Přejít na hlavní obsah

Změna klimatu a Zelená dohoda pro Evropu

Cesta ke klimatické neutralitě

V zájmu dosažení cílů v oblasti dekarbonizace je třeba objem emisí snížit ve všech hospodářských odvětvích, od průmyslu a energetiky po dopravu a zemědělství. Změna klimatu představuje globální hrozbu a jednoznačně si proto vyžaduje celosvětové řešení. Z tohoto důvodu Evropská unie o otázkách změny klimatu aktivně komunikuje se svými mezinárodními partnery a podporuje je v jejich úsilí, a to především na základě Rámcové úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu (UNFCCC) a související Pařížské dohody. Kromě opatření na zmírnění dopadu změny klimatu provádí Evropská unie také kroky v zájmu přizpůsobení se změně klimatu s cílem připravit se na nevyhnutelné.

V únoru 2024 předložila Komise střednědobý cíl EU v oblasti klimatu pro rok 2040. Pokud by se podařilo snížit do roku 2040 čisté emise skleníkových plynů o 90 % ve srovnání s úrovněmi z roku 1990, byla by EU schopna splnit svůj závazek dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Evropský parlament a členské státy nyní o tomto cíli diskutují. Příští Komise předloží na tomto základě legislativní návrhy.

Další informace o činnosti EU v oblasti boje proti změně klimatu

Komise se sama připojila k evropskému klimatickému paktu a zavázala se, že nejpozději od roku 2030 bude její provoz klimaticky neutrální. Ve svém sdělení o ekologizaci a v souvisejícím akční plánu, které přijala v dubnu 2022, se Komise zavázala postupně snižovat své emise skleníkových plynů nejméně o 60 % ve srovnání s rokem 2005 a kompenzovat případné zbývající emise v roce 2030 vysoce kvalitním certifikovaným pohlcováním uhlíku.

Dokumenty

18. BŘEZNA 2022
Factsheet: Climate Law

18. BŘEZNA 2022
Factsheet: Climate Pact

12. PROSINCE 2020
Factsheet: Climate Diplomacy

17. ZÁŘÍ 2020
Factsheet: The 2030 Climate Target Plan: A Vision for Europe

4. BŘEZNA 2020
Návrh Komise na nařízení: evropský právní rámec pro klima