Přejít na hlavní obsah

Na summitu COP27 prokázala Evropská komise svou odhodlanost a flexibilitu v zájmu zachování dosažitelnosti stanoveného cíle, tj. omezit globální oteplování na 1,5 °C. Silné a jednotné evropské úsilí přispělo ke sjednání těžce vybojovaného konsensu o zachování cílů Pařížské dohody. Úloha EU coby prostředníka rovněž napomohla dosažení nových, vyvážených ujednání o financování, s rozšířenou dárcovskou základnou, což má pomoci zranitelným komunitám vyrovnat se se ztrátami a škodami, jež jim změna klimatu způsobuje.

President Ursula von der Leyen

COP27 has kept alive the goal of 1.5C. Unfortunately, it has not delivered on a commitment by the world's major emitters to phase down fossil fuels, nor new commitments on climate mitigation. But the EU will stay the course, notably through the European Green Deal and REPowerEU, because it is essential to keep the ambition of the Paris Agreement within reach.

Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Hlavní výsledky

Iniciativy EU na konferenci COP27

Strategická partnerství

Během konference COP27 uzavřela Komise řadu dvoustranných i mnohostranných dohod. Podepsala dohody o strategickém partnerství

Partnerství v oblasti lesnictví

  • Participation of Ursula von der Leyen, President of the European Comission, in the the UN Climate Conference (COP27) in Egypt

    Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová zahájila partnerství v oblasti lesnictví s Guyanou, Mongolskem, Kongem, Ugandou a Zambií. Prostřednictvím těchto partnerství bude Unie dané země podporovat v udržitelném obhospodařování a ochraně lesů, které jsou jedním z nejvýznamnějších přírodních zdrojů na světě –– mohou nám pomoci v boji proti změně klimatu, k zachování biologické rozmanitosti, jakož i v podpoře udržitelného rozvoje. Další informace

Význam přírody pro klimatickou krizi a krizi v oblasti biologické rozmanitosti, jež spolu vzájemně souvisí, byl také jedním z hlavních témat 15. konference smluvních stran o biologické rozmanitosti (COP15), která se uskutečnila v prosinci 2022 v kanadském Montrealu.

Globální metanový závazek

Afrika: podpora přizpůsobení se změně klimatu a odolnosti vůči ní

V rámci investičního balíčku EU-Afrika Global Gateway oznámily EU a Africká unie novou iniciativu týmu Evropa zaměřenou na přizpůsobení se změně klimatu a odolnost vůči ní v Africe. Tato iniciativa týmu Evropa sdruží nynější a nové programy pro přizpůsobení se změně klimatu v hodnotě více než 1 miliardy EUR a zefektivní jejich dopad díky lepší koordinaci a posílenému politickému dialogu mezi EU a AU.

Partnerství pro spravedlivou transformaci energetiky

V roce 2021 oznámily vlády Jihoafrické republiky, Francie, Německa, Spojeného království a USA spolu s EU vznik nového ambiciózního a dlouhodobého partnerství pro spravedlivou transformaci energetiky na podporu úsilí Jihoafrické republiky o dekarbonizaci. Jeho cílem je urychlit dekarbonizaci jihoafrického hospodářství se zaměřením na elektroenergetickou soustavu. Během konference COP27 EU rovněž uvítala a podpořila investiční plán pro spravedlivou transformaci energetiky v Jihoafrické republice a na summitu skupiny G20 na Bali podepsala nové partnerství pro spravedlivou transformaci energetiky s Indonésií.

Doprovodné akce EU na konferenci COP27

Příspěvek týmu Evropa k celosvětovému financování opatření v oblasti klimatu

V zájmu řešení klimatické krize je třeba snižovat emise všude ve světě. Řada zemí již dopadům této krize čelí. V období 2013–2020 se EU podařilo získat finanční prostředky, kterými se při zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně podporují rozvojové země:

  • a field of crop
    • financování opatření v oblasti klimatu v celosvětovém měřítku se zaměřením na nejchudší a nejzranitelnější země a komunity
    • využívání grantů k mobilizaci soukromých investic a financování od mezinárodních rozvojových bank
27 miliard USD
mobilizováno Evropou
56,3 miliardy USD
mobilizováno jinými dárci
16,7 miliardy USD
stále chybí k dosažení cílové částky 100 miliard USD

EU a její členské státy jsou společně největším přispěvatelem veřejných finančních prostředků na opatření v oblasti klimatu určených rozvojovým ekonomikám – v roce 2020 vyčlenily 23,4 miliardy EUR, přičemž téměř polovina měla podobu grantů. Jedná se o významný podíl na celosvětovém cíli, kterým je částka 100 miliard USD a který přislíbily rozvinuté země na summitu o klimatu v Kodani v roce 2009.