszegés vagy bűncselekmény miatt szankcionált pénzügyi szereplők jegyzékére mutató link

A korai felismerési és kizárási rendszert a Bizottság hozta létre, hogy javítsa az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét, és garantálja a hatékony és eredményes pénzgazdálkodást.

A korai felismerési és kizárási rendszer a korai előrejelző rendszernek és a közbeszerzési eljárásban való részvételből kizárt pályázók központi adatbázisának a szerepét vette át 2016. január 1-jétől.

A korai felismerési és kizárási rendszer szabályait a költségvetési rendelet rögzítette.

A rendszer több szempontból is előrelépést jelent a már létező eszköztárhoz képest, a külön testület és adatbázis létrehozásának köszönhetően.

Időkeret

A rendszer szabályai 2016 óta a szerződések, támogatások, megállapodások, díjak, pénzügyi eszközök és szakértői díjak összességére alkalmazandóak, továbbá a költségvetés közvetett irányítás keretében történő végrehajtására is vonatkoznak.

Cél

A korai felismerési és kizárási rendszer célja az Unió pénzügyi érdekeinek védelme az uniós forrásokra pályázó vagy a Bizottsággal, más uniós intézménnyel, szervvel, hivatallal vagy ügynökséggel jogi kötelezettséget aláíró, megbízhatatlan személyekkel és szervezetekkel szemben. A korai felismerési és kizárási rendszer egyebek mellett lehetővé teszi:

  • azoknak a személyeknek és szervezeteknek a korai kiszűrését, akik/amelyek kockázatosak az EU pénzügyi érdekeire nézve;
  • azoknak a személyeknek és szervezeteknek a kizárását a költségvetési rendelet hatálya alá tartozó odaítélési eljárásokban való részvételből vagy az uniós források felhasználására való kiválasztásból, akik/amelyek a költségvetési rendelet 136. cikkének (1) bekezdésében említett, kizárást indokoló helyzetek egyikében vannak;
  • pénzügyi szankciók kiszabását személyekre vagy szervezetekre (a pénzügyi rendelet 138. cikke értelmében);
  • a legsúlyosabb esetekben a kizárással és az esetleges pénzügyi szankcióval kapcsolatos információk közzétételét a Bizottság weboldalán, megerősítve ezzel a szankciók visszatartó erejét (a költségvetési rendelet 140. cikke értelmében).

A korai felismerésre/kizárásra/pénzügyi szankcióra vonatkozó információk forrása lehet:

  • jogerős ítélet vagy jogerős közigazgatási határozat;
  • az Európai Csalás Elleni Hivatal, az Európai Ügyészség vagy a Számvevőszék által végzett ellenőrzések vagy vizsgálatok vagy az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő felelősségi körébe tartozó bármely egyéb műveletellenőrzés, ellenőrzés vagy kontroll nyomán megállapított tények és következtetések;
  • nem jogerős ítélet vagy nem jogerős közigazgatási határozat;
  • az Európai Központi Bank, az Európai Beruházási Bank, az Európai Beruházási Alap vagy egy nemzetközi szervezet határozata;
  • a költségvetést megosztott irányítás keretében kezelő nemzeti hatóság által bejelentett csalási és/vagy szabálytalansági eset;
  • a költségvetést megosztott irányítás keretében végrehajtó szervezet által bejelentett csalási és/vagy szabálytalansági eset.

A kizárást indokoló helyzeteket a költségvetési rendelet 136. cikkének (1) bekezdése sorolja fel. A következőkről van szó:

  • csőd- és fizetésképtelenségi helyzetek;
  • adófizetési vagy társadalombiztosítási járulék kifizetésének elmulasztása;
  • súlyos szakmai kötelességszegés;
  • csalás, korrupció, bűnszervezetben való részvétel stb.;
  • súlyos szerződésszegés;
  • szabálytalanság;
  • szervezetek létrehozása az adózási, társadalombiztosítási vagy egyéb jogi kötelezettségek megkerülése céljából (fedőcégek létrehozása).

A testület

A költségvetési rendelet testület összehívását írja elő, melynek az a feladata, hogy központilag értékelje a rendelet 136. cikkének (1) bekezdésében említett, kizárást indokoló helyzeteket, és ajánlásokat fogadjon el a kizárásra és a pénzügyi szankciókra vonatkozóan azokban az esetekben, amelyeket uniós intézmény, uniós szerv, európai hivatal vagy a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott szerv engedélyezésre jogosult tisztviselője utal hozzá (a költségvetési rendelet 143. cikkének (1) bekezdése). Az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő központi értékelés céljából a testület elé utalja az olyan ügyeket, amelyekben nem született jogerős ítélet vagy jogerős közigazgatási határozat a kizárásról és annak időtartamáról vagy a pénzügyi szankcióról és ezen információk közzétételéről.

Ha az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő úgy dönt, hogy eltér a testület ajánlásától, ezt a döntését meg kell indokolnia a testület felé.

A testület hatáskörébe tartozik az is, hogy gondoskodjon az érintett személy vagy szervezet védelemhez való jogának tiszteletben tartásáról.

Az egyes ügyekben végül a testület ajánlása alapján az illetékes engedélyezésre jogosult tisztviselő dönt a kizárásról és/vagy pénzügyi szankció kiszabásáról és a vonatkozó információknak a Bizottság webhelyén való esetleges közzétételéről.

A rendszer lehetőséget ad azoknak a korrekciós intézkedéseknek az értékelésére is, amelyeket az érintett személyek vagy szervezetek hoznak megbízhatóságuk bizonyítása érdekében. Kedvező értékelés esetén nincs szükség az adott személy vagy szervezet kizárására (kivéve a legsúlyosabb bűncselekményeket, azaz a csalást, a korrupciót).

A testület tagjai:

  • magas szintű, független elnök;
  • a Bizottságnak mint a korai felismerési és kizárási rendszer tulajdonosának két állandó képviselője;
  • az ajánlást kérő (a Bizottsághoz vagy más uniós intézményhez vagy szervhez tartozó) engedélyezésre jogosult tisztviselő képviselője.

Az adatbázis

A korai felismerésre vagy kizárásra és/vagy a pénzügyi szankciókra vonatkozó fenti információk – a Bizottság, annak végrehajtó ügynökségei, más intézmények, uniós szervek vagy európai hivatalok által továbbított információk alapján – bekerülnek az e célból létrehozott adatbázisba (a korai felismerési és kizárási rendszer adatbázisa).

Az adatbázist a Bizottság hozta létre és működteti (a költségvetési rendelet 142. cikkének (1) bekezdése).

Adatvédelem

A korai felismerési és kizárási rendszernek összhangban kell lennie a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről szóló, 2018. október 23-i (EU) 2018/1725 európai parlamenti és tanácsi rendelettel.

A korai felismerési és kizárási rendszer adatbázis adatvédelmi nyilatkozata az alábbi linken olvasható:

Dokumentumok

 

2023. JÚNIUS 27.
Privacy statement for the EDES Database