Põhisisu juurde

Euroopa tuleviku konverents

Kuidas see kõik algas?

Euroopa tuleviku konverents oli kodanike juhitud arutelusari, mis kestis 2021. aasta aprillist 2022. aasta maini ning võimaldas inimestel kogu Euroopast jagada oma ideid ja aidata kujundada meie ühist tulevikku.

Konverents oli esimene omataoline: tegu oli suure üleeuroopalise demokraatliku ettevõtmisega, kus kodanike juhitavad arutelud võimaldasid inimestel kogu Euroopast jagada oma ideid ja aidata kujundada meie ühist tulevikku. See toimus uuenduslikul mitmekeelsel digiplatvormil, kus iga eurooplane sai mõtteid jagada, ning riikides toimunud paneelarutelude ja Euroopa kodanike paneelarutelude kaudu.

Konverentsi platvormil käis üle 5 miljoni üksikkülastaja ja üritustel osales enam kui 700 000 inimest, mis näitab, et ettevõtmisel õnnestus luua avalik foorum avatud, kaasavaks ja läbipaistvaks aruteluks kodanikega mitmesuguste prioriteetide ja probleemide üle.

Rohkem saab teada Euroopa tuleviku konverentsi arhiveeritud veebisaidilt

Lõpparuanded ja ettepanekud

Pärast terve aasta väldanud ühiseid arutelusid, millel kodanikud üle kogu Euroopa vahetasid mõtteid selle üle, millises Euroopas nad sooviksid elada, jõudis Euroopa tuleviku konverents 9. mail 2022 (Euroopa päeval) Strasbourgis ametlikult lõpule. Konverentsi juhatuse kaaseesistujad esitasid sel päeval Euroopa Parlamendi presidendile, nõukogu eesistujale ja komisjoni presidendile 49 ettepanekut sisaldava lõpparuande.  

Need ettepanekud sisaldasid üheksat teemat: kliimamuutused ja keskkond; tervis; tugevam majandus, sotsiaalne õiglus ja töökohad; EL maailmas; väärtused ja õigused, õigusriik ja julgeolek; digipööre; Euroopa demokraatia; ränne; haridus, kultuur ja sport. Teemade raames sõnastati üldeesmärgid ja kokku nimetati üle 300 meetme. Kolm institutsiooni on asunud uurima, mil viisil saab igaüks neist oma pädevuse piires ja kooskõlas aluslepingutega konverentsil tehtut edasi arendada.

Komisjoni jätkumeetmed konverentsil tehtud ettepanekutele

Komisjon avaldas 17. juunil teatise üksikasjaliku hinnanguga selle kohta, mil viisil konverentsi ettepanekutega edasi töötada. Teatises on antud ülevaade edasistest sammudest ning vaadeldud, milles seisnevad konverentsilt saadud õppetunnid ning kuidas saaks osalusdemokraatiat Euroopa Liidu poliitikasse ja õigusloomesse integreerida. Näiteks võib komisjon laiema poliitikakujundamise raames ja kooskõlas parema õigusloome põhimõtetega kasutada edukaks osutunud Euroopa kodanike paneelarutelusid selleks, et enne olulisemate ettepanekute esitamist arutada need läbi ja kuulata ära kodanike soovitused. Komisjoni korraldava esimese uue põlvkonna paneelarutelul uuritakse võimalusi vähendada toidu raiskamist ELis.

Euroopa kodanike paneelarutelud

President von der Leyen esitas esimesed uued ettepanekud 2022. aasta septembris peetud kõnes olukorrast Euroopa Liidus ning sellega kaasnenud kavatsusavalduses. Need ettepanekud on lisatud ka komisjoni 2023. aasta tööprogrammi. Et hoida tempot ja anda konverentsil osalenud kodanikele ülevaade ettepanekute hetkeseisust, toimus 2022. aasta detsembris tagasisideüritus. Üritusel anti teada, milliseid meetmeid on kolm ELi institutsiooni konverentsi ettepanekute põhjal võtnud.

Konverentsist

       
President von der Leyen
Olete meile teada andnud, et soovite ehitada üles parema tuleviku ja täita kõige pikemalt kestma jäänud lubadused. Lubadus tagada rahu ja heaolu, õiglus ja areng. Lubadus luua sotsiaalne, kestlik, hooliv ja julge Euroopa. Olete meile ka teada andnud, kuhu soovite, et see Euroopa jõuaks. Nüüd on meie ülesanne valida kõige otsem tee sinna kas aluslepingute võimalusi täielikult kasutades või neid vajaduse korral muutes.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen

President von der Leyen andis lubaduse võimaldada eurooplastele suuremat sõnaõigust selle kohta, mida EL teeb ja kuidas ta nende heaks töötab. Osaleda said kõik eurooplased, olenemata sellest, kes nad on või kus nad asuvad.

Konverentsi eesmärk oli kajastada Euroopa mitmekesisust ja viia arutelud pealinnadest kaugemale, jõudes ELi kõigisse nurkadesse, et tugevdada eurooplaste ja nende teenistuses olevate institutsioonide vahelist sidet. Selleks korraldati kogu ELis rohkelt üritusi ja arutelusid ning võeti kasutusele interaktiivne mitmekeelne digiplatvorm. Konverents õnnestus väga hästi. 2022. aasta maiks oli platvormil käinud ligi 5 miljonit üksikkülastajat ning 18 000 arutelul ja rohkem kui 6500 registreeritud üritusel oli olnud rohkem kui 50 000 aktiivset osalejat.  

Eelkõige innustati osalema ja oma mõtteid jagama noori. Ka Euroopa, riikliku, piirkondliku ja kohaliku tasandi ametiasutused ning kodanikuühiskonna ja muud organisatsioonid korraldasid omapoolseid üritusi, et kaasata nii palju inimesi kui võimalik.

Videod

Konverentsi kokkuvõte

 

Paneelaruteludes osalejate kogemusi

 

Viimati lisatud

Dokumendid

 

17. JUUNI 2022
Communication on the Conference on the Future of Europe

 

17. JUUNI 2022
Annex to the Communication on the Conference on the Future of Europe

 

13. MAI 2022
Factsheet - Conference on the Future of Europe - Report on the final outcome

 

9. MAI 2022
Conference on the Future of Europe: Report on the final outcome

 

8. MÄRTS 2021
ÜHISAVALDUS EUROOPA TULEVIKU TEEMALISE KONVERENTSI KOHTA

 

22. JAANUAR 2020
Communication: Shaping the Conference on the Future of Europe

 

Teabelehed

10. JUUNI 2021
Factsheet - Conference Roll-out

 

10. JUUNI 2021
Factsheet - Digital Platform