Přejít na hlavní obsah

Evropský akt o čipech

Microchip

Evropský akt o čipech zvýší konkurenceschopnost a odolnost Evropy v oblasti polovodičových technologií a aplikací a pomůže dosáhnout digitální i ekologické transformace. Posílí zároveň vedoucí postavení Evropy v této technologické oblasti. Po schválení Parlamentem a Radou vstoupilo nařízení 21. září 2023 v platnost.

Potřeba opatření na úrovni EU

Čipy jsou strategická aktiva pro klíčové průmyslové hodnotové řetězce. S postupem digitální transformace vznikají pro odvětví čipů nové trhy, jako jsou vysoce automatizované automobily, cloud computing, internet věcí, konektivita, vesmír, obrana a superpočítače.

1 bilion
v roce 2020 se ve světě vyrobil mikročipů
10 %
podíl EU na celosvětovém trhu s mikročipy

Nedostatek polovodičů, který nedávno celý svět pocítil, si vynutil uzavření továren v řadě odvětví, od automobilů až po zdravotnické prostředky. Tato situace jasně odhalila extrémní globální závislost hodnotového řetězce polovodičů na velmi omezeném počtu aktérů ve složitém geopolitickém kontextu. 

Z průzkumu, který provedla Evropská komise, vyplynulo, že průmysl očekává zdvojnásobení poptávky po čipech do roku 2030. To odráží rostoucí význam polovodičů pro evropský průmysl i společnost. Uspokojení této rostoucí poptávky bude problematické, zejména s ohledem na současnou krizi dodávek polovodičů.

V roce 2021 ve svém projevu o stavu Unie nastínila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vizi evropské strategie, jejímž cílem bude vytvořit společně nejmodernější evropský čipový ekosystém. Ten bude zahrnovat jak samotnou výrobu, tak propojení výzkumných, projektových a testovacích kapacit světové úrovně v EU. V projevu o stavu Unie v roce 2022 von der Leyenová uvedla, že v nadcházejících měsících lze v Evropě počítat s první gigatovárnou na čipy.

posílit vedoucího postavení Evropy v oblasti technologií

Evropským aktem o čipech bude EU řešit nedostatek polovodičů a posílí své vedoucí postavení v oblasti technologií. Společně s členskými státy a našimi mezinárodními partnery zmobilizuje veřejné a soukromé investice ve výši přes 43 miliard EUR a stanoví opatření, která umožní přípravu, předvídání a rychlou reakci na jakékoli budoucí narušení dodavatelského řetězce.

Toho bude dosaženo na základě tří pilířů činnosti:

  • Iniciativa Čipy pro Evropu podpoří rozsáhlé budování technologických kapacit a inovace.
  • Rámec pro stimulaci veřejných a soukromých investic do výrobních zařízení zajistí v Unii bezpečnost dodávek a odolnost odvětví polovodičů.
  • Koordinační mechanismus, zajistí Evropská rada pro polovodiče – bude klíčovou platformou pro koordinaci sdílenou Komisí, členskými státy a zúčastněnými stranami.

Jejich cílem je:

alt=""

Posílit vedoucí postavení Evropy v oblasti výzkumu a technologií směrem k menším a rychlejším čipům

alt=""

Zavést rámec pro zvýšení výrobní kapacity na 20 % celosvětového trhu do roku 2030

alt=""

Budovat a posilovat inovační kapacitu v oblasti navrhování, výroby a balení pokročilých čipů

alt=""

Důkladně porozumět globálním dodavatelským řetězcům polovodičů

alt=""

Řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků, přilákat nové talenty a podpořit vznik kvalifikované pracovní síly

Investice na podporu aktu o čipech

Samotný evropský akt o čipech by měl zajistit další veřejné a soukromé investice ve výši přes 15 miliard EUR.

Tyto investice doplní:

Celkově bude akt o čipech do roku 2030 na základě této politiky podpořen částkou více než 43 miliard eur investic, která bude obdobně doplněna dlouhodobými soukromými investicemi.

Akt o čipech navrhuje: 

  • rozvoj technologií nové generace
  • zajištění celoevropské dostupnosti nástrojů pro navrhování a pilotních linek pro vývoj prototypů, testování a experimentování se špičkovými čipy
  • certifikace energeticky účinných a spolehlivých čipů, jež zaručí kvalitu a bezpečnost kritických aplikací
  • rámce pro zřizování výrobních zařízení v Evropě, který bude vstřícnější k investorům
  • podpora přístupu inovativních začínajících podniků, rychle se rozvíjejících podniků a malých a středních podniků ke kapitálovému financování
  • podporu dovedností, talentů a inovací v oblasti mikroelektroniky
  • nástroje pro předvídání nedostatku polovodičů a řešení souvisejících krizí, jež zajistí bezpečnost dodávek
  • Uzavření mezinárodních partnerství v oblasti polovodičů s podobně smýšlejícími zeměmi

Krátké video o evropském aktu o čipech