Всяка покана за представяне на предложения или оферти има свои собствени критерии, изисквания и етапи. В избраната от вас покана ще бъде посочено какво трябва да правите в процеса на кандидатстване.
След като установите, че отговаряте на критериите, посочени в конкретната покана, може да трябва да се регистрирате в определена база данни — в насоките за поканата ще бъде уточнено дали това е необходимо и как да го направите. Може също да искате да потърсите партньор.
Подготовката и подаването на вашето предложение ще отнеме време, затова започнете процеса достатъчно рано. Всички документи и образци, които ще трябва да използвате, ще бъдат изброени в насоките за избраната от вас покана. Следвайте ги внимателно! Ако не го направите, възлагащият орган може да отхвърли предложението ви като недопустимо.
За да получите финансиране от ЕС, трябва да спазите определени правила и процедури. Това е неизбежно, тъй като трябва да гарантираме, че всяко евро се изразходва по прозрачен и правилен начин в полза на гражданите на ЕС. В същото време ЕС непрекъснато работи за опростяване и модернизиране на бюджетните си правила и за осигуряване на достъп до средства от ЕС, за да могат хората да финансират идеите си.
За да бъде разгледана, вашата кандидатура трябва да бъде пълна, кратка и подадена навреме чрез системата за електронно подаване на кандидатури.
Финансираните от ЕС програми се изпълняват по един от следните три начина: пряко управление, споделено управление или непряко управление. Процесът на кандидатстване се различава в зависимост от начина на управление и програмата, по която кандидатствате. Научете повече за начините на управление.
Пряко управление
Процесът на кандидатстване трябва да се извърши посредством портала за финансиране и обществени поръчки на Европейската комисия. Както за безвъзмездните средства, така и за обществените поръчки обичайният процес на кандидатстване включва намиране на покана, за която отговаряте на условията, намиране на партньор по проекта, създаване на профил на портала, регистриране на вашата организация и подаване на предложение.
Подробна информация за портала за финансиране и обществени поръчки
Споделено управление
Администрациите на държавите членки отговарят за процедурите за подбор, както и за мониторинга и управлението, включително за плащанията.
Държавите членки трябва да спазват Регламента за общоприложимите разпоредби (РОР) — съвместна правна рамка за осем фонда със споделено управление:
- Европейски фонд за регионално развитие
- Кохезионен фонд
- Европейски социален фонд плюс
- Европейски фонд за морско дело и рибарство и като нови елементи в сравнение с периода 2014—2020 г.:
- Фонд за справедлив преход
- фонд „Убежище, миграция и интеграция“
- инструмент за управление на границите и визите и
- фонд „Вътрешна сигурност“.
На страницата за регионалните и националните управляващи органи ще намерите повече информация за бюджета на ЕС за периода 2014—2020 г. В процес на създаване е уебстраница със звена за контакт по държави членки, включително за финансиране по програмите от бюджета на ЕС за периода 2021—2027 г.
Непряко управление
Ако кандидатствате за средства, управлявани от партньор по изпълнението при непряко управление, ще трябва да спазите процедурата за кандидатстване, установена от съответния партньор по изпълнението, който ще действа като възлагащ орган. Ще трябва да проверите на уебсайта на партньора по изпълнението специфичните изисквания за процеса на кандидатстване.
По-долу са представени примери за уебсайтове на партньори по изпълнението, които предоставят средства от ЕС при непряко управление.
Международни организации
- Група на организациите на ООН
- Световна банка
- Международен валутен фонд (МВФ)
- Европейска банка за възстановяване и развитие (ЕБВР)
- Съвет на Европа
- Африканска банка за развитие
- Азиатска банка за развитие
- Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)
- Международен комитет на Червения кръст и Международна федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец
Специализирани органи на Съюза
Децентрализирани агенции
Децентрализираните агенции допринасят за изпълнението на политиките на ЕС, като изпълняват технически и научни задачи. Те подкрепят сътрудничеството между Съюза и националните правителства, като обединяват технически и експертни познания от институциите на ЕС и националните органи. Примери:
- Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC)
- Агенция на Европейския съюз за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие (Евроюст)
- Европейска агенция за околна среда (ЕАОС)
- Европейски орган за безопасност на храните (ЕОБХ)
- Европейска агенция за гранична и брегова охрана (Frontex)
- Агенция на Европейския съюз за основните права (FRA)
- Европейска агенция по лекарствата (EMA)
- Европейски институт за равенство между половете (EIGE)
- Единен съвет за преструктуриране (ЕСП)
- Европейска служба за подкрепа в областта на убежището (EASO)
Съвместни предприятия (публично-частни партньорства)
- Инициатива за биотехнологични производства
- Чисто небе 2
- Електронни компоненти и системи за водещи позиции на Европа
- Горивни клетки и водород
- Tермоядрен синтез за енергия
- Инициатива за иновативни лекарства
- SESAR
- Shift2Rail
- Европейски високопроизводителни изчислителни технологии (EuroHPC)
Национални органи
Държавите членки определят органи, които да управляват определени програми на ЕС или възможности за финансиране, като например:
- национални агенции по „Еразъм+“
- организации, работещи в областта на развитието и сътрудничеството, с които Комисията е подписала рамково споразумение, като например Agence Française de Développement (AFD), Agenzia Italiana per la Cooperazione allo Sviluppo (AICS), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH или Шведската агенция за международно сътрудничество за развитие (Sida)
- национални насърчителни банки, участващи в изпълнението на фонд InvestEU
Как се става партньор по изпълнението
Организациите или физическите лицата, които желаят да работят при непряко управление, трябва да попадат в специфични категории, определени във Финансовия регламент, с който се урежда използването на бюджета на Съюза. Преди да станат партньори по изпълнението, те трябва също така да извършат предварителна оценка на своите системи, правила и процедури, за да гарантират, че средствата от ЕС, които ще получат, ще бъдат безопасно управлявани.