Přejít na hlavní obsah

Strategická komunikace a boj proti dezinformacím

Dezinformace a zahraniční manipulace s informacemi a vměšování představují pro naši společnost vážnou hrozbu. Na jejich základě může dojít k oslabení demokratických institucí a procesů (např. voleb), protože jsou pak občané zmateni a nemohou přijímat informovaná rozhodnutí, případně je to zcela odradí od účasti na volbách. Zároveň to vede k polarizaci společnosti, protože jednou z technik dezinformátorů je poštvávat skupiny lidí proti sobě.

Nové technologie navíc nepřátelským aktérům umožňují šířit dezinformace a manipulovat s informacemi ve velkém měřítku a s bezprecedentní rychlostí.

Proto je boj s těmito subjekty pro Evropskou unii a její členské státy jedním z nejpalčivějších problémů. 

81 %
evropských občanů souhlasí s tvrzením, že existence zpráv nebo informací, které zkreslují realitu nebo jsou dokonce nepravdivé, představuje pro demokracii určitou hrozbu
68 %
evropských občanů uvedlo, že se často setkávají se zprávami nebo informacemi, které považují za zavádějící nebo nepravdivé

Téma

Publikace

11. ČERVNA 2024
Tackling disinformation and information manipulation – Factsheet

Jak tyto otázky řešíme?

V reakci na šíření dezinformací o EU a manipulování s informacemi a vměšování prováděné zahraničními subjekty zintenzivňuje Evropská komise svou strategickou komunikaci. To si vyžaduje celospolečenský přístup, neboť mnoho odvětví naší společnosti sehrává při předcházení dezinformacím a boji proti nim důležitou úlohu. Dále je nezbytné zajistit, aby občané měli přístup ke kvalitním zprávám a informacím, jimž mohou důvěřovat.

Při řešení problematiky dezinformací se soustředíme na tyto činnosti:

  • Vypracování politik k posílení našeho demokratického zřízení s cílem ztížit dezinformačním subjektům zneužívání online platforem a chránit novináře a pluralitu sdělovacích prostředků
  • Zvyšování povědomí o tom, co jsou dezinformace a jak se šíří, posilování naší připravenosti a zintenzivnění naší reakce
  • Posilování odolnosti společnosti vůči dezinformacím prostřednictvím rozvoje mediální gramotnosti a ověřování faktů
  • Spolupráce s ostatními institucemi, vnitrostátními orgány nebo třetími stranami

Hlavní oblasti činnosti

An online platform notifying a smartphone user that the content they are trying to access contains false information.

Zajišťujeme, aby platformy převzaly odpovědnost za boj proti dezinformacím, a to na základě nařízení o digitálních službách, kodexu zásad boje proti dezinformacím, aktu o umělé inteligenci a také prosazováním transparentnosti politické reklamy.

A teacher monitoring her students using laptops in a classroom.

Pomáháme občanům zorientovat se v moderním zpravodajském prostředí, radíme, jak bojovat proti dezinformacím prostřednictvím vzdělávání, a pomáháme učitelům a mladým lidem dezinformace rozpoznat a zastavit jejich šíření.

Zvyšování povědomí, připravenosti a posilování reakce

Kybernetická bezpečnost

Sankce proti kremelským sdělovacím prostředkům

Při pokusu o destabilizaci Evropské unie a jejích členských států se Rusko zapojilo do rozsáhlé dezinformační kampaně.

Aby tomu EU zabránila, přijala sankce namířené proti subjektům, organizacím a aktérům Kremlu v oblasti dezinformací a manipulace s informacemi.

Reakce na hybridní hrozby 

EU rovněž vypracovala komplexní politický rámec pro řešení hybridních hrozeb. Jedná se o strategie, jejichž cílem je využít zranitelnosti zemí a společností pomocí vojenských a nevojenských prostředků, jako jsou kybernetické útoky, dezinformační kampaně nebo ekonomický tlak. 

Na podporu členských států EU a partnerských zemí v boji proti hybridním hrozbám zajišťuje Unie týmy rychlé reakce EU na hybridní hrozby. Ty poskytují zemím EU, misím a operacím společné bezpečnostní a obranné politiky, jakož i partnerským zemím krátkodobou cílenou individualizovanou pomoc v boji proti hybridním hrozbám a kampaním. 

Budování odolnosti společnosti vůči dezinformacím

V boji proti dezinformacím je nezbytné, aby byli všichni občané, organizace a veřejné orgány dobře vybaveni příslušnými znalostmi.

Zvyšování mediální gramotnosti

A person reading a newspaper at a newsstand.

Pokyny pro členské státy, které mají občanům všech věkových kategorií umožnit lépe se zorientovat v moderním zpravodajském prostředí a následně činit informovaná rozhodnutí

An animated graphic depicting four people looking at mobile phones, with the text "How to spot and fight disinformation".

Pomocí těchto nástrojů mohou učitelé středních škol své studenty naučit, jak odhalovat dezinformace při brouzdání po internetu.

Podpora organizací zabývajících se ověřováním faktů

Hlavní milníky přijatých opatření EU pro boj proti dezinformacím

  1. březen 2024

    Komise zveřejnila pokyny v rámci nařízení o digitálních službách, jež mají velmi velké online platformy a vyhledávače přijmout ke zmírnění rizik online, která mohou mít dopad na integritu voleb. Obsahují i konkrétními pokyny pro nadcházející červnové volby do Evropského parlamentu.

  2. březen 2024

    Nové kompendium o kybernetické bezpečnosti o tom, jak ochránit integritu voleb

  3. prosinec 2023

    Komise přijala balíček opatření na obranu demokracie v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu v roce 2024.

  4. říjen 2023

    Komise zveřejnila výzvu k předkládání návrhů na podporu ověřovatelů faktů v EU v souvislosti s odhalováním a vyvracením dezinformací.

  5. říjen 2022

    Komise zveřejnila pokyny pro učitele a další pracovníky ve výchově a vzdělávání na základních a středních školách, které se týkají toho, jak řešit dezinformace a podporovat digitální gramotnost ve třídách.

  6. červen 2022

    Hlavní online platformy, vznikající a specializované platformy, subjekty působící v reklamním průmyslu, ověřovatelé faktů, výzkumné organizace a organizace občanské společnosti podepsaly zpřísněný kodex zásad boje proti dezinformacím.

  7. listopad 2021

    Komise předložila návrh nových právních předpisů o transparentnosti a cílení politické reklamy.

  8. prosinec 2020
  9. prosinec 2020
  10. březen 2019

    Evropská služba pro vnější činnost spouští svůj systém rychlého varování.

  11. prosinec 2018

    Komise a ESVČ vypracovaly akční plán proti dezinformacím

  12. září 2018

    Byl vytvořen první kodex zásad boje proti dezinformacím.

  13. duben 2016

    Je přijat společný rámec pro boj proti hybridním hrozbám s cílem potírat nepřátelskou činnost, jejímž cílem je destabilizovat region nebo stát.

  14. leden 2015

    Zahájení činnosti pracovní skupiny ESVČ East StratCom, která se zabývá ruskými dezinformačními kampaněmi.