Ugrás a fő tartalomra

Együttműködés nem uniós országokkal

Több országra kiterjedő partnerségi együttműködés a szakismeretek bővítése és a bevált eljárások terjesztése érdekében

A tolmácsképzés támogatása

A Tolmácsolási Főigazgatóság (DG SCIC) egyik fontos feladata, hogy segítse a tolmácsképzést. Ennek érdekében nemcsak a tagállamokkal és a tagjelölt országokkal működik együtt, hanem a világ más országaival is. Nemzetközi tolmácsképzési programok segítik az állománybővítést, a kölcsönös megértést és az együttműködést.

Makaó

2006 óta a Tolmácsolási Főigazgatóság képzési programot működtet a Makaói Különleges Közigazgatási Területtel együttműködésben, melynek köszönhetően növekszik a képzett tolmácsok száma a Kínához tartozó, különleges státuszú terület kétnyelvű (portugál–kantoni/mandarin) közigazgatásában.

A Tolmácsolási Főigazgatóság a Makaói Politechnikai Egyetemmel is együttműködik. Ennek keretében pedagógiai segítséget nyújt az ott folyó mesterszintű tolmácsképzéshez, és részt vesz a tolmácsoktatók képzésében.

Nemzetközi szervezetek

A Tolmácsolási Főigazgatóság aktív résztvevője a nyelvi szolgáltatásokkal, valamint a dokumentumok és kiadványok nyelvi aspektusaival foglalkozó, ENSZ által létrehozott IAMLADP nemzetközi fórumnak. A fórum keretében a nemzetközi szervezetek nyelvi és konferenciaszolgáltatásokért felelős vezetői éves rendszerességgel találkozót adnak egymásnak, hogy megvitassák a fordítás és a tolmácsolás területét érintő legfőbb kérdéseket, és megosszák egymással tapasztalataikat, bevált módszereiket.

A 2019. évi találkozónak 2019. május 27–29-én Brüsszel adott otthont. A rendezvény közös házigazdája az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa, az Európai Bizottság és az Európai Unió Bírósága volt. 

A 2022. évi találkozó, melyet az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének Titkársága szervezett, online formában valósult meg. A 2023. évi találkozó házigazdája is a titkárság volt, az eseményre pedig Németországban, a titkárság bonni székhelyén élőben került sor.

2019. MÁJUS 29.
Brüsszeli nyilatkozat a többnyelvűségről
2019. JÚNIUS 5.
Brussels Statement on Multilingualism (UN Languages: AR, ZH, RU)