Przejdź do treści głównej

Konferencja w sprawie przyszłości Europy

Jak to się zaczęło

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to cykl dyskusji z udziałem obywateli, które odbywały się od kwietnia 2021 r. do maja 2022 r. i umożliwiły mieszkańcom całej Europy uczestnictwo w kształtowaniu naszej wspólnej przyszłości.

Była to pierwsza tego rodzaju konferencja – ważne ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie demokratyczne z prowadzonymi przez obywateli debatami, które umożliwiły mieszkańcom całej Europy dzielenie się pomysłami i wywarcie wpływu na kształt naszej wspólnej przyszłości. Odbywało się to za pośrednictwem innowacyjnej wielojęzycznej platformy cyfrowej, na której każdy Europejczyk mógł dzielić się pomysłami w ramach zarówno paneli krajowych, jak i europejskich paneli obywatelskich.

Platformę konferencji odwiedziło ponad 5 mln osób, a w wydarzeniach wzięło udział ponad 700 tys. osób, co oznacza, że w ramach tej inicjatywy udało się stworzyć publiczne forum dla otwartej, integracyjnej i przejrzystej debaty z obywatelami na temat szeregu priorytetów i współczesnych wyzwań.

Więcej informacji stronie poświęconej Konferencji w sprawie przyszłości Europy (strona zarchiwizowana)

Sprawozdania końcowe i propozycje

Przez rok Europejczycy debatowali nad kształtem Europy, w jakiej chcieliby żyć. Ta wyjątkowa współpraca w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy dobiegła końca w Dniu Europy – 9 maja 2022 r. w Strasburgu. W tym dniu współprzewodniczący zarządu konferencji przedstawili sprawozdanie końcowe zawierające 49 propozycji skierowanych do przewodniczących Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji.  

Propozycje zostały sformułowane w dziewięciu obszarach tematycznych: zmiana klimatu i środowisko; zdrowie; silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna, zatrudnienie; UE w świecie; wartości i prawa, praworządność, bezpieczeństwo; transformacja cyfrowa; demokracja europejska; migracja; edukacja, kultura, młodzież i sport. W propozycjach określono ogólne cele oraz ponad 300 konkretnych działań. Trzy instytucje europejskie analizują obecnie te propozycje i możliwości ich wdrożenia w ramach swoich kompetencji i zgodnie z Traktatami.

Działania Komisji na podstawie wyników konferencji

17 czerwca Komisja opublikowała komunikat zawierający szczegółową ocenę tego, co jest konieczne do podjęcia działań w związku z propozycjami przyjętymi podczas konferencji. Przedstawiono w nim przegląd kolejnych kroków oraz tego, jak na podstawie doświadczeń z konferencji można uwzględniać demokrację uczestniczącą w kształtowaniu polityki i prawa Unii Europejskiej. Przykładowo, w związku z sukcesem europejskich paneli obywatelskich, Komisja umożliwi panelom debatę i przedstawianie zaleceń w ramach przygotowania niektórych ważnych wniosków ustawodawczych. Będzie to stanowić element szerzej zakrojonego kształtowania polityki zgodnie z zasadami lepszego stanowienia prawa. Komisja organizuje pierwszy z paneli obywatelskich nowej generacji na temat sposobów zwalczania marnotrawienia żywności w UE.

Europejskie panele obywatelskie

Przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła pierwszy zestaw nowych wniosków w orędziu o stanie Unii we wrześniu 2022 r., a także w towarzyszącym mu liście intencyjnym. Wnioski te uwzględniono również w programie prac Komisji na 2023 r. Aby na bieżąco informować obywateli, którzy uczestniczyli w konferencji, oraz aby wykorzystać jej owoce, w grudniu 2022 r. zorganizowano wydarzenie informacyjne. Było ono okazją do wyjaśnienia obywatelom, w jaki sposób trzy instytucje UE podejmują działania następcze w związku z propozycjami konferencji.

Informacje o konferencji

       
President von der Leyen
Powiedzieliście nam, że chcecie budować lepszą przyszłość, dotrzymując konkretnych obietnic poczynionych w przeszłości. Obietnice pokoju i dobrobytu, sprawiedliwości i postępu. Obietnice socjalnej i zrównoważonej, opiekuńczej i odważnej Europy. Wyznaczyliście cele, do których Europa ma dążyć. Teraz my musimy znaleźć najprostszą drogę do realizacji tych celów, w pełni wykorzystując możliwości przewidziane w Traktatach, a nawet w razie potrzeby zmieniając Traktaty.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Przewodnicząca Ursula von der Leyen zobowiązała się do umożliwienia Europejczykom wpływania w większym stopniu na to, czym zajmuje się Unia oraz jak służy ona swoim obywatelom. Udział w debacie mogli wziąć wszyscy Europejczycy – bez względu na to, kim są i gdzie się znajdują.

Celem konferencji było ukazanie różnorodności panującej w UE i wyprowadzenie Unii poza miasta stołeczne, aby dotrzeć do wszystkich zakątków UE i wzmacniać więzi między Europejczykami a instytucjami, które im służą. Odbywało się to poprzez liczne konferencje i debaty organizowane w całej Unii, a także za pośrednictwem interaktywnej wielojęzycznej platformy cyfrowej. Udało się to osiągnąć: do maja 2022 r. platformę odwiedziło prawie 5 mln osób (pojedynczych użytkowników), a ponad 50 tys. uczestników aktywnie wzięło udział w 18 tys. dyskusji i ponad 6,5 tys. zarejestrowanych wydarzeń.  

Do udziału i dzielenia się swoimi pomysłami zachęcano przede wszystkim młodzież. Do organizowania wydarzeń i możliwie jak najszerszego rozpropagowania uczestnictwa zachęcano również władze europejskie, krajowe, regionalne i lokalne, a także organizacje społeczeństwa obywatelskiego i inne.

Wideo

Konferencja w skrócie

 

Europejscy paneliści

 

Aktualności

Dokumenty

 

17 CZERWCA 2022
Communication on the Conference on the Future of Europe
English
(304.08 KB - HTML)
Pobierz

 

17 CZERWCA 2022
Annex to the Communication on the Conference on the Future of Europe
English
(987.99 KB - PDF)
Pobierz

 

13 MAJA 2022
Factsheet - Conference on the Future of Europe - Report on the final outcome
English
(5.95 KB - HTML)
Pobierz

 

9 MAJA 2022
Conference on the Future of Europe: Report on the final outcome
English
(HTML)
Pobierz

 

8 MARCA 2021
WSPÓLNA DEKLARACJA DOTYCZĄCA KONFERENCJI W
polski
(249.82 KB - PDF)
Pobierz

 

22 STYCZNIA 2020
Communication: Shaping the Conference on the Future of Europe
English
(155.39 KB - HTML)
Pobierz

 

Zestawienia informacji

10 CZERWCA 2021
Factsheet - Conference Roll-out
polski
(5.95 KB - HTML)
Pobierz

 

10 CZERWCA 2021
Factsheet - Digital Platform
polski
(5.95 KB - HTML)
Pobierz