Prejsť na hlavný obsah

Strategická komunikácia a boj proti dezinformáciám

Dezinformácie a manipulácia s informáciami a zasahovanie zo zahraničia predstavujú vážnu hrozbu pre naše spoločnosti. Dokážu oslabiť demokratické inštitúcie a procesy (napr. voľby) tým, že ľuďom bránia v tom, aby sa mohli informovane rozhodnúť, alebo ich odrádzajú od účasti na voľbách. A dokážu polarizovať spoločnosti tým, že stavajú proti sebe spoločenstvá.

Nové technológie umožnili nepriateľským aktérom šíriť dezinformácie a manipulovať s informáciami v dosiaľ nevídanom rozsahu a dosiaľ nevídanou rýchlosťou.

Boj proti dezinformáciám a manipulácii s informáciami je preto jednou z najnaliehavejších otázok pre Európsku úniu a jej členské štáty. 

81 %
európskych občanov súhlasí, že existencia správ alebo informácií, ktoré skutočnosť skresľujú, alebo sú dokonca nepravdivé, predstavuje problém pre demokraciu
68 %
európskych občanov súhlasí, že sa často stretávajú so správami alebo informáciami, ktoré podľa nich skutočnosť skresľujú alebo sú nepravdivé

V centre pozornosti

Publikácia

11. JÚNA 2024
Tackling disinformation and information manipulation – Factsheet

Ako reagujeme?

Európska komisia posilňuje svoju strategickú komunikáciu v reakcii na dezinformácie a manipuláciu s informáciami a zasahovanie zo zahraničia zamerané na politiku EÚ. To si vyžaduje celospoločenský prístup, pretože mnohé sektory našej spoločnosti zohrávajú dôležitú úlohu v zabraňovaní dezinformáciám a boji proti nim. Okrem tohto je dôležité zabezpečiť, aby mali občania prístup ku kvalitným správam a informáciám, ktorým môžu dôverovať.

V boji proti dezinformáciám sa zameriavame na:

  • tvorbu politík na posilnenie našich demokracií, sťažovanie zneužívania online platforiem šíriteľmi dezinformácií a ochranu novinárov a plurality médií,
  • zvyšovanie povedomia o dezinformáciách a posilňovanie našej pripravenosti a schopnosti reagovať na ne,
  • budovanie spoločenskej odolnosti voči dezinformáciám prostredníctvom mediálnej gramotnosti a overovania faktov,
  • spoluprácu s ostatnými inštitúciami, vnútroštátnymi orgánmi alebo tretími stranami.

Hlavné oblasti činnosti

A person putting their vote into a ballot box.

Podpora slobodných a spravodlivých volieb, ochrana verejnej diskusie a boj proti dezinformáciám prostredníctvom akčného plánu pre demokraciu a balíka opatrení v oblasti obrany demokracie

An online platform notifying a smartphone user that the content they are trying to access contains false information.

Zabezpečenie prevzatia zodpovednosti platformami v boji proti dezinformáciám, a to vďaka aktu o digitálnych službách, Kódexu postupov proti šíreniu dezinformácií, aktu o AI a transparentnosti politickej reklamy

Press conference by  Jyrki Katainen, Vice-President of the EC, and Vytenis Andriukaitis, Member of the EC

Ochrana pred strategickými žalobami proti verejnej účasti a akt o slobode médií: zavedenie nových pravidiel na ochranu plurality a nezávislosti médií v EÚ

A teacher monitoring her students using laptops in a classroom.

Umožnenie občanom naučiť sa orientovať v prostrední moderného spravodajstva, poskytovanie usmernení pre boj proti dezinformáciám prostredníctvom vzdelávania a pomoc učiteľom a mladým ľuďom pri ich rozpoznávaní a zastavovaní ich šírenia

Podpora nezávislých európskych spoločenstiev, ktoré sa snažia bojovať proti dezinformáciám a zabezpečenie prístupu verejnosti k overeným a dôveryhodným údajom a informáciám

Zvyšovanie povedomia, pripravenosti a schopnosti reagovať

Kybernetická bezpečnosť

Sankcie proti kremeľským médiám

Rusko spustilo rozsiahlu dezinformačnú kampaň v snahe destabilizovať Európsku úniu a jej členské štáty.

EÚ v reakcii na to prijala sankcie proti aktívam a aktérom Kremľa zapojeným do šírenia dezinformácií a manipulácie s informáciami.

Reakcia na hybridné hrozby 

EÚ takisto vypracovala komplexný politický rámec na riešenie hybridných hrozieb. Ide o stratégie vyvinuté na využitie zraniteľnosti krajín a spoločností prostredníctvom kombinácie vojenských a nevojenských prostriedkov, ako sú kybernetické útoky, dezinformačné kampane alebo hospodársky tlak. 

EÚ nasadzuje tímy rýchlej reakcie na hybridné hrozby na podporu členských štátov EÚ a partnerských krajín v boji proti takýmto hrozbám. Tieto tímy budú poskytovať individualizovanú a cielenú krátkodobú pomoc krajinám EÚ, misiám a operáciám spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky a partnerským krajinám v boji proti hybridným hrozbám a kampaniam. 

Budovanie spoločenskej odolnosti voči dezinformáciám

V boji proti dezinformáciám má zásadný význam dobrá vybavenosť občanov, organizácií a orgánov verejnej moci.

Zvyšovanie mediálnej gramotnosti

A person reading a newspaper at a newsstand.

Usmernenia pre členské štáty s cieľom umožniť občanom všetkých vekových kategórií orientovať sa v modernom informačnom prostredí a prijímať informované rozhodnutia

An animated graphic depicting four people looking at mobile phones, with the text "How to spot and fight disinformation".

Prostredníctvom tohto súboru nástrojov môžu učitelia stredných škôl naučiť svojich študentov rozpoznávať dezinformácie pri surfovaní na internete.

Podpora organizácií na overovanie faktov

Chronológia opatrení EÚ v boji proti dezinformáciám

  1. Marec 2024

    Komisia uverejňuje usmernenia v rámci aktu o digitálnych službách pre veľmi veľké online platformy a vyhľadávače s cieľom zmierniť riziká v online prostredí, ktoré môžu ovplyvniť integritu volieb. Ich súčasťou sú osobitné usmernenia pre voľby do Európskeho parlamentu v júni 2024.

  2. Marec 2024

    Uverejnenie nového prehľadu o kybernetickej bezpečnosti o tom, ako chrániť integritu volieb.

  3. December 2023

    Komisia prijíma balík opatrení v oblasti obrany demokracie pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2024.

  4. Október 2023

    Komisia uverejňuje výzvu na predkladanie návrhov na podporu overovateľov faktov EÚ pri identifikácii a vyvracaní dezinformácií.

  5. Október 2022

    Komisia uverejňuje usmernenia pre učiteľov a pedagógov základných a stredných škôl k otázke dezinformácií a podpore digitálnej gramotnosti v ich triedach.

  6. September 2022
  7. Jún 2022

    Hlavné online platformy, vznikajúce a špecializované platformy, aktéri v reklamnom priemysle, overovatelia faktov, výskumné organizácie a organizácie občianskej spoločnosti podpisujú posilnený Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií.

  8. November 2021

    Komisia predkladá návrh nových zákonov týkajúcich sa transparentnosti a zacieľovania politickej reklamy.

  9. December 2020

    Komisia predkladá návrh aktu o digitálnych službách.

  10. December 2020
  11. Marec 2019

    ESVČ spúšťa svoj systém rýchleho varovania.

  12. December 2018

    Komisia a ESVČ zavádzajú akčný plán proti dezinformáciám

  13. September 2018

    Zavádza sa prvý kódex postupov proti šíreniu dezinformácií.

  14. Apríl 2016

    Prijíma sa spoločný rámec pre boj proti hybridným hrozbám na boj proti nepriateľským činom s cieľom destabilizovať určitý región či štát.

  15. Január 2015

    Spustenie pracovnej skupiny East StratCom ESVČ s cieľom čeliť ruským dezinformačným kampaniam