Pāriet uz galveno saturu

Eiropas digitālā desmitgade: digitālie mērķi 2030. gadam

alt=""

Eiropas mērķis ir paplašināt uzņēmumu un iedzīvotāju iespējas uz cilvēku orientētā, ilgtspējīgā un labklājīgā digitālajā nākotnē.

Digitālās desmitgades politikas programmā ir noteikti konkrēti mērķrādītāji un mērķi, kas jāsasniedz līdz 2030. gadam, lai īstenotu Eiropas digitālo pārveidi.

Skills, infrastructures, business and governments around a compass
  • alt=""
    Prasmes

    IKT joma: 20 miljoni speciālistu + dzimumu konverģence

    Digitālās pamatprasmes: vismaz 80 % iedzīvotāju

  • alt=""
    Uzņēmumu digitālā pārveide

    Tehnoloģiju ieviešana: 75 % ES uzņēmumu izmanto mākoņdatošanu, mākslīgo intelektu vai lielos datus

    Novatori: atbalsts augošiem uzņēmumiem un finansējums ES jaunuzņēmumu (“vienradžu”) skaita divkāršošanai

    Vēlīnie lietotāji: vairāk nekā 90 % MVU digitālā intensitāte ir vismaz pamatlīmenī

  • alt=""
    Droša un ilgtspējīga digitālā infrastruktūra

    Savienojamība: katram pa gigabaitam

    Jaunākie pusvadītāji: divkāršot ES ražojumu īpatsvaru pasaules ražošanas kopapjomā

    Dati (perifērdatošana un mākoņdatošana): 10 000 klimatneitrālu drošu robežmezglu

    Datošana: pirmais dators ar kvantu paātrinājumu

  • alt=""
    Sabiedrisko pakalpojumu digitalizācija

    Svarīgākie sabiedriskie pakalpojumi: 100 % tiešsaistē

    E-veselība: 100 % iedzīvotāju ir piekļuve savai slimības vēsturei tiešsaistē

    Digitālā identitāte: 100 % iedzīvotāju ir pieejama digitālā identifikācija

Digitālās desmitgades ceļš

Digitālās desmitgades politikas programmas 2030. gadam ietvaros ir izveidots ikgadējs sadarbības cikls, kas sekmēs kopējo mērķu un mērķrādītāju sasniegšanu. Šī pārvaldības satvara pamatā ir ikgadējs sadarbības mehānisms, kas ietver Komisiju un dalībvalstis.

Sadarbības mehānismu veido šādi elementi:

Komisija ir izstrādājusi ES līmeņa trajektorijas. Pamattrajektorijās tiek aplēsta ES turpmākā rīcība, pamatojoties uz pašreizējām tendencēm, savukārt prognozētās trajektorijas iezīmē ceļu, pa kuru ES būtu jāvirzās, lai līdz 2030. gadam sasniegtu noteiktos mērķrādītājus. Atšķirība starp aplēstajām tendencēm un ideālo ceļu mērķrādītāja sasniegšanai ļaus Komisijai apzināt jomas, kurās jāpieliek papildu pūles.

Komisija līdz 2026. gadam šos mērķrādītājus pārskatīs, ņemot vērā tehnoloģiju un ekonomikas attīstību, kā arī norises sabiedrībā.

Daudzvalstu projekti

Tiecoties sasniegt digitālos mērķus un mērķrādītājus, Eiropas Komisija paātrinās un atvieglos daudzvalstu projektu uzsākšanu, lai sekmētu tādu liela mēroga projektu īstenošanu, kuru izstrāde nevienai atsevišķai dalībvalstij nebūtu pa spēkam.

Ar šo projektu palīdzību varētu īstenot šādas darbības:

  • apvienot investīcijas no ES budžeta, tai skaitā no Atveseļošanas un noturības mehānisma, no dalībvalstīm un privātā sektora,
  • novērst ES kritisko spēju nepilnības,
  • atbalstīt savstarpēji savienotu, sadarbspējīgu un drošu digitālo vienoto tirgu.

Komisija ir izveidojusi daudzvalstu projektu sākotnējo sarakstu. Tajā iekļautas tādas investīciju jomas kā datu infrastruktūra, mazstrāvas procesori, 5G sakari, augstas veiktspējas datošana, droši kvantu sakari, sabiedriskie pakalpojumi, blokķēde, digitālās inovācijas centri, digitālās prasmes un kiberdrošība.

Otrais ziņojums par daudzvalstu projektu īstenošanu tika publicēts 2024. gada jūlijā.

Digitālās tiesības un principi

2022. gada 15. decembrī Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena kopā ar Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju Robertu Metsolu un Padomes prezidentvalsts Čehijas premjerministru Petru Fialu parakstīja Eiropas Deklarāciju par digitālajām tiesībām un principiem.

Deklarācijā, ko Komisija ierosināja 2022. gada janvārī, ir izklāstīta ES apņemšanās, ievērojot ES pamatvērtības un pamattiesības, īstenot drošu, aizsargātu un ilgtspējīgu digitālo pārkārtošanos, kuras centrā izvirzīti cilvēki.

  • alt=""
    Centrā – cilvēki

    Ciparu tehnoloģijām jāaizsargā cilvēku tiesības, jāatbalsta demokrātija un jānodrošina, ka visi digitālās nozares dalībnieki rīkojas atbildīgi un droši. Šīs vērtības ES popularizē visā pasaulē.

  • alt=""
    Izvēles brīvība

    Cilvēkiem jābauda priekšrocības, ko sniedz godīga tiešsaistes vide, kas ir brīva no nelikumīga un kaitīga satura un kas aizsargā cilvēkus, kad viņi mijiedarbojas ar jaunām un progresīvām tehnoloģijām, piemēram, ar mākslīgo intelektu.

  • alt=""
    Drošība un drošums

    Digitālajai videi jābūt drošai un aizsargātai. Visiem lietotājiem – arī bērniem un senioriem – jābūt labi informētiem un aizsargātiem.

  • alt=""
    Solidaritāte un iekļautība

    Tehnoloģijām cilvēki jāapvieno, nevis jānodala. Ikvienam vajadzētu būt piekļuvei internetam, digitālajām prasmēm, digitālajiem publiskajiem pakalpojumiem un taisnīgiem darba apstākļiem.

  • alt=""
    Līdzdalība

    Jāgādā, lai pilsoņiem būtu iespēja iesaistīties demokrātijas procesā visos līmeņos un būt noteicējiem par saviem datiem.

  • alt=""
    Ilgtspēja

    Digitālajām ierīcēm jābūt ilgtspējīgām un jāatbilst zaļās pārkārtošanās principiem. Cilvēkiem jāzina, kā viņu ierīces ietekmē vidi un kāds ir to energopatēriņš.

Deklarācijā izklāstītās digitālās tiesības un principi papildinās pašreizējās tiesības, kas noteiktas, piemēram, ES Pamattiesību hartā un tiesību aktos datu aizsardzības un privātuma jomā. Iedzīvotājiem šīs tiesības un principi būs galvenais atsauces punkts jautājumos par digitālajām tiesībām, savukārt ES dalībvalstīm un uzņēmumiem tās sniegs ievirzi darbam ar jaunajām tehnoloģijām. To mērķis ir palīdzēt ikvienam ES iedzīvotājam gūt maksimālu labumu no digitālās pārejas.

Otrais izvērtējums par digitālo principu īstenošanu ir sniegts 2024. gada ziņojumā par stāvokli digitālajā desmitgadē.

Komisija arī reizi gadā veic Eirobarometra aptauju, lai pārraudzītu turpmākos pasākumus dalībvalstīs. Otrā šāda veida Eirobarometra aptauja tika publicēta 2024. gada jūlijā.