Pereiti prie pagrindinio turinio
Microchip

Europos lustų aktas padidins Europos konkurencingumą ir atsparumą puslaidininkių technologijų ir prietaikų srityje ir padės vykdyti tiek skaitmeninę, tiek žaliąją pertvarką. Tai bus pasiekta stiprinant Europos lyderystę technologijų srityje. Parlamentui ir Tarybai patvirtinus reglamentą, jis įsigaliojo 2023 m. rugsėjo 21 d.

ES veiksmų poreikis

Lustai yra strateginis pagrindinių pramonės vertės grandinių turtas. Vykstant skaitmeninei transformacijai, atsiranda naujų lustų pramonės rinkų, pavyzdžiui, itin automatizuotų automobilių, debesijos, daiktų interneto, junglumo, kosmoso ir gynybos ir superkompiuterių rinkų.

1 trln.
mikrolustų pagaminta pasaulyje 2020 m.
10 %
ES dalis pasaulinėje mikrolustų rinkoje

Dėl pastarojo meto visuotinio puslaidininkių stygiaus buvo priverstos užsidaryti gamyklos įvairiuose sektoriuose – nuo automobilių iki sveikatos priežiūros prietaisų. Tai dar ryškiau atskleidė itin didelę puslaidininkių vertės grandinės bendrą priklausomybę nuo labai riboto dalyvių skaičiaus sudėtingomis geopolitinėmis aplinkybėmis. 

Europos Komisijos pradėto lustų tyrimo rezultatai parodė, kad, pramonės atstovų manymu, iki 2030 m. lustų paklausa padvigubės. Tai rodo didėjančią puslaidininkių svarbą Europos pramonei ir visuomenei. Nebus paprasta patenkinti šią didėjančią paklausą, ypač atsižvelgiant į dabartinę puslaidininkių tiekimo krizę.

2021 m. pranešime apie Sąjungos padėtį Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen išdėstė Europos lustų strategijos viziją – drauge sukurti pažangiausią Europos lustų ekosistemą, apimsiančią gamybą ir sujungsiančią ES pasaulinio lygio mokslinių tyrimų, projektavimo ir bandymo pajėgumus. Dar 2022 m. pranešime apie Sąjungos padėtį Pirmininkė U. von der Leyen pabrėžė, kad ateinančiais mėnesiais Europoje iškils pirmasis lustų gigafabrikas.

Didesnė Europos lyderystė technologijų srityje

Europos lustų aktu bus sprendžiama puslaidininkių stygiaus problema ir stiprinama Europos lyderystė technologijų srityje. Pagal šį aktą bus sutelkta daugiau kaip 43 mlrd. EUR viešųjų ir privačiųjų investicijų ir bus nustatytos priemonės, kurios leistų pasirengti būsimiems tiekimo grandinių sutrikimams, juos numatyti ir greitai į juos reaguoti kartu su valstybėmis narėmis ir mūsų tarptautiniais partneriais.

Trys veiklos barai šiam tikslui pasiekti – tai:

  • Europos lustų iniciatyva, padėsianti sustiprinti didelio masto technologinių pajėgumus ir inovacijas;
  • viešųjų ir privačiųjų investicijų į gamybos įrenginius skatinimo sistema, užtikrinsianti tiekimo saugumą ir Sąjungos puslaidininkių sektoriaus atsparumą;
  • Europos puslaidininkių tarybos koordinavimo mechanizmas, kuris bus pagrindinė Komisijos, valstybių narių ir suinteresuotųjų subjektų veiksmų koordinavimo platforma.

Tikslas:

alt=""

sustiprinti Europos lyderystę mokslinių tyrimų ir technologijų srityje siekiant kurti vis mažesnius ir spartesnius lustus;

alt=""

sukurti sistemą, padėsiančią iki 2030 m. užimti 20 proc. pasaulinės rinkos;

alt=""

sukurti ir padidinti pajėgumus naujoviškai projektuoti, gaminti ir integruoti į korpusą pažangius lustus;

alt=""

kaupti išsamias žinias apie pasaulines puslaidininkių tiekimo grandines;

alt=""

mažinti įgūdžių trūkumą, pritraukti naujų talentų ir padėti telkti kvalifikuotą darbo jėgą;

skirti investicijas Lustų aktui paremti.

Vien Lustų aktas turėtų padėti sutelkti daugiau kaip 15 mlrd. EUR papildomų viešųjų ir privačiųjų investicijų.

Šios investicijos papildys:

Lustų aktui įgyvendinti iki 2030 m. bus iš viso sutelkta daugiau kaip 43 mlrd. EUR politika grindžiamų investicijų, kurioms iš esmės prilygs ir ilgalaikės privačiosios investicijos.

Lustų akte siūloma: 

  • investicijos į naujos kartos technologijas;
  • galimybė visoje Europoje naudotis projektavimo priemonėmis ir bandomosiomis linijomis pačių pažangiausių lustų prototipams sukurti ir bandymams bei eksperimentams atlikti;
  • efektyviai energiją vartojančių patikimų lustų sertifikavimo procedūros siekiant užtikrinti jų kokybę ir naudojimo ypatingos svarbos reikmėms saugumą;
  • investicijoms į gamybos įrenginių statybą Europoje palankesnė sistema;
  • parama novatoriškų startuolių, besiplečiančių įmonių ir mažųjų bei vidutinių įmonių nuosavam kapitalui finansuoti;
  • mikroelektronikos srities įgūdžių, talentų ir inovacijų skatinimas;
  • puslaidininkių stygiaus ir jų tiekimo krizių numatymo ir reagavimo į juos priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti tiekimo saugumą;
  • tarptautinės puslaidininkių partnerystės su bendramintėmis šalimis.

Trumpas vaizdo siužetas, kuriame pristatomas Europos lustų aktas