Pāriet uz galveno saturu

Finanšu instrumenti: pašu kapitāls, garantijas un aizdevumi

Dažādi finanšu instrumenti, ko īsteno partnerībā ar publiskām un privātām iestādēm, ļauj piekļūt ES finansējumam. Lai finansētu NextGenerationEU, Komisija ES vārdā aizņemsies kapitāla tirgos.

Finanšu instrumentu veidi

Pastāv dažādi finanšu instrumentu veidi:

  • pašu kapitāls un parādi
  • aizdevumu garantijas un riska kapitāls
  • spēju nostiprināšanas un riska dalīšanas instrumenti

Tādējādi ES piešķir aizdevumus visdažādākajiem uzņēmumiem, lai tie varētu investēt pētniecībā un inovācijā. Tā sniedz arī garantijas, lai saņēmējiem atvieglotu iespēju saņemt aizdevumus vai iegūt izdevīgākus nosacījumus bankās vai pie citiem aizdevējiem. ES var arī finansiāli piedalīties kādā projektā ar saviem līdzekļiem. Finanšu instrumenti var tikt kombinēti arī ar dotācijām.

Finanšu instrumentus īsteno partnerībā ar publiskām un privātām iestādēm, piemēram, bankām, riska kapitāla ieguldītājiem vai biznesa eņģeļiem. Šīs finanšu iestādes nosaka precīzus finansēšanas nosacījumus – summu, ilgumu, procentu likmes un maksas.

ES finanšu instrumentu ietvaros piešķirto līdzekļu saņēmējiem ir jāļauj finanšu starpniekiestādei veikt paredzēto uzticamības pārbaudi, kas var ietvert kontroli un pārbaudes uz vietas. Pretējā gadījumā finansējums tiks aizkavēts vai atteikts.

Dalīta līdzekļu pārvaldība ar dalībvalstīm

Lai atbalstītu savu politiku un programmas, ES var finanšu instrumentus nodrošināt caur finanšu starpniekiem dalībvalstīs (dalīta pārvaldība). Jaundibinātie uzņēmumi, mikrouzņēmumi un lielākie uzņēmumi var gūt labumu no šāda veida finansējuma.

Piekļuve ES atbalstītam finansējumam

Finansējums partnerībā ar Eiropas Investīciju banku

Eiropas Investīciju banka (EIB) piedāvā aizdevumus, garantijas, kapitāla ieguldījumus un konsultāciju pakalpojumus. EIB, ko uzskata par Eiropas Savienības kreditēšanas instrumentu, cieši sadarbojas ar citām ES iestādēm, lai atbalstītu ES politiku vairāk nekā 140 valstīs visā pasaulē.

EIB grupa ir atbildīga arī par programmas InvestEU 75 % izpildi; šo programmu iedvesmoja Investīciju plāna Eiropai (Junkera plāns) veiksmīgais modelis. InvestEU vienā un tajā pašā struktūrā apvienos Eiropas Stratēģisko investīciju fondu un 13 citus pašreiz pieejamus ES finanšu instrumentus. Izmantojot ES budžeta garantijas, lai piesaistītu citus investorus, fonds InvestEU vēl vairāk nostiprina ES potenciālu atbalstīt investīcijas.

Eiropas Investīciju fonds (EIF), kas ir daļa no EIB grupas, atbalsta Eiropas mazos un vidējos uzņēmumus (MVU), palīdzot tiem piekļūt finansējumam. Pateicoties EIF, MVU var īstenot savu darbību, izmantojot vai nu pašu resursus, vai arī resursus, ko nodrošina Eiropas Investīciju banka, Eiropas Komisija, ES dalībvalstis vai citas personas.

Iespējas saņemt finansējumu no Eiropas Investīciju bankas

Kur rast finansējumu – EIF finanšu starpnieki

Plašāka informācija par programmu InvestEU

Finansējums saskaņā ar NextGenerationEU

NextGenerationEU – pagaidu atveseļošanas instruments 806,9 miljardu eiro apmērā (pašreizējās cenās) – ir jaunievedums ES budžetā 2021.–2027. gadam; līdzekļus tieši pārvalda Eiropas Komisija, bet tos īsteno ar dalībvalstu starpniecību. Lai mobilizētu līdzekļus, kas nepieciešami NextGenerationEU finansēšanai, Komisija ES vārdā aizņemsies kapitāla tirgos.

Vairums NextGenerationEU līdzekļu tiks izlietoti ar Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) palīdzību. Dalībvalstīm būs pieejami 723,8 miljardi eiro aizdevumu un dotāciju veidā (pašreizējās cenās), lai mazinātu koronavīrusa pandēmijas ekonomisko un sociālo ietekmi un padarītu Eiropas ekonomikas un sabiedrības ilgtspējīgākas, noturīgākas un labāk sagatavotas zaļās un digitālās pārkārtošanās izaicinājumiem un iespējām. Lai varētu piekļūt Atveseļošanas un noturības mehānisma līdzekļiem, dalībvalstis izstrādā savus atveseļošanas un noturības plānus. Tā kā ANM ir unikāls instruments, tā īstenošanā tiks piemērotas īpašas procedūras. Līdzekļi tiks izmaksāti tieši dalībvalstīm, pamatojoties uz progresu, kas panākts nacionālo atveseļošanas un noturības plānu īstenošanā.

Šajos plānos būtu efektīvi jārisina problēmas, kas konstatētas Eiropas pusgada ietvaros, un jo īpaši jārīkojas saistībā ieteikumiem, kurus Padome adresē konkrētām valstīm. Informācija par Atveseļošanas un noturības mehānisma (RRF) īstenošanu dalībvalstīs ir pieejama atsaucei.