Направо към основното съдържание

Финансови инструменти: собствен капитал, гаранции и заеми

Финансиране от ЕС се предоставя чрез редица финансови инструменти, прилагани в партньорство с публични и частни институции. В рамките на NextGenerationEU Комисията ще заеме средства на капиталовите пазари от името на ЕС.

Видове финансови инструменти

Съществуват различни видове финансови инструменти

  • собствен капитал и дълг
  • гаранции по заеми и рисков капитал
  • изграждане на капацитет и финансиране със споделен риск

ЕС например предоставя на предприятия от всякакъв вид заеми за инвестиции в научни изследвания и иновации. Той също така предоставя гаранции, за да помогне на бенефициерите да получат по-лесно или при по-благоприятни условия заеми от банки и други кредитори. ЕС може също така да участва финансово в даден проект, като притежава части от него. Финансовите инструменти могат освен това да се комбинират с безвъзмездни средства.

Финансовите инструменти се прилагат в партньорство с публични и частни институции като банки, инвеститори в рисков капитал или бизнес ангели. Тези финансови институции определят точните условия за финансиране – размер, срок, лихвени проценти и такси.

Заявителят, който получава средства чрез финансови инструменти на ЕС, трябва да позволи на посредническата финансова институция да извърши комплексна проверка, включително проверки и инспекции на място. Неспазването на изискванията ще доведе до забавяне или отказ на финансиране.

Финансиране при споделено управление с държавите от ЕС

ЕС може да предостави финансови инструменти чрез финансови посредници в държавите от Съюза (споделено управление) с цел подкрепа за политики и програми. От този тип финансиране могат да се възползват стартиращи предприятия, микропредприятия, както и по-големи предприятия.

Достъп до финансиране, подкрепен от ЕС

Финансиране в рамките на партньорство с Европейската инвестиционна банка

Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) предоставя заеми, гаранции, капиталови инвестиции и консултантски услуги. Смятана за инструмент на Европейския съюз за кредитиране, ЕИБ работи в тясно сътрудничество с други институции на ЕС в подкрепа на политиките на Съюза в над 140 държави по света.

Групата на ЕИБ отговаря и за изпълнението на 75 % от програмата InvestEU, която се основава на успешния модел на Плана за инвестиции за Европа (плана „Юнкер“). Тя ще обедини на едно място Европейския фонд за стратегически инвестиции и 13 други налични финансови инструмента на ЕС. Чрез използване на гаранции от бюджета на ЕС за привличане на други инвеститори фондът InvestEU увеличава допълнително потенциала на Съюза за подпомагане на инвестициите.

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ), който е част от групата на ЕИБ, подкрепя малките и средните предприятия (МСП), като им помага да получат достъп до финансиране. Чрез ЕИФ МСП извършват своите дейности, като използват или собствени ресурси, или ресурси, предоставени от Европейската инвестиционна банка, Европейската комисия, държавите – членки на ЕС, или други трети страни.

Възможности за финансиране от Европейската инвестиционна банка

Къде да получа достъп до финансиране – финансови посредници на ЕИФ

Повече информация за програмата InvestEU

Финансиране по NextGenerationEU

В рамките на NextGenerationEU – временен инструмент за възстановяване в размер на 806,9 млрд. евро (по текущи цени) и новост в бюджета на ЕС за 2021-2027 г. – средствата се управляват пряко от Европейската комисия, но се реализират от страните от ЕС. За да събере необходимите средства за NextGenerationEU, Комисията ще заеме средства на капиталовите пазари от името на ЕС.

Основната част от средствата по NextGenerationEU ще бъдат изразходвани чрез Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF). Държавите от ЕС ще разполагат със 723,8 млрд. евро под формата на заеми и безвъзмездни средства (по текущи цени), за да смекчат икономическото и социалното въздействие на пандемията от коронавирус и да направят европейските икономики и общества по-устойчиви, издръжливи и по-добре подготвени за предизвикателствата и възможностите на екологичния и цифровия преход. Държавите от ЕС работят по своите планове за възстановяване и устойчивост, за да получат достъп до средствата в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост. Поради изключителния характер на RRF, за администрирането му ще се използват специфични процедури. Средствата ще бъдат отпускани директно на държавите членки въз основа на напредъка в изпълнението на националните планове за възстановяване и устойчивост.

Плановете следва да съдържат ефективни мерки в отговор на предизвикателствата, идентифицирани в рамките на европейския семестър, и по-специално в приетите от Съвета специфични за всяка държава препоръки. Информация за прилагането на Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF) от страните членки е на разположение за справка.