Přejít na hlavní obsah

Diskusní dokument o sociálním rozměru Evropy

Podrobnosti

Datum zveřejnění
26. dubna 2017

Popis

Diskusní dokument o sociálním rozměru Evropy klade otázky, jak v budoucí společnosti a v budoucím světě práce udržet současnou životní úroveň, vytvořit více kvalitnějších pracovních míst, zajistit, aby lidé disponovali správnými dovednostmi, a posílit jednotu naší společnosti. Dokument představuje tři možné alternativy:

  • Omezit sociální rozměr na volný pohyb

Unie by zachovala pravidla podpory přeshraničního pohybu osob, jako např. pravidla týkající se práv na sociální zabezpečení pro občany působící ve více zemích (tzv. mobilní občané), dále pravidla vysílání pracovníků, přeshraniční zdravotní péče a uznávání diplomů. Již by ale neexistovaly minimální standardy EU vztahující se kupříkladu na bezpečnost a ochranu zdraví pracovníků, pracovní dobu a dobu odpočinku nebo mateřskou a otcovskou dovolenou. Evropa by již nepodporovala příležitosti k výměně osvědčených postupů mezi členskými státy v oblastech vzdělávání, zdraví, kultury a sportu. Sociální a regionální programy restrukturalizace v členských státech, které jsou spolufinancovány z peněz EU, by musely být přerušeny nebo financovány z vnitrostátních prostředků.

  • Větší angažovanost v sociální oblasti pouze podle vlastního uvážení

Země, které sdílejí jednotnou měnu euro, by se mohly společně více angažovat v sociální oblasti, aby zachovaly silnou a stabilní eurozónu a zamezily prudkým změnám životní úrovně svých občanů. Další země, které by o tuto spolupráci projevily zájem, by se mohly také zapojit.

  • Prohloubit sociální rozměr Evropy společně jako celek 27 států Unie

Zatímco těžiště opatření v sociální oblasti by mělo zůstat a také by zůstalo v rukou vnitrostátních a místních orgánů, Unie by zkoumala způsoby, jak kroky členských států dále podpořit při maximálním využití všech nástrojů, jimiž disponuje. Právní předpisy by nestanovily pouze minimální standardy, ale mohly by také, ve vybraných oblastech, plně harmonizovat práva občanů napříč EU, aby se dosáhlo podobných výsledků v sociální oblasti v jednotlivých zemích.

Soubory

26. DUBNA 2017
Diskusní dokument o sociálním rozměru Evropy
21. ČERVNA 2017
Social priorities under the Juncker Commission