Направо към основното съдържание

Дружествено право и корпоративно управление

Правила и дейност на ЕС в тази област, неформална експертна група по дружествено право, план за действие в областта на дружественото право и корпоративното управление.

Правила на ЕС в тази област

Правилата на ЕС в тази област имат за цел да:

  • дадат възможност за създаване на предприятия и извършване на стопанска дейност от тях навсякъде в ЕС

  • осигурят защита на акционерите и други лица със специален интерес към дружествата, като служители и кредитори

  • направят стопанската дейност по-ефикасна, конкурентна и устойчива в дългосрочен план

  • насърчат предприятията със седалища в различни страни от ЕС да си сътрудничат.

Тази правна рамка се допълва от правилата за отчитане, одит и прозрачност на дружествата в ЕС.

Отчитане и одит на дружествата

Учредяване на дружества, капиталови изисквания, изисквания за разкриване на информация и операции на дружествата

Правилата на дружественото право на ЕС обхващат въпроси като учредяване на дружества, капиталови изисквания и изисквания за разкриване на информация и операции (сливания, разделяния) на дружества:

Директива 2017/1132 — Цифрово дружествено право 

Голяма част от дружественото право на ЕС вече е кодифицирано в една директива — Директива 2017/1132 относно някои аспекти на дружественото право.

Предложението за Директива за допълнително разширяване и модернизиране на използването на цифрови инструменти и процеси в областта на дружественото право беше прието от Комисията на 29 март 2023 г. То има за цел да се подобрят прозрачността и доверието в бизнес средата на единния пазар, като се предостави публичен достъп до повече информация за дружествата и се гарантира, че информацията за дружествата в търговските регистри е надеждна и актуална, както и да се намали административната тежест, когато дружествата използват информация за дружествата от търговските регистри в трансгранични ситуации. По предложението сега ще се водят преговори между Европейския парламент и Съвета.

Всички документи относно предложението за Директивата за допълнително разширяване и модернизиране на използването на цифрови инструменти и процеси в областта на дружественото право

Директива 2019/1151 от 20 юни 2019 г. включва разпоредби относно използването на цифрови инструменти и процеси в дружественото право. Крайният срок за транспониране на повечето разпоредби изтече през август 2022 г., но държавите членки трябва да транспонират някои членове до август 2023 г. В Директива (ЕС) 2019/2121 от 27 ноември 2019 г. са посочени нови правила за трансгранични преобразувания и разделяния и са изменени правилата относно трансграничните сливания. Крайният срок за транспонирането ѝ изтече през януари 2023 г. Този нов набор от правила ще позволи на дружествата да използват цифрови инструменти при процедури в областта на дружественото право и да се преструктурират и преместват в чужбина, като същевременно осигурява силни защитни механизми срещу измами и за защита на акционерите. 

С предложението от 2023 г. и директивите от 2019 г. се преразглежда и допълва Директива 2017/1132.


Директива 2012/17 — Система за взаимно свързване на бизнес регистрите (BRIS)

В Директива 2012/17/ЕС и Регламент за изпълнение на Комисията (EC) 2021/1042 се определят правилата относно Системата за взаимно свързване на бизнес регистрите (BRIS). BRIS функционира от 8 юни 2017 г. Системата позволява достъп по електронен път в целия ЕС до информация за дружества и документи, съхранявани в бизнес регистри на страните от ЕС, чрез европейския портал за електронно правосъдие. BRIS също така дава възможност на бизнес регистрите да обменят помежду си информация относно трансграничните операции и относно дружествата и техните трансгранични клонове. Докладът за изпълнението във връзка с развитието на BRIS, и по-специално относно нейните технически и финансови аспекти, уредени с Директива 2012/17/ЕС, беше публикуван на 29 март 2023 г.

 

Директива 2009/102 — еднолични дружества

В Директива 2009/102/ЕО се предоставя рамка за учредяване на еднолични дружества.


Регламент (ЕС) № 2157/2001 и Регламент (ЕС) № 2137/85 — Правила за правните субекти в ЕС

Правилата за правните субекти в ЕС са изложени в два регламента: В Регламент 2157/2001 се определя уставът на европейското дружество (Societas Europaea или SE), т.е. правна форма на ЕС за публично акционерно дружество, и се позволява на дружества от различни страни от ЕС да развиват стопанска дейност в Съюза в рамките на единна европейска търговска марка. В Регламент 2137/85 се определя уставът на европейско обединение по икономически интереси (ЕОИИ), т.е. правна форма на ЕС за групи, състоящи се от дружества или правни субекти и/или физически лица от различни страни от ЕС, които извършват икономическа дейност; целта на такива групи е да се улеснят или развият трансграничните икономически дейности на техните членове. 

Въпроси, свързани с корпоративното управление

 В правилата на дружественото право на ЕС също така се взема отношение по въпроси на корпоративното управление, като акцентът се поставя върху управлението, управителните съвети, акционерите и другите заинтересовани страни, а следователно — върху начините, по които дружеството се управлява и контролира.

  • Права на акционерите — в Директива 2007/36/ЕО са посочени някои права на акционерите в регистрираните за борсова търговия дружества.

    Тази директива бе изменена с Директива (ЕС) 2017/828, чиято цел е насърчаване на по-голяма дългосрочна ангажираност на акционерите.

    Освен това в Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1212 на Комисията се определят минималните изисквания относно идентификацията на акционерите, подаването на информация и улесняването на упражняването на правата на акционерите.

  • Предложения за поглъщане — в Директива 2004/25/ЕО се определят минималните стандарти за предложения за поглъщане (или промяна на контрола), включващи ценни книжа на дружества от ЕС.

  • В рамките на плана за действие за съюза на капиталовите пазари от 2020 г., и по-специално в рамките на задачите, предвидени в действие 12, насочени към улесняване на ангажираността на акционерите, Комисията пое ангажимент да проучи възможните национални пречки пред използването на нови цифрови технологии при взаимодействието между инвеститори, посредници и емитенти. На 21.12.2022 г. беше публикуван работен документ на службите на Комисията (SWD(2022) 447 final) относно оценката и заключенията по тази точка от действие 12.

    16 ЯНУАРИ 2023 Г.
    Commission staff working document on Action 12 of 2020 Capital Markets Union Action Plan

Дължима грижа на дружествата във връзка с устойчивостта

В съответствие с общата цел на Комисията за справедлив преход към устойчива икономика и устойчиво възстановяване след кризата с COVID-19, съобщението относно Европейския зелен пакт и планът на Комисията за възстановяване потвърдиха значението на включването на устойчивостта в корпоративното управление. Предложението за Директива относно дължима грижа на дружествата във връзка с устойчивостта (COM (2022) 71), прието от Комисията на 23 февруари 2022 г., има за цел да се даде възможност на дружествата по-добре да установяват и смекчават действителното или потенциалното неблагоприятно въздействие върху правата на човека и околната среда в тяхната дейност и вериги на стойността. Предложението (на всички езици на ЕС) вече е придвижено в рамките на съзаконодателния процес.

Корпоративно управление и възнаграждение за банките и инвестиционните посредници

Специфични правила относно корпоративното управление и възнагражденията важат за банките и инвестиционните посредници. Целта на тези правила е да се ограничи поемането на прекомерни рискове, а оттук — да се помогне за гарантиране на финансова стабилност.

  • Правилата за корпоративното управление и възнагражденията за банките и инвестиционните посредници със системно значение са изложени в Директивата за капиталовите изисквания (Директива 2013/36/ЕС , изменена с Директива 2019/878/ЕС) и Регламента за капиталовите изисквания (Регламент № 575/2013, изменен с Регламент 2019/876).
  • На 27 октомври 2021 г. Европейската комисия прие преглед на банковата уредба на ЕС – Регламента за капиталовите изисквания и Директивата за капиталовите изисквания. В прегледа се предлага, наред с другото, общ набор от стандарти и процедури, за да се постигне по-голяма съгласуваност в целия ЕС за оценка на пригодността на членовете на управителните съвети и влиятелните ръководители („лица, заемащи ключови позиции“).

    За допълнителна информация относно пакета за банковия сектор, приет през октомври 2021 г.: Пакет за банковия сектор 

  • Правилата за корпоративното управление и възнагражденията за инвестиционните посредници без системно значение са изложени в Директивата за инвестиционните посредници (Директива 2019/2034) и Регламента за инвестиционните посредници (Регламент 2019/2033).

По този начин докато за инвестиционните посредници със системно значение продължават да се прилагат правилата за банките, за инвестиционните посредници без системно значение е в сила специален режим. За повече информация: Пруденциални правила за инвестиционните посредници 

Експертни групи и платформи на заинтересованите страни

Неформална експертна група по дружествено право и корпоративно управление (ICLEG)

Тази група, съставена от професори и специалисти по дружествено право, съветва Комисията при подготовката на инициативи в областта на дружественото право. Групата беше създадена през 2014 г. и поднови членския си състав си през 2019 г. след нова покана за представяне на кандидатури с оглед на новите предизвикателства пред дружественото право и корпоративното управление. Повече информация за групата ICLEG и за нейната работа

Екипите по дружествено право и корпоративно управление в ГД „Правосъдие и потребители“ са натъжени от новината за внезапната смърт на проф. д-р Gerald Spindler на 11 септември 2023 г. Изразяваме най-дълбоки съболезнования на семейството му и академичната общност, към която той принадлежеше. Приносът на проф. д-р Spindler към академичната работа на ICLEG беше високо ценен. Той много ще липсва на групата.

Онлайн платформа за корпоративно управление

Това е цифрово пространство за обмен на информация и добри практики по редица въпроси на корпоративното управление, вариращи от управление на инвеститорите до устойчивост. На платформата се насърчава диалогът между дружества, инвеститори, заинтересовани страни от публичния и частния сектор. Нейната дейност помага на Комисията да прецени дали предишните мерки са постигнали целта си. За да научите повече, моля, изпратете електронно писмо на адрес just-cg-opatec [dot] europa [dot] eu (just-cg-op[at]ec[dot]europa[dot]eu)