Preskoči na glavno vsebino

Postopek prijave

Splošne informacije o postopku prijave, ki ga je treba upoštevati in ki se razlikuje glede na način upravljanja in program, na katerega se prijavljate

Vsak razpis za zbiranje predlogov ali razpis za zbiranje ponudb ima svoja merila, zahteve in korake. Izbrani razpis vas bo vodil skozi postopek prijave.

Ko boste ugotovili, da izpolnjujete pogoje, navedene v posameznem razpisu, se boste morda morali registrirati v določeni podatkovni zbirki – v smernicah za razpis bo navedeno, ali in kako morate to storiti. Morda boste želeli tudi poiskati partnerja.

Priprava in oddaja predloga bosta trajali nekaj časa, zato poskrbite, da boste začeli dovolj zgodaj. Vsi dokumenti in predloge, ki jih boste morali uporabiti, bodo navedeni v smernicah za izbrani razpis – natančno jih upoštevajte. Če tega ne boste storili, bo lahko javni naročnik vaš predlog zavrnil kot nedopusten.

Za pridobitev sredstev EU je treba upoštevati nekatera pravila in postopke. To je neizogibno – zagotoviti moramo, da se vsak evro porabi na pregleden in pravilen način v korist državljanov EU. Vendar si EU tudi nenehno prizadeva za poenostavitev in posodobitev svojih proračunskih pravil ter za zagotovitev, da imajo ljudje dostop do sredstev EU za financiranje svojih zamisli.

Obravnavajo se samo prijave, ki so popolne, jedrnate in pravočasno oddane prek elektronskega sistema za predložitev.

Programi, ki jih financira EU, se izvajajo na enega od treh načinov: neposredno upravljanje, deljeno upravljanje ali posredno upravljanje. Postopek prijave se razlikuje glede na način in program, za katerega se prijavljate. Več informacij o načinih upravljanja

Neposredno upravljanje

Postopek prijave mora potekati prek portala Evropske komisije za financiranje in javne razpise. Tipičen postopek prijave za nepovratna sredstva in javne razpise vključuje iskanje razpisa, katerega pogoje izpolnjujete, iskanje projektnega partnerja, ustvarjanje računa na portalu, registracijo vaše organizacije in oddajo predloga.

Podrobnejše informacije so na voljo na portalu za financiranje in javne razpise.

Deljeno upravljanje

Uprave držav članic so pristojne za postopke izbire in dodelitve ter za spremljanje in upravljanje, vključno s plačili.

Države članice morajo upoštevati uredbo o skupnih določbah, tj. skupni pravni okvir za osem skladov z deljenim upravljanjem:

Več informacij je na voljo na strani regionalnih in nacionalnih organov za financiranje proračuna EU za obdobje 2014–2020. V pripravi je spletna stran s kontaktnimi točkami za vsako državo članico, vključno s financiranjem iz programov proračuna EU za obdobje 2021–2027.

Posredno upravljanje

Če boste zaprosili za sredstva, ki jih upravlja izvajalski partner v okviru posrednega upravljanja, boste morali upoštevati postopek prijave, ki ga je vzpostavil ta izvajalski partner, ki bo deloval kot javni naročnik. Na spletnem mestu izvajalskega partnerja boste morali preveriti posebne zahteve za postopek prijave.

V nadaljevanju so navedeni primeri spletnih mest izvajalskih partnerjev, ki dodeljujejo sredstva EU v okviru posrednega upravljanja.

Mednarodne organizacije

Specializirani organi Unije

Decentralizirane agencije

Decentralizirane agencije prispevajo k izvajanju politik EU z opravljanjem tehničnih in znanstvenih nalog. Podpirajo sodelovanje med EU in nacionalnimi vladami z združevanjem tehničnega in strokovnega znanja iz institucij EU in nacionalnih organov. Mednje spadajo:

Skupna podjetja (javno-zasebna partnerstva)

Nacionalni organi

Države članice določijo nekatere organe za izvajanje posameznih programov EU ali možnosti financiranja, kot so:

Kako postati izvajalski partner

Subjekti ali osebe, ki želijo delati v okviru posrednega upravljanja, morajo spadati v posebne kategorije, opredeljene v finančni uredbi, ki določa uporabo proračuna Unije. Preden lahko to storijo, morajo opraviti tudi predhodno oceno svojih sistemov, pravil in postopkov, da se zagotovi varno upravljanje sredstev EU, ki jim bodo dodeljena.

Več informacij o predhodni oceni