Przejdź do treści głównej

Współpraca z krajami nienależącymi do UE

Współpraca partnerów z różnych krajów w celu pogłębiania wiedzy specjalistycznej i rozpowszechniania sprawdzonych rozwiązań w poszczególnych dziedzinach

Programy studiów w dziedzinie tłumaczeń ustnych

Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Ustnych (DG SCIC) wspiera programy studiów w dziedzinie tłumaczeń ustnych realizowane w UE i w krajach kandydujących, ale nie tylko. Współpracuje ona również z krajami spoza UE. Celem międzynarodowych programów jest budowanie zdolności w zakresie tłumaczeń ustnych oraz zacieśnianie współpracy między partnerami.

Makau

Od 2006 r. DG SCIC realizuje w Specjalnym Regionie Administracyjnym Makau program szkoleniowy, dzięki któremu wzrasta liczba wykwalifikowanych tłumaczy ustnych obsługujących dwujęzyczną administrację publiczną (języki: portugalski i kantoński/mandaryński).

DG SCIC współpracuje również z Macao Polytechnic University: udziela wsparcia pedagogicznego na studiach magisterskich w dziedzinie tłumaczeń konferencyjnych i prowadzi kursy dla wykładowców.

Organizacje międzynarodowe

DG SCIC jest aktywnym uczestnikiem IAMLADP. International Annual Meeting on Language Arrangements, Documentation and Publications to międzynarodowe forum, które zostało powołane do życia z inicjatywy ONZ. Umożliwia ono szefom służb językowych i konferencyjnych organizacji międzynarodowych dyskusję, wymianę doświadczeń i rozpowszechnianie sprawdzonych rozwiązań.

W 2019 r. doroczne spotkanie IAMLADP odbyło się w Brukseli w dniach 27–29 maja 2019 r., a jego gospodarzami byli Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

W 2022 r. doroczne posiedzenie Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbyło się online. W 2023 r. odbyło się w Bonn w Niemczech.

29 MAJA 2019
Brukselskie oświadczenie w sprawie wielojęzyczności
5 CZERWCA 2019
Brussels Statement on Multilingualism (UN Languages: AR, ZH, RU)