Náprava na vnitrostátní úrovni - Evropská komise
Přejít na hlavní obsah

Náprava na vnitrostátní úrovni

Pokud nebyla dodržena vaše práva vyplývající z právních předpisů EU, máte k vyřešení problému k dispozici různé opravné prostředky.

EU je uspořádána tak, aby za správné uplatňování práva EU nesly hlavní odpovědnost vnitrostátní orgány a soudy.

Před podáním stížnosti Komisi byste proto měli využít všech možných opravných prostředků na vnitrostátní úrovni (správní, soudní a/nebo mimosoudní mediační mechanismy).

Vnitrostátní soudy

V zemi, ve které daný problém vznikl, můžete dát věc k soudu. Zde najdete další informace o vnitrostátních soudních systémech a soudním řízení.

Pokud řešení vašeho problému vyžaduje zrušení určitého vnitrostátního rozhodnutí, mějte na paměti, že jej mohou zrušit pouze vnitrostátní soudy, a to pouze v případě, že věc není promlčená. Komise tak učinit nemůže. 

Pokud chcete vymáhat náhradu škody, je třeba se obrátit na vnitrostátní soudy. Jedině ty mají pravomoc nařídit vnitrostátním orgánům nahradit škodu, kterou způsobily v důsledku porušení práva EU. Komise tak učinit nemůže. 

Veřejní ochránci práv v členských státech

V některých zemích existuje také institut veřejného ochránce práv nebo regionálního veřejného ochránce práv, kterému můžete svůj případ předložit.

Vnitrostátní orgány pro rovné zacházení

Pokud jste se stali obětí diskriminace a potřebujete pomoc, můžete se obrátit na organizaci pro rovné zacházení ve vaší zemi.

Úřady pro ochranu údajů

Pokud se domníváte, že zpracování vašich osobních údajů je v rozporu s pravidly EU pro ochranu údajů, můžete podat stížnost u vnitrostátních orgánů pro ochranu údajů.

Evropská spotřebitelská centra

Pokud máte spor s obchodníkem z jiné země EU, můžete požádat o pomoc evropská spotřebitelská centra (celoevropská síť poradenských center pro spotřebitele).  

Práva cestujících

Pravidla EU vyžadují, aby země EU jmenovaly nebo zřídily vnitrostátní donucovací orgány, jejichž úkolem je kontrolovat, zda dopravci dodržují pravidla EU týkající se práv cestujících. Cestující, kteří se domnívají, že jejich práva byla porušena, by se měli obrátit na subjekt v zemi, kde k incidentu došlo.

Stížnosti v oblasti životního prostředí

Komise zveřejnila informace o tom, jak řešit problémy životního prostředí u vnitrostátních soudů. K dispozici jsou informační přehledy ve všech úředních jazycích EU, které objasňují, jak se domáhat vašich práv vyplývajících z právních předpisů EU v oblasti životního prostředí, včetně případů škody na životním prostředí, zdraví nebo majetku. Další informace najdete na portálu e-justice

Vaše Evropa – Poradenství

Právní poradenství ohledně vašich práv v EU nabízí také služba Vaše Evropa – Poradenství. Její pracovníci vám pomohou lépe pochopit, jak se právní předpisy ve vašem konkrétním případě uplatňují, a vysvětlit, jak můžete svá práva podle právních předpisů EU uplatnit.

SOLVIT

SOLVIT je služba poskytovaná vnitrostátními správními orgány, která řeší přeshraniční problémy vzniklé kvůli nesprávnému uplatnění právních předpisů EU ze strany orgány určitého státu v rámci jednotného trhu. Ta jsou umístěna ve všech zemích EU a dále na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku. Centrum ve vaší zemi se pokusí vyřešit problém s tou zemí, které se vaše věc týká. 

Řešení problému prostřednictvím sítě SOLVIT bývá časově méně náročné než podání formální stížnosti k Evropské komisi. 

Pokud se problém nepodaří ani tak vyřešit, nebo pokud pro vás nebude navrhované řešení přijatelné, můžete se obrátit na vnitrostátní soud nebo podat formální stížnost Evropské komisi. 

Pokud se však rozhodnete nejprve obrátit na síť SOLVIT, můžete přijít o určitý čas, pokud budete muset případ předložit vnitrostátním soudům (žádné lhůty tím nebudou pozastaveny).

FIN-Net

FIN-Net je síť, která se zabývá mimosoudním řešením finančních sporů občanů zemí EU (či Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska). Řeší konkrétně spory mezi spotřebiteli a poskytovateli finančních služeb.