Ugrás a fő tartalomra

Pénzügyi eszközök: saját tőke, garanciák és kölcsönök

Az uniós finanszírozás számos olyan pénzügyi eszközön keresztül érhető el, amelyeket köz- és magánintézményekkel partnerségben hajtanak végre. A Next Generation EU keretében a Bizottság az EU nevében hitelt vesz fel a tőkepiacokon.

A pénzügyi eszközök típusai

A pénzügyi eszközök különböző típusai az alábbiak:

  • saját tőke és hitel
  • hitelgaranciák és kockázati tőke
  • kapacitásépítés és kockázatmegosztási mechanizmus

Az Unió például minden rendű és rangú vállalkozás számára hitelt biztosít kutatási és innovációs beruházások céljára. Az EU garanciák kibocsátása révén abban is segít a kedvezményezetteknek, hogy könnyebben vagy előnyösebb feltételekkel tudjanak kölcsönt felvenni bankoktól vagy más hitelezőktől. További finanszírozási forma az is, amikor az EU résztulajdonosként maga is bekapcsolódik egy projekt megvalósításába. A pénzügyi eszközök vissza nem térítendő támogatásokkal is kombinálhatók.

A pénzügyi eszközöket állami és magánintézményekkel, például bankokkal, kockázatitőke-befektetőkkel vagy informális befektetőkkel partnerségben hajtják végre. Ezek a pénzügyi intézmények határozzák meg a pontos pénzügyi feltételeket – az összeget, a futamidőt, a kamatlábakat és a díjakat.

Az uniós pénzügyi eszközökön keresztül finanszírozásban részesülő kérelmezőnek lehetővé kell tennie a közvetítő pénzügyi intézmény számára, hogy elvégezze átvilágítását, beleértve a helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat is. A szabályok be nem tartása a finanszírozás késedelmét vagy elutasítását vonja maga után.

Finanszírozás a tagállamokkal megosztott irányítás keretében

Az EU szakpolitikái és programjai támogatására pénzügyi eszközöket nyújthat a tagállamokban működő pénzügyi közvetítőkön keresztül (megosztott irányítás). Az induló vállalkozások, a mikrovállalkozások és a nagyobb vállalkozások egyaránt részesülhetnek ilyen típusú finanszírozásban.

Hozzáférés az EU által biztosított finanszírozási eszközökhöz

Finanszírozás az Európai Beruházási Bankkal kötött partnerség keretében

Az Európai Beruházási Bank (EBB) kölcsönöket, garanciákat, tőkebefektetéseket és tanácsadási szolgáltatásokat nyújt. Az Európai Unió „hitelező szervének” is nevezik, és szorosan együttműködik más uniós intézményekkel annak érdekében, hogy világszerte több mint 140 országban támogassa az uniós szakpolitikákat.

Az EBB csoport felel az InvestEU program 75%-ának végrehajtásáért is, amely az európai beruházási terv (a Juncker-terv) sikeres modelljére épül. A program révén egységes irányítás alá kerül az Európai Stratégiai Beruházási Alap és 13 jelenleg rendelkezésre álló uniós pénzügyi eszköz. Az InvestEU Alap azáltal, hogy uniós költségvetési garanciák felhasználásával bevon más befektetőket, tovább növeli az Unió beruházástámogatási potenciálját.

Az EBB csoport részét képező Európai Beruházási Alap (EBA) támogatja az európai kis- és középvállalkozásokat (kkv-k) azáltal, hogy segíti őket a finanszírozáshoz való hozzáférésben. Az EBA-n keresztül a kkv-k tevékenységüket saját forrásaik vagy az Európai Beruházási Bank, az Európai Bizottság, az uniós tagállamok vagy más harmadik felek által biztosított források felhasználásával végzik.

Finanszírozási lehetőségek az Európai Beruházási Bankkal

Hol férhetek hozzá finanszírozáshoz? – az EBA pénzügyi közvetítői

További információk az InvestEU programról

Finanszírozás a NextGenerationEU keretében

A Next Generation EU keretében – amely 806,9 milliárd euró összegű ideiglenes helyreállítási eszköz (folyó árakon), és a 2021–2027-es uniós költségvetés újdonsága – a forrásokat közvetlenül az Európai Bizottság kezeli, de végrehajtásuk a tagállamokon keresztül történik. A Next Generation EU számára szükséges források előteremtése érdekében a Bizottság az EU nevében hitelt vesz fel a tőkepiacokon.

A Next Generation EU-ból származó források többségét a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) programon keresztül fogják elkölteni. 723,8 milliárd euró összegű hitel és vissza nem térítendő támogatás áll majd a tagállamok rendelkezésére (folyó árakon) a koronavírus-világjárvány gazdasági és társadalmi hatásainak enyhítése, valamint annak érdekében, hogy az európai gazdaságok és társadalmak fenntarthatóbbak, reziliensebbek és felkészültebbek legyenek a zöld és digitális átállás kihívásaira és lehetőségeire. A tagállamok jelenleg dolgoznak helyreállítási és rezilienciaépítési terveiken, amelyekkel forrásokat igényelhetnek a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből. Kivételes jellege miatt a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközt egyedi eljárásokkal fogják végrehajtani. A forrásokat közvetlenül a tagállamoknak folyósítják a nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési tervek végrehajtásának haladása alapján.

A terveknek eredményesen kell kezelniük az európai szemeszter keretében azonosított kihívásokat, különös tekintettel a Tanács által elfogadott országspecifikus ajánlásokra. A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz tagállamok általi végrehajtására vonatkozó információk tájékoztatásul állnak rendelkezésre.