EÚ sa snaží o to, aby sa Európa do roku 2050 stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom sveta, ako to oznámila v Európskej zelenej dohode. Európska komisia je odhodlaná stať sa lídrom a v roku 2022 sa zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2030.
Vo svojom oznámení o ekologizácii Komisie z roku 2022 stanovila plán na dosiahnutie tohto cieľa. Najprv znížením svojich emisií uhlíka o 60 % v období rokov 2005 až 2030 (čo predstavuje pokles o 38 % medzi rokmi 2019 až 2030) a následne uplatnením opatrení na odstraňovanie uhlíka na zostávajúce emisie prostredníctvom vysokokvalitných kreditov. Komisia sa zároveň zaviazala, že v prípade potreby vyhodnotí a prispôsobí svoje ekologizačné opatrenia a ciele.

Dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2030
Kolégium 16. decembra 2025 prijalo prieskum pokroku v ekologizácii Komisie, z ktorého vyplýva, že Komisia je na dobrej ceste k dosiahnutiu svojich cieľov do roku 2030. Podľa najnovšieho environmentálneho vyhlásenia EMAS za rok 2024 Komisia znížila svoju celkovú uhlíkovú stopu o 31 % v porovnaní s rokom 2019 a o 56 % od roku 2005. Značný pokrok sa dosiahol aj pri znižovaní emisií z budov, dochádzania do zamestnania a cestovných nákladov expertov, je však potrebné pokračovať v úsilí a pokiaľ možno ho zintenzívniť. Pokrok pri znižovaní emisií zo služobných ciest zamestnancov je pomalší, a preto bude Komisia pokračovať vo svojom úsilí aj po roku 2024 s cieľom dosiahnuť cieľ zníženia o 50 % v porovnaní s rokom 2019 čo najskôr, najneskôr však do roku 2030.
Na dosiahnutie svojho cieľa klimatickej neutrality do roku 2030 Komisia preskúma možnosti kompenzácie zvyškových emisií do roku 2030 vrátane uskutočniteľnosti nákupu kreditov z platformy spoločného nákupu a koordinácie opatrení s ostatnými inštitúciami EÚ.
Komisia bude takisto pokračovať vo vykonávaní opatrení stanovených v akčnom pláne ekologizácie z roku 2022 s cieľom dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2030.
Zelenšie budovy, zelenšie spôsoby práce
Efektívnejšie a udržateľnejšie budovy odolné voči zmene klímy prispejú k zníženiu uhlíkovej stopy Komisie do roku 2030 o tretinu tým, že:
- sa prejde na energeticky efektívnejšie budovy šetrnejšie k životnému prostrediu,
- sa prejde na dynamické kolaboratívne pracovné priestory,
- sa zníži počet kancelárskych priestorov a budov.
Naše rozhodnutia sa budú riadiť aj hodnotami Nového európskeho Bauhausu – udržateľnosťou, estetikou a inklúziou. Komisia napríklad spolupracuje s bruselským regiónom pri navrhovaní novej štvrte určenej pre európske inštitúcie a na nových plánoch mobility.
Zelenšia a inteligentnejšia mobilita
Emisie zo služobných ciest možno znížiť o 50 % (2019 – 2030):
- zefektívnením služobných ciest zamestnancov,
- uprednostňovaním ekologickejších druhov dopravy,
- využívaním kombinácie virtuálnych, hybridných a osobných stretnutí s externými odborníkmi.
Emisie z mobility možno znížiť približne o 45 % (2019 – 2030):
- nabádaním zamestnancov, aby pri dochádzaní do práce používali ekologickejšie dopravné prostriedky,
- využívaním práce na diaľku,
- organizovaním informačných kampaní a podujatí.
Zelenšie IT infraštruktúry a aktíva
Emisie IT možno znížiť o tretinu:
- urýchlením prechodu na energeticky efektívnejšie, opraviteľné zariadenia,
- zefektívnením IT a vyradením zastaraných systémov z prevádzky,
- postupným znižovaním počtu miestnych dátových priestorov,
- väčším využívaním bezpapierových pracovných postupov a digitalizácie archívov.
Komisia ako inštitúcia ide príkladom
Komisia chce stáť na čele implementácie Európskej Zelenej dohody a prijíma vlastné opatrenia ako sú:
- zelenšie stravovanie,
- zvýšenie obehovosti uplatňovaním zásad zeleného verejného obstarávania,
- zachovanie a obnova ekosystémov a biodiverzity v lokalitách, v ktorých Komisia pôsobí.
Zamestnanci ako občania EÚ idú príkladom
Aby Komisia dosiahla klimatickú neutralitu do roku 2030, je kľúčové, aby sa do vykonávania jej opatrení zapojili aj jej zamestnanci.
To zároveň úzko súvisí so zavádzaním udržateľných spôsobov práce a správania. Komisia uznáva svojich zamestnancov a podporuje ich v tom, aby boli inovatívni a prijímali zmeny v spôsobe ich práce a išli tak príkladom pri zavádzaní nových inovatívnych zelených riešení.
Komunikácia s externými zainteresovanými stranami
Komisia považuje za nevyhnutné využívať všetky dostupné príležitosti. Spolupráca s partnermi a pravidelné stretnutia s veľkým množstvom zainteresovaných strán, s ktorými sa pravidelne stretáva (vrátane miestnych, regionálnych, vnútroštátnych orgánov verejnej správy, inštitúcií EÚ a medzinárodných organizácií) umožňujú nielen zviditeľniť jej opatrenia k vytvoreniu klimaticky neutrálnej inštitúcie, ale aj poučiť sa z iných postupov a stimulovať globálny prechod k udržateľnej spoločnosti.
Dokumenty

- Všeobecné publikácie
- 16. decembra 2025
- 5. APRÍLA 2022
- 5. APRÍLA 2022
- 5. APRÍLA 2022
- 28. APRÍLA 2022