Přejít na hlavní obsah

Balíček opatření na obranu demokracie

Balíček opatření na obranu demokracie předložený 12. prosince 2023 obsahuje:

  • sdělení o přezkumu práce vykonané v rámci Akčního plánu pro evropskou demokracii
  • legislativní návrh, který zavádí společné normy pro transparentnost a odpovědnost u činností spočívajících v zastupování zájmových skupin, které se snaží ovlivnit rozhodovací proces v Unii a které jsou prováděny jménem zemí mimo EU.
  • doporučení na podporu svobodných, spravedlivých a odolných voleb
  • doporučení na podporu účasti občanů a organizací občanské společnosti na tvorbě politik

Cílem společných norem transparentnosti je:

  • chránit demokratickou sféru EU
  • podporovat důvěru v instituce
  • chránit otevřenou veřejnou diskusi před skrytým vměšováním

Účelem je splnit výše uvedené a zároveň zajistit plné dodržování základních práv a demokratických hodnot formou přiměřených opatření. Na podporu tohoto balíčku Komise rovněž zveřejnila výsledky doplňujícího průzkumu Eurobarometr o demokracii.

Co Evropský akční plán pro demokracii obsahuje?

V roce 2020 přijala Komise Akční plán pro evropskou demokracii s cílem posílit odolnost demokracie v celé EU

  • podporou svobodných a spravedlivých voleb
  • prosazováním svobody sdělovacích prostředků
  • bojem proti dezinformacím

Průřezovými prioritami celého plánu jsou rovněž smysluplné a aktivní zapojení občanů a aktivní občanská společnost. V roce 2023, tj. rok před volbami do Evropského parlamentu, Komise provádění akčního plánu přezkoumala a určila řadu oblastí, v nichž může být EU tváří v tvář stávajícím a objevujícím se výzvám aktivnější.

O obnově akčního plánu pro demokracii viz příloha

European democracy action plan: empowered citizens and civil society

Ochrana svobodných a spravedlivých voleb

V zájmu zachování naší evropské demokracie musíme přijmout rozhodná opatření na ochranu procesů spojených s volbami. To znamená zajistit, aby volby byly nadále svobodné a spravedlivé, zachovat otevřenou demokratickou diskusi a aktualizovat záruky v digitální oblasti.

Nejdůležitější opatření v této oblasti:

Svoboda a pluralita sdělovacích prostředků

Svoboda a pluralita sdělovacích prostředků jsou pro naše demokracie zásadní a jsou zakotveny v Listině základních práv. Svobodné a pluralitní sdělovací prostředky jsou klíčovými nástroji pro vyvozování odpovědnosti a pomáhají občanům činit informovaná rozhodnutí. Tím, že poskytují veřejnosti spolehlivé informace, hrají nezávislá média důležitou úlohu v boji proti dezinformacím a manipulaci s demokratickou debatou. Hlavními prioritami, které EU v této oblasti sleduje, jsou posílení bezpečnosti novinářů, jejich ochrana před zneužívajícími soudními spory a celkové zlepšení pluralitního prostředí sdělovacích prostředků:

  • Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků, nový soubor pravidel na ochranu plurality a nezávislosti sdělovacích prostředků v EU, vstoupil v platnost v květnu 2024. Akt zajišťuje, aby sdělovací prostředky – veřejné i soukromé – mohly na vnitřním trhu EU snadněji působit přeshraničně, bez zbytečného tlaku a s přihlédnutím k digitální transformaci mediálního prostoru. Akt rovněž zavádí lepší spolupráci mediálních orgánů prostřednictvím nového Evropského sboru pro mediální služby. Nový soubor pravidel bude plně použitelný od 8. srpna 2025.
  • V roce 2022 Evropská komise navrhla nové iniciativy ke zlepšení ochrany novinářů a obránců lidských práv před nekalými soudními řízeními. Směrnice, která vstoupila v platnost v květnu 2024, se vztahuje na strategické žaloby proti účasti veřejnosti v občanských věcech s přeshraničním prvkem. Umožňuje soudcům rychle zamítnout zjevně neopodstatněné žaloby proti novinářům a obráncům lidských práv. Stanoví rovněž několik procesních záruk a opravných prostředků, jako je náhrada škody a odrazující sankce za zahájení zneužívajícího soudního řízení. Komise zároveň přijala doplňující doporučení s cílem povzbudit členské státy, aby sladily svá pravidla s navrhovanými předpisy EU pro vnitrostátní případy a ve všech řízeních, tedy nejen v občanskoprávních věcech. Doporučení rovněž vyzývá členské státy, aby v rámci boje proti SLAPP přijaly řadu dalších opatření, jako je odborná příprava a zvyšování povědomí o problému. 
  • V roce 2021 předložila Komise doporučení k posílení bezpečnosti novinářů a pracovníků v oblasti sdělovacích prostředků. Doporučení mimo jiné vyzývá k vytvoření nezávislých vnitrostátních podpůrných služeb, včetně linek pomoci, právního poradenství, psychologické podpory a azylových domů pro novináře a pracovníky sdělovacích prostředků, kteří čelí hrozbám. Požaduje rovněž zvýšenou ochranu novinářů během demonstrací, větší bezpečnost na internetu a zvláštní podporu pro novinářky. 

Boj proti dezinformacím a zahraniční manipulaci s informacemi a vměšování

Ochrana evropských demokracií před hrozbami a škodlivými účinky dezinformací, manipulace s informacemi a vměšování, zejména těch, které pocházejí od zahraničních aktérů, je pro EU v posledních letech strategickou prioritou. Demokratické systémy na celém světě čelí dezinformacím a zahraničním zásahům, které mají potenciál destabilizovat demokratické instituce a prohlubovat společenské rozdíly, což podkopává důvěru občanů. To vše je dále umocněno digitalizací, která umožňuje šíření dezinformací nebývalou rychlostí a účinností.

V rámci Akčního plánu pro evropskou demokracii zvyšuje EU své úsilí a reaguje na tuto situaci a hrozby, a to jak na vnitrostátní, tak na mezinárodní úrovni. Vychází ze své stávající činnosti a její opatření jsou pevně zakotvena v evropských hodnotách a zásadách. Zaručuje svobodu projevu a právo lidí na přístup k zákonnému obsahu.

Nejdůležitější opatření v této oblasti:

  • posílení spolupráce stávajících sítí, která slouží ke koordinaci opatření EU v reakci na rostoucí vlnu dezinformačních kampaní
  • posílený soubor nástrojů EU pro boj proti zahraniční manipulaci s informacemi a vměšování (FIMI)
  • zajištění větší odpovědnosti online platforem, aby se lépe dařilo bránit šíření dezinformací, konkrétně posíleným kodexem zásad boje proti dezinformacím, čímž se stanoví společný regulační rámec v souladu s nařízením o digitálních službách

Zajištění větší odpovědnosti online platforem

V návaznosti na pokyny, které Komise přijala v roce 2021, jež se zabývají tím, jak posílit stávající evropský kodex zásad boje proti dezinformacím, byl v červnu 2022 podepsán nový kodex. Ten pokrývá jak velké, tak specializované online platformy, odvětví internetové reklamy, výzkum a občanskou společnost i ověřovatele faktů (fact-checkers). Kodex stanoví celou řadu závazků, od demonetizace až po transparentnost a přístup k údajům. Důležité též je, že kodex obsahuje solidní monitorovací rámec a zmiňuje roli střediska pro transparentnost, které má zajistit větší transparentnost a odpovědnost.

V souladu s nařízením o digitálních službách rovněž stanoví společný regulační rámec, který ukládá velmi velkým online platformám a internetovým vyhledávačům povinnost pravidelně posuzovat systémová rizika, jež jejich služby mohou představovat pro společnost, včetně rizika zneužití jejich služeb jako nástroje dezinformačních kampaní.

Inkluzivní občanská angažovanost a účast v zájmu odolnosti evropské demokracie

Předpokladem odolnosti demokracie je posílení vazeb mezi lidmi a demokratickými institucemi, které je zastupují. Základní zárukou odolnosti našich demokracií, ať už v době voleb či kdykoli jindy, je vytvoření prostoru k občanské angažovanosti a k účasti občanů i organizací občanské společnosti na procesech tvorby politik.

V rámci Akčního plánu pro evropskou demokracii toto představuje průřezovou prioritu. Cenné poznatky ohledně zapojení občanů poskytla Konference o budoucnosti Evropy. Vedla k nové fázi účasti veřejnosti v evropských panelových diskusích občanů, jež jsou nyní součástí procesu tvorby politik Evropské komise.

Financování demokracie

Komise nadále mobilizuje zvláštní finanční prostředky z řady programů EU na podporu opatření a cílů Akčního plánu pro evropskou demokracii.

Mezi tyto cíle a zdroje financování patří: 

  • podpora integrity voleb a posílení účasti občanů, občanské angažovanosti a důvěry v demokracii financované z programu Občané, rovnost, práva a hodnoty; Kreativní Evropa; Erasmus+; a Horizont Evropa, Fond soudržnosti
  • posílení financování zpravodajských mediálních organizací v EU i mimo ni z programu Kreativní Evropa, Digitální Evropa; program Globální Evropa pro lidská práva a demokracii,
  • boj proti dezinformacím s cílem podpořit mediální gramotnost a pomoci občanům odhalovat dezinformace - využívá se financování z programu Erasmus+ a Evropského sboru solidarity

Aby se usnadnila orientace v různých programech, zavedla Komise snadno přístupný portál, který slouží jako jednotná brána pro finanční prostředky Unie a umožňuje nalézt mimo jiné příležitosti k financování související s demokracií.

Související iniciativy

Dokumenty