Põhisisu juurde
Microchip

Euroopa kiibimäärus tugevdab Euroopa konkurentsi- ja vastupanuvõimet pooljuhitehnoloogias ja -rakendustes ning aitab kaasa nii digi- kui ka rohepöördele. Määrusega tugevdatakse Euroopa tehnoloogilist juhtpositsiooni selles valdkonnas. Pärast parlamendi ja nõukogu heakskiitu jõustus määrus 21. septembril 2023.

Vajadus ELi tasandi meetmete järele

Kiibid on oluliste tööstuslike väärtusahelate strateegilise tähtsusega komponent. Digitehnoloogiale üleminekuga tekkivad kiibitööstuse jaoks uued turud, nagu kõrgautomatiseeritud sõidukite sektor, pilvandmetöötlus, esemevõrk, ühenduvus, kosmose- ja kaitsetööstus ja superarvutite tootmine.

Kogu maailmas toodeti
2020. aastal 1 triljon mikrokiipi
ELi osakaal üleilmsest mikrokiipide turust
10%

Hiljutine ülemaailmne pooljuhtide nappus sundis vabrikuid sulgema mitmes sektoris alates autotööstusest kuni tervishoiuseadmeteni. See on toonud selgemini esile selle, kuidas pooljuhtide väärtusahel on globaalselt äärmiselt sõltuv väga piiratud arvust tootjatest keerulises geopoliitilises olukorras. 

Euroopa Komisjoni algatatud mikrokiipide alase uuringu tulemuste kohaselt prognoosivad sidusrühmad, et 2030. aastaks nõudlus kiipide järele kahekordistub. Seega pooljuhtide tähtsus Euroopa tööstuse ja ühiskonna jaoks üha suureneb. Kasvava nõudluse rahuldamine ei ole lihtne, eriti arvestades praegusi pooljuhtide tarneraskusi.

Oma 2021. aasta kõnes olukorra kohta Euroopa Liidus visandas komisjoni president Ursula von der Leyen Euroopa kiibistrateegia, mille abil luua Euroopas ühiselt tipptasemel kiipide ökosüsteem. See hõlmaks ka tootmist ning ühendaks ELi maailmatasemel teadus-, projekteerimis- ja testimisvõimekuse. President von der Leyen rõhutas juba oma 2022. aasta kõnes olukorrast Euroopa Liidus, et lähikuudel algavad esimese kiipide gigatehase ehitustööd.

Euroopa tehnoloogilise juhtpositsiooni tugevdamine

Euroopa kiibimääruse abil lahendab EL pooljuhtide nappuse probleemi ja tugevdab Euroopa tehnoloogilist juhtpositsiooni. EL kaasab koos liikmesriikide ja rahvusvaheliste partneritega üle 43 miljardi euro avaliku ja erasektori investeeringuid ning kehtestab meetmed, et olla valmis tarneahela häireteks tulevikus, neid ennetada ja nende suhtes meetmeid võtta.

See saavutatakse kolme tegevussamba alusel.

  • Euroopa kiibialgatusega toetatakse ulatuslikku tehnoloogilise suutlikkuse suurendamist ja innovatsiooni.
  • Raamistik, mis võimaldab teha avaliku ja erasektori investeeringuid tootmisrajatistesse, tagab liidu pooljuhtide sektori varustuskindluse ja vastupanuvõime.
  • Komisjoni, liikmesriikide ja sidusrühmade vahelise koordineerimise peamine platvorm on koordineerimismehhanism Euroopa pooljuhtide nõukoja kaudu.

Algatuse eesmärgid on järgmised:

alt=""

Euroopa juhtpositsiooni tugevdamine teaduses ja tehnoloogias väiksemate ja kiiremate kiipide väljatöötamise teel;

alt=""

raamistiku loomine tootmisvõime suurendamiseks 20%ni üleilmsest turust 2030. aastaks;

alt=""

innovatsioonivõime arendamine ja tugevdamine tipptasemel kiipide projekteerimises, tootmises ja pakendamises;

alt=""

pooljuhtide üleilmsete tarneahelate põhjalik tundmaõppimine;

alt=""

oskuste nappuse kõrvaldamine, uute talentide ligimeelitamine ja kvalifitseeritud tööjõu tekke toetamine.

Kiibimääruse toetuseks tehtavad investeeringud

Kiibimäärus ise peaks suutma kaasata enam kui 15 miljardi euro väärtuses era- ja avaliku sektori investeeringuid.

Need investeeringud täiendavad:

  • pooljuhtide alaste teadusuuringute ja innovatsiooni valdkonna praegusi programme, nagu „Euroopa horisont“ ja „Digitaalne Euroopa“;
  • liikmesriikide pakutud toetust.

Kokku toetatakse kiibimäärust kuni aastani 2030 poliitikapõhiste investeeringutega enam kui 43 miljardi euro väärtuses, millele lisanduvad üldjoontes samaväärsed pikaajalised erainvesteeringud.

Kiibimääruse ettepanek hõlmab järgmist: 

  • investeeringud järgmise põlvkonna tehnoloogiasse;
  • üleeuroopaline juurdepääs projekteerimisvahenditele ja katseliinidele tipptasemel kiibiprototüüpide väljatöötamiseks ning kiipide testimiseks ja katsetamiseks;
  • energiatõhusate ja usaldusväärsete kiipide sertifitseerimismenetlused elutähtsate rakenduste kvaliteedi ja turvalisuse tagamiseks;
  • investeerijasõbralikum raamistik tootmisrajatiste loomiseks Euroopasse;
  • toetus uuenduslikele idufirmadele, kasvufirmadele ja VKEdele omakapitali kaasamiseks;
  • oskuste, talendi ja innovatsiooni edendamine mikroelektroonikas;
  • vahendid pooljuhtide nappuse ja kriiside ennetamiseks, nendele reageerimiseks ning tarnekindluse tagamiseks;
  • rahvusvaheliste partnerluste loomine pooljuhtide sektoris sarnaselt meelestatud riikidega.

Lühivideo Euroopa kiibimääruse tutvustamiseks