Prejsť na hlavný obsah

Finančné nástroje: vlastné imanie, záruky a úvery

Financovanie EÚ je k dispozícii prostredníctvom rôznych finančných nástrojov realizovaných v partnerstve s verejnými a súkromnými inštitúciami. Komisia si v rámci nástroja NextGenerationEU bude v mene EÚ požičiavať na kapitálových trhoch.

Typy finančných nástrojov

Existujú rôzne druhy finančných nástrojov

  • kapitálové a dlhové nástroje
  • záruky za úvery a rizikový kapitál
  • budovanie kapacít a nástroje s rozdelením rizika

EÚ napríklad poskytuje úvery podnikom všetkých druhov na investície do výskumu a inovácií. Poskytuje aj záruky, ktorých cieľom je pomôcť príjemcom ľahšie získať úvery od bánk a iných poskytovateľov alebo ich získať za lepších podmienok. EÚ sa navyše môže finančne podieľať na určitom projekte tak, že je vlastníkom niektorých jeho častí. Finančné nástroje sa môžu kombinovať aj s grantmi.

Finančné nástroje sa realizujú v partnerstve s verejnými a súkromnými inštitúciami, ako sú banky, investori rizikového kapitálu alebo podnikateľskí anjeli. Tieto finančné inštitúcie určujú presné podmienky financovania – výšku, trvanie, úrokové sadzby a poplatky.

Žiadateľ, ktorý dostáva finančné prostriedky prostredníctvom finančných nástrojov EÚ, musí umožniť sprostredkovateľskej finančnej inštitúcii, aby vykonávala hĺbkovú analýzu vrátane kontrol a inšpekcií na mieste. Nesplnenie tejto povinnosti bude mať za následok oneskorenie alebo odmietnutie financovania.

Financovanie v rámci zdieľaného riadenia s členskými štátmi

EÚ môže na podporu svojich politík a programov poskytovať finančné nástroje prostredníctvom finančných sprostredkovateľov v členských štátoch (zdieľané riadenie). Tento typ financovania môžu využívať startupy, mikropodniky aj väčšie podniky.

Prístup k financovaniu podporovanému zo strany EÚ

Financovanie v rámci partnerstva s Európskou investičnou bankou

Európska investičná banka (EIB) ponúka úvery, záruky, kapitálové investície a poradenské služby. Táto inštitúcia, ktorá sa nazýva aj „úverový subjekt“ Európskej únie, úzko spolupracuje s inými inštitúciami EÚ v záujme podpory politík EÚ vo viac než 140 krajinách na celom svete.

Skupina EIB je zodpovedná aj za implementáciu 75 % programu InvestEU, ktorý vychádza z úspešného modelu Investičného plánu pre Európu (Junckerov plán). Pod jednou strechou spája zlúči Európsky fond pre strategické investície a 13 finančných nástrojov EÚ, ktoré sú v súčasnosti dostupné. Fond InvestEU bude využívať na prilákanie ďalších investorov záruky z rozpočtu EÚ, čím sa ďalej zvýši potenciál EÚ podporovať investície.

Európsky investičný fond (EIF), ktorý je súčasťou skupiny EIB, podporuje európske malé a stredné podniky (MSP) tým, že im pomáha získať prístup k financovaniu. Prostredníctvom EIF vykonávajú MSP svoje činnosti buď pomocou vlastných zdrojov alebo tých, ktoré poskytuje Európska investičná banka, Európska komisia, členské štáty EÚ alebo iné tretie strany.

Možnosti financovanie v rámci partnerstva s Európskou investičnou bankou

Kde získať prístup k financiám – finanční sprostredkovatelia EIF

Viac informácií o Programe InvestEU

Financovanie v rámci nástroja NextGenerationEU

V rámci nástroja NextGenerationEU – dočasného nástroja obnovy vo výške 806,9 miliardy eur (v bežných cenách) a novinky v rozpočte EÚ na roky 2021 až 2027 – finančné prostriedky spravuje priamo Európska komisia, ale implementujú ich členské štáty. Na získanie potrebných finančných prostriedkov na nástroj NextGenerationEU si bude Komisia v mene EÚ požičiavať na kapitálových trhoch.

Väčšina finančných prostriedkov z nástroja NextGenerationEU sa vynaloží prostredníctvom programu Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF). Členské štáty budú mať k dispozícii 723,8 miliardy eur vo forme úverov a grantov (v bežných cenách) s cieľom zmierniť hospodársky a sociálny vplyv pandémie koronavírusu a dosiahnuť, aby európske hospodárstva a spoločnosti boli udržateľnejšie, odolnejšie a lepšie pripravené na výzvy a príležitosti zelenej a digitálnej transformácie. Členské štáty v súčasnosti pripravujú plány podpory obnovy a odolnosti s cieľom získať prístup k finančným prostriedkom z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Vzhľadom na svoju výnimočnú povahu sa bude implementácia Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti riadiť osobitnými postupmi. Finančné prostriedky sa budú vyplácať priamo členským štátom na základe pokroku pri vykonávaní národných plánov podpory obnovy a odolnosti.

Tieto plány by mali účinne riešiť výzvy identifikované v rámci európskeho semestra, najmä odporúčania pre jednotlivé krajiny prijaté Radou. K dispozícii sú informácie o implementácii Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF) členskými štátmi.