Pereiti prie pagrindinio turinio

ES dalyvavimas 27-ojoje Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijoje

Per COP 27 Europos Komisija pademonstravo užmojį ir lankstumą siekdama užtikrinti, kad pavyktų pasiekti tikslą apriboti visuotinį atšilimą iki 1,5 °C. Tvirti ir vieningi Europos veiksmai padėjo iškovoti susitarimą, kurio tikslas – palaikyti Paryžiaus susitarimo tikslų įgyvendinimą. Veikdama kaip tarpininkė ES taip pat padėjo nustatyti naujas subalansuotas finansavimo priemones, apimančias platesnį paramos teikėjų ratą, siekiant padėti pažeidžiamoms bendruomenėms valdyti klimato kaitos sukeltus nuostolius ir žalą.

President Ursula von der Leyen

COP 27 palaikė 1,5 °C tikslo įgyvendinimą. Deja, per konferenciją nebuvo užtikrintas nei pasaulio pagrindinių teršėjų įsipareigojimas laipsniškai mažinti iškastinio kuro naudojimą, nei nauji įsipareigojimai švelninti klimato kaitą. Tačiau ES išlaikys kryptį, visų pirma laikydamasi Europos žaliojo kurso ir vykdydama planą „REPowerEU“, nes labai svarbu, kad Paryžiaus susitarimo tikslai būtų pasiekti.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen

Svarbiausi rezultatai

Per COP 27 pateiktos ES iniciatyvos

Strateginės partnerystės

Per COP 27 Komisija sudarė nemažai dvišalių ir daugiašalių susitarimų. Buvo pasirašyti strateginės partnerystės susitarimai su:

Miško srities partnerystės

  • Participation of Ursula von der Leyen, President of the European Comission, in the the UN Climate Conference (COP27) in Egypt

    Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen inicijavo miško srities partnerystes su Gajana, Mongolija, Kongu, Uganda ir Zambija. Pasinaudodama šiomis partnerystėmis ES padės savo partneriams darniai valdyti ir išsaugoti miškus, kurie yra vienas gausiausių pasaulio gamtos išteklių, siekiant kovoti su klimato kaita ir išsaugoti biologinę įvairovę, taip pat skatinti darnų vystymąsi. Daugiau informacijos

Gamtos svarbai tarpusavyje susijusioms klimato ir biologinės įvairovės krizėms daug dėmesio buvo skirta ir per gruodžio mėn. Monrealyje (Kanada) vykusią 15-ąją Jungtinių Tautų biologinės įvairovės konferenciją (COP 15).

Pasaulinis įsipareigojimas dėl metano

  • The Civaux Nuclear Power Plant

    Jungtinės Valstijos, ES ir jos partneriai 2021 m. oficialiai paskelbė Pasaulinį įsipareigojimą dėl metano – iniciatyvą, kuria siekiama sumažinti pasaulyje išmetamą metano kiekį, kad būtų galima pasiekti tikslą apriboti atšilimą iki 1,5 °C. Per COP 27 Komisija pasidžiaugė didėjančia parama šiai iniciatyvai – šiuo metu ją remia daugiau kaip 150 šalių. Daugiau informacijos

Parama prisitaikymui prie klimato kaitos ir atsparumo Afrikoje

ES ir Afrikos Sąjunga paskelbė naują Europos komandos iniciatyvą dėl prisitaikymo prie klimato kaitos ir atsparumo Afrikoje, kuri yra įtraukta į Strategijos „Global Gateway“ ES ir Afrikos investicinių priemonių rinkinį. Ši Europos komandos iniciatyva sutelks esamas ir naujas prisitaikymo prie klimato kaitos programas, kurių vertė – daugiau kaip 1 mlrd. EUR, ir sustiprins jų poveikį, nes bus pagerintas ES ir Afrikos Sąjungos veiksmų koordinavimas ir sustiprintas politinis dialogas prisitaikymo prie klimato kaitos klausimais.

Teisingos energetikos pertvarkos partnerystė

2021 m. Pietų Afrikos, Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir JAV vyriausybės kartu su ES paskelbė naują plataus užmojo ilgalaikę Teisingos energetikos pertvarkos partnerystę Pietų Afrikos pastangoms mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro remti. Partnerystės tikslas – spartinti Pietų Afrikos ekonomikos priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimą, sutelkiant dėmesį į elektros energijos sistemą. COP 27 metu ES taip pat palankiai įvertino ir parėmė Pietų Afrikos teisingos energetikos pertvarkos investicijų planą, o G20 susitikimo Balyje metu pasirašė susitarimą dėl Teisingos energetikos pertvarkos partnerystės su Indonezija.

Papildomi renginiai COP 27 ES paviljone

Europos komandos įnašas į pasaulinį kovos su klimato kaita finansavimą

Norint įveikti klimato krizę, visame pasaulyje turi sumažėti išmetamųjų teršalų kiekis. Daug šalių jau patiria šios krizės poveikį. 2013–2020 m. ES rinko lėšas padėti besivystančioms šalims švelninti klimato kaitą ir prie jos prisitaikyti:

  • a field of crop
    • finansuojant klimato politikos priemones visame pasaulyje, daugiausia dėmesio skiriant skurdžiausioms ir pažeidžiamiausioms šalims ir bendruomenėms;
    • naudojant dotacijas privačioms investicijoms ir tarptautinių plėtros bankų finansavimui pritraukti.
27 mlrd. JAV dolerių
Europa sutelkė
56,3 mlrd. JAV dolerių
Kiti paramos teikėjai sutelkė
Vis dar trūksta 16,7 mlrd.
JAV dolerių, kad būtų pasiektas 100 mlrd. JAV dolerių tikslas.

ES ir jos valstybės narės kartu ir toliau suteikia daugiausia kovai su klimato kaita skirtų viešųjų lėšų besivystančios ekonomikos šalims – 2020 m. jos įsipareigojo skirti 23,4 mlrd. EUR, iš kurių beveik pusė – dotacijomis. Tai sudaro didžiulę dalį visuotinio tikslo skirti 100 mlrd. JAV dolerių, kuriam 2009 m. Kopenhagoje vykusiame aukščiausiojo lygio susitikime klimato kaitos klausimais įsipareigojo išsivysčiusios šalys.