Přejít na hlavní obsah

Spolupráce se zeměmi mimo EU

Spolupráce partnerských organizací z různých zemí v zájmu prohloubení odborných znalostí a šíření osvědčených postupů

Podpora studia tlumočení

Evropská unie nepodporuje studium tlumočení pouze v členských a kandidátských zemích. Generální ředitelství pro tlumočení Evropské komise (GŘ SCIC) spolupracuje rovněž se zeměmi mimo EU. Prostřednictvím mezinárodních programů tak pomáhá zvyšovat počet profesionálních tlumočníků, rozvíjet spolupráci v tomto oboru a v konečném důsledku i vzájemné kulturní porozumění.

Macao

Od roku 2006 pořádá GŘ SCIC spolu se Zvláštní administrativní oblastí Macao školicí program, díky němuž se daří zvyšovat počet kvalifikovaných tlumočníků, kteří pracují pro místní dvojjazyčnou veřejnou správu (v jazykové kombinaci portugalština – kantonština/mandarínština).

GŘ SCIC rovněž spolupracuje s Macajskou polytechnickou univerzitou, kde poskytuje pedagogickou podporu studentům konferenčního tlumočení (magisterský program) a zajišťuje odborná školení pro vyučující.

Mezinárodní organizace

GŘ SCIC se aktivně zapojuje do každoročního mezinárodního setkání o jazykových záležitostech, dokumentaci a publikacích (IAMLADP), které organizuje OSN a jehož se účastní vedoucí jazykových a konferenčních služeb mezinárodních organizací. Diskutují o společných problémech, sdílejí zkušenosti a osvědčené postupy.

Výroční zasedání 2019 proběhlo ve dnech 27.–29. května v Bruselu a uspořádaly ho společně orgány EU (Evropský parlament, Rada Evropské unie, Evropská komise a Soudní dvůr Evropské unie). 

V rámci Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu v roce 2022 výroční zasedání proběhlo online. V roce 2023 se zasedání konalo v Bonnu.

29. KVĚTNA 2019
Bruselské prohlášení o mnohojazyčnosti
5. ČERVNA 2019
Brussels Statement on Multilingualism (UN Languages: AR, ZH, RU)