Ugrás a fő tartalomra

Az EU részvétele a COP27 éghajlatváltozási konferencián

A COP27 éghajlatváltozási konferencián az Európai Bizottság ambiciózus és rugalmas hozzáállást tanúsított annak érdekében, hogy továbbra is elérhető közelségben maradjon a globális felmelegedés 1,5 fokra történő korlátozásának célja. A határozott és egységes európai kiállás segített abban, hogy nagy küzdelmek árán ugyan, de sikerült megállapodásra jutni, és elérni, hogy továbbra is érvényben maradjanak a Párizsi Megállapodásban meghatározott célok. Az EU hídépítő tevékenysége abban is segített, hogy sikerült olyan, kiegyensúlyozott új finanszírozási rendszereket létrehozni, amelyek széles adományozói bázissal rendelkeznek, és amelyek abban hivatottak segíteni a kiszolgáltatott helyzetben lévő közösségeknek, hogy meg tudjanak birkózni a klímaváltozás okozta veszteségekkel és károkkal.

President Ursula von der Leyen

A COP27 konferencián megállapodás született arról, hogy továbbra is érvényben marad a 1,5 °C-os cél. Sajnos a világ legnagyobb kibocsátói nem vállaltak kötelezettséget arra vonatkozóan, hogy csökkentik a fosszilis tüzelőanyagok használatát, és az éghajlatváltozás mérséklésére vonatkozóan sem születtek új kötelezettségvállalások. Az EU azonban továbbra sem tér le a megkezdett útról, és folytatja eddigi erőfeszítéseit – különösen az európai zöld megállapodás és a REPowerEU terv révén –, mert létfontosságú, hogy a Párizsi Megállapodásban rögzített nagy ívű célok továbbra is elérhető közelségben maradjanak.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

A legfontosabb eredmények

Uniós kezdeményezések a COP27 konferencián

Stratégiai partnerségek

A COP27 során a Bizottság számos két- és többoldalú megállapodást kötött. Stratégiai partnerségi megállapodást írt alá:

Erdészeti partnerségek

  • Participation of Ursula von der Leyen, President of the European Comission, in the the UN Climate Conference (COP27) in Egypt

    Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke erdészeti partnerséget hozott létre Guyanával, Mongóliával, Kongóval, Ugandával és Zambiával. Ezeknek a partnerségeknek a révén az EU segítséget fog nyújtani partnereinek a világ egyik leggazdagabb erőforrását jelentő erdők fenntartható megőrzéséhez és a fenntartható erdőgazdálkodáshoz, elősegítve az éghajlatváltozás elleni küzdelmet, a biológiai sokféleség megőrzését és a fenntartható fejlődést. Bővebben

A biológiai sokféleség témájában decemberben Kanadában, Montrealban megrendezett COP15 konferencián kiemelt figyelmet kapott az a tény, hogy a természet nagyon fontos mind a klímaválság, mind a biodiverzitási válság szempontjából, amelyek kölcsönösen összefüggnek egymással.

A globális metánkibocsátás csökkentésére vonatkozó kötelezettségvállalás

Afrika: Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenálló képesség javításának támogatása

Az EU és az Afrikai Unió bejelentette, hogy az EU–Afrika Global Gateway beruházási csomag keretében új „Európa együtt” kezdeményezés indul azzal a céllal, hogy előmozdítsa Afrikában az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást és az éghajlatváltozás hatásaival szembeni ellenálló képesség javítását. Ez az „Európa együtt” kezdeményezés több mint 1 milliárd euró összegű – már létező és jövőbeli – programokat fog összefogni a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás terén, melyek hatását azáltal fogja felerősíteni, hogy javítja a koordinációt és elmélyíti a szakpolitikai párbeszédet az EU és az Afrikai Unió között.

„Igazságos energetikai átmenet” partnerség

2021-ben Dél-Afrika, Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok kormánya az Európai Unióval közösen bejelentette, hogy új, ambiciózus és hosszú távú partnerséget – ún. „igazságos energetikai átmenet” partnerséget – épít ki Dél-Afrikával, hogy támogassa az ország dekarbonizációs erőfeszítéseit. A partnerség célja, hogy felgyorsítsa Dél-Afrika gazdaságának dekarbonizációját, különös tekintettel a villamosenergia-rendszerre. A COP27 során az EU üdvözölte és jóváhagyta a Dél-Afrika által előterjesztett, igazságos energetikai átmenetre vonatkozó beruházási tervet, és a G20-ak Balin megrendezett találkozóján igazságos energetikai átmenetre vonatkozó új partnerségi megállapodást írt alá Indonéziával.

A COP27 konferencia uniós kísérő rendezvényei

  • Visit by Frans Timmermans, Executive Vice President of the European Commission, to Egypt

    A konferencia során a Bizottság több mint 125 kísérő rendezvényt szervezett a Sarm-es-Sejkben található uniós pavilonban, valamint online felületeken a következő témákban: a biológiai sokféleség védelme és a természet helyreállítása, energiabiztonság és zöld átállás, fenntartható finanszírozás, élelmezésbiztonság és a vízellátás biztonsága, kutatás és innováció. Ezeknek a rendezvényeknek a keretében került sor arra az eseményre, amelyen Frans Timmermans, a Bizottság ügyvezető alelnöke párbeszédet folytatott fiatalokkal, akik a világ ifjúságát képviselték a rendezvényen.

Az „Európa együtt” hozzájárulása az éghajlatváltozás elleni küzdelem globális finanszírozásához

A klímaválság leküzdéséhez a világon mindenütt csökkenteni kell a károsanyag-kibocsátást. Sok ország már most is érzékeli e válság hatásait. Az EU 2013 és 2020 között forrásokat teremtett elő, amelyek segítik a fejlődő országokat a klímaváltozás mérséklésére és az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodásra irányuló küzdelemben. Ez a következőképpen valósul meg a gyakorlatban:

  • a field of crop
    • olyan éghajlat-politikai intézkedések finanszírozása világszerte, amelyek középpontjában a legszegényebb és legsérülékenyebb országok és közösségek állnak;
    • vissza nem térítendő támogatások felhasználása nemzetközi fejlesztési bankok által biztosított finanszírozás és magánberuházások mozgósítása érdekében.
27 milliárd dollárt
mozgósított Európa
56,3 milliárd dollárt
mozgósítottak más adományozók
16,7 milliárd dollár
még mindig hiányzik ahhoz, hogy sikerüljön elérni a 100 milliárd dolláros célt

Együttesen az EU és tagállamai járulnak hozzá a legnagyobb mértékben a fejlődő gazdaságok éghajlatváltozás elleni küzdelméhez nyújtott közfinanszírozáshoz: 2020-ban 23,4 milliárd eurót fordítottak erre a célra, s ennek az összegnek közel felét vissza nem térítendő támogatás formájában biztosították. Ez tekintélyes hányadát teszi ki annak annak a 100 milliárd dollárnak, amelynek folyósítására – globális célként – a fejlett országok ígéretet tettek a 2009-es koppenhágai klímacsúcson.