Pereiti prie pagrindinio turinio

Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa. Naujos interneto platformų taisyklės

alt=""

Skaitmeninių paslaugų aktu ir Skaitmeninių rinkų aktu nustatytas aukštas pasaulinis skaitmeninių paslaugų reglamentavimo lyginamasis standartas: juose, atsižvelgiant į interneto platformų svarbą, aiškiai nustatytos jų pareigos.

Aiškios prieigos valdytojų pareigos visoje ES

Šiuo metu prieigos valdytojų veikla iš esmės nereguliuojama arba grindžiama taisyklių rinkiniais, kurių daugelis buvo nustatyti iki skaitmeninės ekonomikos kūrimo. Taip yra visoje ES.

Šiuo metu su prieigos valdytojais susijusios problemos nėra veiksmingai sprendžiamos nei valstybėse narėse, nei galiojančiuose ES teisės aktuose.

Platformų teisinis tikrumas

Šiuo metu ES valstybių narių nacionalinėmis teisėkūros iniciatyvomis gali būti iš dalies išspręstos nustatytos problemos, bet taip pat gali padidėti skaidymas norint išvengti reglamentavimo ES. Dėl to gali padidėti reikalavimų laikymosi išlaidos tarpvalstybinę veiklą vykdančioms platformoms.

Digital growth
Kas keičiama naujuoju Skaitmeninės rinkos aktu?
  • Prieigos valdytojai iš anksto žino, kokių pareigų jie turi laikytis.
  • Šios taisyklės nebus taikomos kitoms platformoms, tačiau joms gali būti naudinga sąžiningesnė prieigos valdytojų, su kuriais jos vykdys verslą, elgsena.
  • Sumažintos reikalavimų laikymosi išlaidos prieigos valdytojams ir jų verslo klientams.
The use of Wi-Fi and roaming in train and metro stations, and in public spaces
Kas keičiama naujuoju Skaitmeninių paslaugų aktu?
  • Vienas taisyklių rinkinys, taikomas visoje ES.
  • Naujosiomis taisyklėmis nustatomi mechanizmai, skirti Komisijai ir valstybėms narėms koordinuoti savo veiksmus ir užtikrinti tinkamą sistemos įgyvendinimą visoje ES.

Individualizuoti asimetriški įpareigojimai

Šiuo metu naudotojus pasiekia neteisėtos prekės, turinys ar paslaugos, o visus sprendimus savo nuožiūra dažniausiai priima platformos. Didžiausią poveikį daro tos platformos, kurios tapo beveik viešomis ryšių ir prekybos erdvėmis.

Kas keičiama naujuoju Skaitmeninių paslaugų aktu?

  • Kovos su neteisėtomis prekėmis, paslaugomis ar turiniu internete priemonės, pavyzdžiui, mechanizmas, pagal kurį naudotojai pažymėtų tokį turinį, o platformos bendradarbiautų su patikimais pranešėjais.
  • Nauji įpareigojimai dėl verslo klientų atsekamumo elektroninėse prekyvietėse, kad būtų lengviau atsekti neteisėtų prekių pardavėjus.
  • Veiksmingos naudotojų apsaugos priemonės, įskaitant galimybę ginčyti platformų sprendimus dėl turinio moderavimo.
  • Interneto platformoms taikomos plataus masto skaidrumo priemonės, be kita ko, susijusios su rekomenduojamais naudoti algoritmais.
  • Labai didelėms platformoms, kurios pasiekia daugiau kaip 10 proc. ES gyventojų, nustatyti įpareigojimai užkirsti kelią piktnaudžiavimui jų sistemomis imantis rizika pagrįstų veiksmų ir atliekant nepriklausomus jų rizikos valdymo sistemų auditus.
  • Tyrėjai turės prieigą prie pagrindinių platformų duomenų, kad galėtų patikrinti, kaip jos veikia.
  • Elgesio kodeksai ir techniniai standartai padės platformoms ir kitiems dalyviams laikytis naujųjų taisyklių. Kitais kodeksais bus stiprinamos priemonės, kurių imamasi siekiant užtikrinti platformų prieinamumą neįgaliesiems, arba remiamos tolesnės reklamos priemonės.
  • Visi paslaugas bendrojoje rinkoje siūlantys interneto tarpininkai – tiek įsisteigę ES, tiek už jos ribų – turės laikytis naujųjų taisyklių.
  • Internetinės erdvės sudėtingumą atitinkanti priežiūros struktūra: pagrindinis vaidmuo teks valstybėms narėms, o joms padės naujoji Europos skaitmeninių paslaugų valdyba. Komisija vykdys labai didelių platformų priežiūrą ir užtikrins taisyklių laikymąsi.
 

Tarpininkavimo paslaugos

(kaupiami įsipareigojimai)

Prieglobos paslaugos

(kaupiami įsipareigojimai)

Interneto platformos

(kaupiami įsipareigojimai)

Labai didelės platformos

(kaupiami įsipareigojimai)

Skaidrumo ataskaitos
Reikalavimai dėl naudojimosi sąlygų deramai atsižvelgiant į pagrindines teises
Bendradarbiavimas su nacionalinėmis valdžios institucijomis vykdant nurodymus
Kontaktiniai asmenys ir, jei reikia, teisinis atstovas
Pranešimas ir veiksmai bei įpareigojimas teikti informaciją naudotojams  
Pranešimas apie nusikalstamas veikas  
Skundų nagrinėjimo ir žalos atlyginimo mechanizmas ir neteisminis ginčų sprendimas    
Patikimi pranešėjai    
Priemonės prieš piktnaudžiaujančius pranešimus ir kontrapranešimus    
Specialios prievolės daugialypėms platformoms, pavyzdžiui, trečiųjų šalių tiekėjų patikimumo tikrinimas („Pažink savo verslo klientą“), numatytoji atitiktis, atsitiktinės patikros    
Tikslinės reklamos vaikams ir reklamos, grindžiamos naudotojų ypatumais, draudimas    
Rekomenduojamų sistemų skaidrumas    
Į naudotoją orientuotas internetinės reklamos skaidrumas    
Rizikos valdymo įpareigojimai ir reagavimas į krizę      
Išorės ir nepriklausomas auditas, vidaus atitikties užtikrinimo funkcija ir viešoji atskaitomybė      
Naudotojų pasirinkimas negauti profiliavimu grindžiamų rekomendacijų      
Dalijimasis duomenimis su valdžios institucijomis ir tyrėjais      
Elgesio kodeksai      
Bendradarbiavimas reaguojant į krizes      

 

Aiškiau apibrėžta atsakomybė ir veiksmingas atitikties užtikrinimo mechanizmas

Interneto tarpininkų atleidimas nuo atsakomybės yra interneto reguliavimo pagrindas, užtikrinantis, kad būtų galima nedelsiant kovoti su neteisėtu turiniu, prekėmis ar paslaugomis, taip pat kad platformos nebūtų skatinamos šalinti teisėtą turinį ir nebūtų įpareigotos stebėti savo naudotojų. Šiuo metu kai kurios taisyklės lėmė bendrosios rinkos susiskaidymą, o sąžiningai veikiančioms platformoms, kurios nori imtis priemonių ir apsaugoti savo naudotojus nuo neteisėto turinio, kyla neaiškumų.

Kas keičiama naujuoju Skaitmeninių paslaugų aktu?

  • Sugriežtintos ir išsamiau paaiškintos atleidimo nuo atsakomybės sąlygos: platformos ir kiti tarpininkai neatsako už neteisėtą naudotojų elgesį, nebent jie žino apie neteisėtus veiksmus ir jų nepašalina.
  • Priėmus tiesiogiai taikomą reglamentą, atleidimo nuo atsakomybės taisyklės visoje ES bus suderintos ir vienodos.
  • Nauji paaiškinimai, kaip šios sąlygos taikomos atsakomybei už vartotojų apsaugą.
  • Savanoriškų priemonių, kurių imasi mažosios platformos, paradokso šalinimas: sąžiningai veikiančios platformos neatsako už neteisėtą turinį internete, kurį pačios aptinka.
  • Didesnis teisinis tikrumas bendraujant su valdžios institucijomis: platformos turės bendradarbiauti su institucijomis, rengiančiomis teisinius nurodymus, kuriais nustatomi būtiniausi bendri kriterijai.

Mažųjų interneto platformų plėtotė ES

Remiantis Komisijos skaičiavimais, ES veikia daugiau kaip 10 000 platformų, iš kurių daugiau kaip 90 proc. yra mažosios ir vidutinės įmonės. Šiuo metu skaitmeninės paslaugos ES reglamentuojamos 27 skirtingais nacionalinių taisyklių rinkiniais. Susijusias reikalavimų laikymosi išlaidas pajėgios padengti tik didžiausios bendrovės.

Kas keičiama naujuoju Skaitmeninių paslaugų aktu?

  • Būtina užtikrinti, kad mažosioms interneto platformoms nebūtų daromas neproporcingas poveikis, tačiau jos išliktų atskaitingos.
  • Mažosios ir labai mažos įmonės atleidžiamos nuo pareigų, dėl kurių atsiranda didžiausios išlaidos, tačiau gali taikyti geriausią praktiką, kad galėtų pasinaudoti savo konkurenciniu pranašumu.
  • Bendras visai ES taikomų taisyklių rinkinys sudarys tinkamas sąlygas klestėti tarpvalstybinėms skaitmeninėms paslaugoms. Tai gali sukurti iki 2 proc. daugiau tarpvalstybinės skaitmeninės prekybos bendrojoje rinkoje. 
  • Smulkiesiems subjektams bus užtikrintas teisinis tikrumas plėtojant paslaugas ir apsaugant naudotojus nuo neteisėtos veiklos. Jie remsis standartais ir gairėmis.