Přejít na hlavní obsah

Opatření k posílení genderové rovnosti

Dlouhá cesta k rovnosti

Evropská komise proto předložila řadu iniciativ a návrhů, které mají pomoci připravit půdu pro kultivaci společnosti, v níž budou všichni lidé skutečně cítit, že mohou díky rovnocenným příležitostem spokojeně žít a rozvíjet se. 

Genderově podmíněné násilí

V důsledku násilí ze strany partnera nebo rodinného příslušníka přijde v Evropě každý rok o život více než 3 000 žen. Bezpočet dalších se musí vypořádat s fyzickou i psychickou újmou.

Násilí vůči ženám má mnoho podob, včetně tělesného, sexuálního nebo psychického týrání, jakož i ekonomického zneužívání a vykořisťování. V důsledku dopadů pandemie, válečných konfliktů a změny klimatu se jeho projevy v různých prostředích, včetně pracovišť a online prostoru, zintenzivnily.

Gender based violence against woment
Každá třetí žena
na světě zažila alespoň jednou za svůj život fyzické nebo sexuální násilí
alt=""
Nejméně 2 ženy týdně
jsou v EU zabity partnerem nebo rodinným příslušníkem
alt=""
32 % případů
sexuálního obtěžování v EU se odehrává v pracovním prostředí

Zdroje: Orgán OSN pro rovnost žen a mužů a pro posílení postavení žen, Eurostat, Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA)

K násilí páchanému na ženách patří: 

  • partnerské násilí 
  • sexuální násilí
  • femicida  
  • obchodování s lidmi 
  • mrzačení ženských pohlavních orgánů 
  • násilí na internetu nebo násilí páchané za pomoci technologií 
  • nucené a dětské sňatky 

Komise v roce 2022 navrhla nové právní předpisy, které mají zajistit minimální úroveň ochrany před těmito formami násilí v celé EU bez ohledu na to, zda k nim došlo online nebo offline. Evropský parlament a členské státy dosáhly politické dohody ohledně návrhů Komise 6. února 2024.

Kromě toho EU dokončila ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, tzv. Istanbulské úmluvy.

Istanbulská úmluva vstoupila v EU v platnost 1. října 2023. To znamená, že je Unie nyní vázána ambiciózními a komplexními normami pro předcházení násilí páchanému na ženách a domácímu násilí a boj proti němu.

Co EU dělá pro ukončení genderově motivovaného násilí

Kampaň: Boj proti kybernetickému násilí

Nerovnosti na pracovním trhu

Ženy jsou i nadále nadměrně zastoupeny na málo placených pracovních místech a nedostatečně zastoupeny na pozicích s rozhodovací pravomocí. Kromě toho ženy v EU stále vydělávají méně než muži, a čím jsou starší, tím více se tento rozdíl zvyšuje. 

Statistiky ukazují, že některá pracovní místa zastávají převážně ženy. 

  • 95 % pracovníků vykonávajících uklízecí a pomocné práce v domácnosti v EU jsou ženy  

  • Většinu pedagogických pracovníků (72 %) a pracovníků ve zdravotnictví (78 %) tvoří ženy  

Zdroje: EIGE, Eurostat (statistiky z oblasti školství, data o pracovní síle ve zdravotnictví)

V naší kultuře jsou hluboce zakořeněny genderové stereotypy, které jsou hlavní příčinou nerovností mezi muži a ženami.   

alt=""
Pouze 69,3 %
žen má zaměstnání
alt=""
12,7%
rozdíl v odměňování žen a mužů
""
32 %
vedoucích funkcí zastávají ženy

Informační kampaň EU: Boj proti genderovým stereotypům

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem

Výzkum ukazuje, že ve srovnání s muži mají ženy i nadále na starosti velkou část domácích prací a péči o děti či jiného rodinného příslušníka.

Nerovné rozdělení těchto povinností může omezovat možnosti žen pracovat nebo je může vést k hledání zaměstnání na částečný úvazek, který jim sice umožní větší časovou flexibilitu, ale na úkor nižší mzdy. Podle Eurostatu pracovalo na konci roku 2022 v základních povoláních na částečný úvazek 48 % žen ve srovnání s 19 % mužů.

EU proto přijala řadu směrnic, které zavádějí minimální práva občanů na skloubení pracovního a soukromého života, přičemž vybízejí k rovnoměrnějšímu rozdělení pečovatelských povinností mezi ženami a muži.

Viz právní předpisy EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem 

Opatření EU na podporu rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem

Směrem k dosažení plné rovnosti žen a mužů

EU sice zatím plné rovnosti žen a mužů nedosáhla, ale index genderové rovnosti z roku 2023 ukazuje, že v této oblasti pokročila. Poprvé dosáhla 70,2 bodu (ze 100), což je nejvyšší meziroční nárůst od roku 2013, kdy byl index poprvé zaveden. Cílem je dosáhnout 100 bodů, což by znamenalo, že by byla v EU nastolena naprostá rovnost žen a mužů.

Seznamte se s indexem rovnosti žen a mužů 2023

Strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025

Komise v roce 2020 přijala strategii pro rovnost žen a mužů, která má Evropě pomoci vydat se směrem k genderové rovnosti

Cílem strategie je:

  • ukončit genderově motivované násilí
  • vyvracet genderové stereotypy
  • odstranit genderově podmíněné rozdíly na trhu práce
  • dosáhnout rovnocenného genderového zastoupení v různých odvětvích hospodářství
  • dosáhnout vyváženého zastoupení žen a mužů v hospodářském a politickém rozhodování

Strategie stanoví vizi, politické cíle a opatření, která mají Evropě pomoct dosáhnout v této oblasti konkrétního pokroku. Komise každoročně předkládá zprávu o rovnosti žen a mužů v EU, v níž bilancuje, jak na tom EU a její členské státy v této oblasti jsou a jakých úspěchů EU dosáhla ve výše uvedených pěti klíčových oblastech.

EU v rámci této strategie dosud:

Komise také:

Motivace k pokroku

Podle nejnovější zprávy o rovnosti žen a mužů zveřejněné v roce 2023 bude nejdůležitější výzvou zajistit, aby ekologická a digitální transformace znamenala pro všechny stejné příležitosti. V současné době nemá většina žen a dívek možnost těžit z příležitostí, které toto odvětví nabízí, zejména kvůli hluboce zakořeněným genderovým stereotypům, které je odrazují od toho, aby se věnovaly vědě a technice.

Má-li dojít k pokroku, musí se začlenit hledisko rovnosti žen a mužů do všech oblastí politiky, na všech úrovních a ve všech fázích tvorby politik, aby se řešily potřeby, výzvy a příležitosti specifické pro muže a ženy. Zásadní bude také podporovat účast žen v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v roce 2024, neboť pro demokracii má přítomnost žen v zákonodárném sboru a ve vedení zásadní význam, jelikož to věrněji odráží složení společnosti a zlepšuje tvorbu politik. 

Komise rovněž investuje do rovnosti žen a mužů v budoucnosti. Genderově orientované projekty jsou podporovány a financovány prostřednictvím několika programů EU, jako je program Občané, rovnost, práva a hodnoty (CERV) a programy financování soudržnosti EU

Projekt: Genderová rovnost ve výzkumu

Země EU jsou při provádění práva EU povinny dodržovat Listinu základních práv EU. Základní práva většinou také chrání ústava vaší země. Pokud se domníváte, že jsou vaše práva na rovnost porušována, seznamte se s možnostmi, jak můžete podat stížnost na vnitrostátní úrovni