Kiekvienas kvietimas teikti paraiškas arba pasiūlymus turi savo kriterijus, reikalavimus ir etapus. Pasirinkto kvietimo gairėse pateikiama visa informacija apie paraiškų teikimo tvarką.
Išsiaiškinus, kad atitinka konkrečiame kvietime nurodytus kriterijus, pareiškėjams gali reikėti užsiregistruoti specialioje duomenų bazėje – kvietimo gairėse bus nurodyta, ar reikia tai daryti ir kaip. Taip pat gali reikėti rasti partnerių.
Pasiūlymų rengimas ir teikimas užima laiko, todėl tai pradėti daryti reikia iš anksto. Visi būtini dokumentai ir formos bus išvardyti pasirinkto kvietimo gairėse, kurių reikia kruopščiai laikytis. To nepadarius, perkančioji organizacija pasiūlymą gali atmesti kaip nepriimtiną.
Norint gauti ES finansavimą, būtina laikytis tam tikrų taisyklių ir procedūrų. Tai neišvengiama – turime užtikrinti, kad kiekvienas euras būtų panaudojamas skaidriai ir teisingai, kad tai būtų naudinga ES piliečiams. Tačiau ES taip pat nuolat stengiasi supaprastinti ir modernizuoti savo biudžeto taisykles ir užtikrinti, kad žmonės galėtų gauti ES lėšų savo idėjoms finansuoti.
Kad paraiška būtų nagrinėjama, ji turi būti išsami, glausta ir laiku pateikta naudojantis elektronine paraiškų teikimo sistema.
ES finansuojamos programos įgyvendinamos vienu iš trijų būdų: tiesioginio valdymo, pasidalijamojo valdymo arba netiesioginio valdymo. Paraiškos teikimo procedūra skirsis priklausomai nuo minėtų valdymo būdų ir programos, dėl kurios teikiama paraiška. Daugiau informacijos apie valdymo būdus.
Tiesioginis valdymas
Paraiškas teikti reikia Europos Komisijos Finansavimo ir konkursų portale. Paprastai, norint pateikti dotacijų paraišką ar konkurso pasiūlymą, reikia rasti tinkamą kvietimą, kurio dalyvavimo kriterijus pareiškėjas atitinka, rasti projekto partnerį, susikurti paskyrą portale, užregistruoti savo organizaciją ir pateikti pasiūlymą.
Išsami informacija pateikiama Finansavimo ir konkursų portale.
Pasidalijamasis valdymas
Už atrankos ir sutarčių skyrimo procedūras, priežiūrą ir valdymą, įskaitant mokėjimus, atsakingos valstybių narių administravimo įstaigos.
Valstybės narės turi laikytis Bendrųjų nuostatų reglamento (BNR) – bendros teisinės sistemos, taikomos aštuoniems pasidalijamojo valdymo fondams:
- Europos regioninės plėtros fondui,
- Sanglaudos fondui,
- „Europos socialiniam fondui +“,
- Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondui ir naujiems, palyginti su 2014–2020 m., fondams:
- Teisingos pertvarkos fondui,
- Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondui,
- Sienų valdymo ir vizų priemonei,
- Vidaus saugumo fondui.
Daugiau informacijos pateikiama 2014–2020 m. ES biudžeto regioninių ir nacionalinių finansavimo institucijų puslapyje. Kuriamas interneto puslapis su kontaktiniais centrais kiekvienoje valstybėje narėje, įskaitant finansavimą pagal 2021–2027 m. ES biudžeto programas.
Netiesioginis valdymas
Jei paraiška teikiama dėl lėšų, kurias valdo įgyvendinantysis partneris, veikdamas pagal netiesioginio valdymo principą, reikės laikytis šio įgyvendinančiojo partnerio, kuris veiks kaip perkančioji organizacija, nustatytos paraiškų teikimo tvarkos. Įgyvendinančiojo partnerio interneto svetainėje reikės pasižiūrėti, kokie yra konkretūs paraiškų teikimo procedūros reikalavimai.
Toliau pateikiama įgyvendinančiųjų partnerių, kurie skiria ES lėšas pagal netiesioginio valdymo principą, interneto svetainių.
Tarptautinės organizacijos
- Jungtinių Tautų (JT) grupė
- Pasaulio bankas
- Tarptautinis valiutos fondas (TVF)
- Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB)
- Europos Taryba
- Afrikos plėtros bankas
- Azijos plėtros bankas
- Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO)
- Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas ir federacija
Specializuotos Sąjungos įstaigos
- Europos investicijų bankas (EIB)
- Europos investicijų fondas (EIF)
Decentralizuotos agentūros
Decentralizuotos agentūros prisideda prie ES politikos įgyvendinimo vykdydamos technines ir mokslines užduotis. Jos padeda bendradarbiauti ES institucijoms ir valstybių narių vyriausybėms, iš ES ir nacionalinių institucijų rinkdamos ir telkdamos technines ir specialiąsias žinias. Pavyzdžiai:
- Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC)
- Europos Sąjungos bendradarbiavimo baudžiamosios teisenos srityje agentūra (Eurojustas)
- Europos aplinkos agentūra (EEA)
- Europos maisto saugos tarnyba (EFSA)
- Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra (Frontex)
- Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūra (FRA)
- Europos vaistų agentūra (EMA)
- Europos lyčių lygybės institutas (EIGE)
- Bendra pertvarkymo valdyba (BPV)
- Europos prieglobsčio paramos biuras (EASO)
Bendrosios įmonės (viešojo ir privačiojo sektorių partnerystė)
- Biopramonės sektorių iniciatyva
- „Švarus dangus 2“
- Elektroniniai komponentai ir sistemos siekiant užtikrinti Europos lyderystę
- Kuro elementų ir vandenilio bendroji įmonė
- Branduolių sintezės energetikos vystymo bendroji įmonė
- Naujoviškų vaistų iniciatyva
- Bendro Europos dangaus oro eismo valdymo mokslinių tyrimų programa (SESAR)
- Bendroji įmonė „Shift2Rail“
- Europos našiosios kompiuterijos bendroji įmonė („EuroHPC“)
Nacionalinės institucijos
Valstybės narės paskiria tam tikras įstaigas konkrečioms ES programoms arba finansavimo galimybėms įgyvendinti, pavyzdžiui:
- „Erasmus+“ nacionalines agentūras,
- organizacijas, dirbančias vystymosi ir bendradarbiavimo srityje, su kuriomis Komisija yra pasirašiusi bendrąjį susitarimą, pvz., „Agence Française de Développement“ (AFD), „Agenzia Italiana per la Cooperazione allo Sviluppo“ (AICS), „Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit“ (GIZ) GmbH, arba Švedijos tarptautinio vystomojo bendradarbiavimo agentūrą (Sida),
- nacionalinius skatinamojo finansavimo bankus, dalyvaujančius įgyvendinant „InvestEU“ fondą.
Kaip tapti įgyvendinančiuoju partneriu
Subjektai arba asmenys, norintys dirbti pagal netiesioginio valdymo principą, turi priklausyti konkrečioms kategorijoms, apibrėžtoms Finansiniame reglamente, kuriuo nustatomas Sąjungos biudžeto naudojimas. Prieš gaudami leidimą šiai veiklai, jie taip pat turi atlikti savo sistemų, taisyklių ir procedūrų ex ante vertinimą ir užtikrinti, kad ES lėšos, kurios jiems bus paskirtos, būtų valdomos saugiai.