Pāriet uz galveno saturu

Digitālajam laikmetam gatava Eiropa: jauni tiešsaistes noteikumi platformām

alt=""

Digitālo pakalpojumu tiesību akts un Digitālo tirgu tiesību akts ievieš globālu mērauklu digitālo pakalpojumu regulējumam: stingras un skaidras prasības, kas atbilst tiešsaistes platformu nozīmīgumam.

Skaidri noteikti pienākumi vārtziņiem ES

Mūsdienās vārtziņi veic uzņēmējdarbību vai nu lielā mērā nereglamentētā veidā, vai arī, balstoties uz noteikumiem, kuri lielākoties izstrādāti pirms digitālās ekonomikas laikmeta. Tāda situācija valda visā ES.

Ar vārtziņiem saistītās problēmas šobrīd efektīvi nerisina ne dalībvalstīs, ne arī ES spēkā esošais regulējums.

Tiesiskā noteiktība platformām

Pašlaik valstu likumdošanas iniciatīvas ES dalībvalstīs var daļēji atrisināt konstatētās problēmas, taču tās var arī vēl vairāk sadrumstalot regulējumu ES. Tas var palielināt atbilstības nodrošināšanas izmaksas platformām, kas darbojas pāri robežām.

Digital growth
Ko mainīs jaunais Digitālo tirgu akts
  • Vārtziņi uz priekšu zinās pienākumus, kas viņiem jāievēro.
  • Šie noteikumi neattieksies uz citām platformām, bet tās varēs gūt labumu no taisnīgākas rīcības, veicot uzņēmējdarbību ar vārtziņiem.
  • Tādējādi tiks samazinātas atbilstības nodrošināšanas izmaksas vārtziņiem un to komerciālajiem lietotājiem.
The use of Wi-Fi and roaming in train and metro stations, and in public spaces
Ko mainīs jaunais Digitālo pakalpojumu akts
  • Viens noteikumu kopums visai ES.
  • Ar jaunajiem noteikumiem tiek izveidoti mehānismi, kas ļauj koordinēt Komisijas un dalībvalstu darbības un nodrošināt regulējuma pienācīgu īstenošanu visā ES.

Pielāgoti asimetriskie pienākumi

Šobrīd lietotāji saskaras ar nelikumīgām precēm, saturu vai pakalpojumiem, un praktiski visi lēmumi ir platformu ziņā. Vislielākā ietekme ir platformām, kas ir kļuvušas par daļēji sabiedriskām telpām saziņai un tirdzniecībai.

Ko mainīs jaunais Digitālo pakalpojumu akts

  • Pasākumi cīņai ar nelikumīgām precēm, pakalpojumiem un saturu tiešsaistē, to vidū mehānisms lietotājiem, kas ļauj tādu saturu iezīmēt, un platformām sadarbībai ar “uzticamiem signalizētājiem”.
  • Jauni pienākumi attiecībā uz komerciālo lietotāju izsekojamību tiešsaistes tirdzniecības vietās, lai palīdzētu identificēt nelikumīgu preču pārdevējus.
  • Efektīvi lietotāju aizsardzības pasākumi, ieskaitot iespēju apstrīdēt lēmumus ierobežot platformu saturu.
  • Plaši tiešsaistes platformu pārredzamības pasākumi, arī attiecībā uz izmantotajiem algoritmiem.
  • Pienākums ļoti lielām platformām, kuras sasniedz vairāk nekā 10 % ES iedzīvotāju, ar apdraudējumam atbilstošiem pasākumiem un neatkarīgu apdraudējuma pārvaldības revīziju novērst sistēmu ļaunprātīgu izmantošanu.
  • Pētnieki varēs piekļūt galveno platformu datiem, lai pārbaudītu, kā tās darbojas.
  • Rīcības kodeksi un tehniskie standarti palīdzēs platformām un citiem dalībniekiem ievērot jaunos noteikumus. Ar citiem kodeksiem tiks uzlaboti pasākumi, kuru mērķis ir nodrošināt platformu pieejamību personām ar invaliditāti, vai atbalstīti turpmāki pasākumi saistībā ar reklāmu.
  • Jaunie noteikumi būs jāievēro visiem tiešsaistes starpniekiem, kas piedāvā savus pakalpojumus vienotajā tirgū, neatkarīgi no tā, vai tie veic uzņēmējdarbību ES vai ārpus tās.
  • Tiešsaistes telpas sarežģītībai piemērota pārraudzības struktūra: dalībvalstīm būs galvenā loma, un tās atbalstīs jaunā Eiropas Digitālo pakalpojumu padome; attiecībā uz ļoti lielām platformām – uzraudzību un prasību izpildes kontroli veiks Komisija.
 

Starpniecības pakalpojumi

(kumulatīvas saistības)

Mitināšanas pakalpojumi

(kumulatīvas saistības)

Tiešsaistes platformas

(kumulatīvas saistības)

Ļoti lielas platformas

(kumulatīvas saistības)

Ziņošana par pārredzamību
Pienākums ieviest pakalpojumu sniegšanas noteikumus, pienācīgi ņemot vērā pamattiesības
Sadarbība ar valsts iestādēm rīkojumu ievērošanā
Kontaktpunkti un, vajadzības gadījumā, juridiskais pārstāvis
Paziņošanas un rīcības pienākums un pienākums sniegt informāciju lietotājiem  
Ziņošana par noziedzīgiem nodarījumiem  
Sūdzību un pārsūdzību mehānisms un strīdu izšķiršana ārpustiesas kārtībā    
Uzticami signalizētāji    
Pasākumi pret negodprātīgiem paziņojumiem un pretpaziņojumiem    
Īpaši pienākumi tirdzniecības vietām, piemēram, piegādātāju, kas ir trešās personas, drošuma pārbaude (“KYBC”), integrēta atbilstība, izlases veida pārbaudes    
Tādas mērķorientētas reklāmas aizliegums, kas vērsta uz bērniem un izmanto lietotāju īpašās iezīmes    
Ieteikumu sistēmu pārredzamība    
Uz lietotājiem vērstās tiešsaistes reklāmas pārredzamība    
Riska pārvaldības pienākumi un reaģēšana krīzes situācijās      
Ārējā un neatkarīgā revīzija, iekšējās atbilstības nodrošināšanas funkcija un publiskā pārskatatbildība      
Lietotāja izvēle nesaņemt ieteikumus, kuru pamatā ir profilēšana      
Datu apmaiņa ar iestādēm un pētniekiem      
Rīcības kodeksi      
Sadarbība reaģēšanai krīzes situācijās      

 

Precizēta atbildība un efektīvs atbilstības mehānisms

Tiešsaistes starpnieku atbrīvojums no atbildības ir interneta regulējuma stūrakmens: tas nodrošina, ka ir iespējams ātri rīkoties nelikumīga satura, preču vai pakalpojumu gadījumā, kā arī to, ka platformas netiek stimulētas izņemt likumīgu saturu un tām nav pienākuma uzraudzīt savus lietotājus. Šobrīd daži noteikumi ir noveduši pie vienotā tirgus sadrumstalotības, turklāt tie rada neskaidrības rūpīgām platformām, kuras vēlas veikt pasākumus un aizsargāt savus lietotājus no nelikumīga satura.

Ko mainīs jaunais Digitālo pakalpojumu akts

  • Tas pastiprinās un precizēs nosacījumus atbrīvošanai no atbildības: platformas un citi starpnieki nav atbildīgi par lietotāju nelikumīgu rīcību, izņemot gadījumus, kad tiem ir zināms par nelikumīgām darbībām, bet tie nav rīkojušies, lai tās novērstu.
  • Pateicoties tieši piemērojamai regulai, noteikumi par atbrīvojumu no atbildības tagad būs saskaņoti un vienoti visā ES.
  • Jauni precizējumi par to, kā šie nosacījumi attiecas uz atbildību par patērētāju tiesību aizsardzību.
  • Tiks atrisināts mazo platformu veikto brīvprātīgo pasākumu paradokss: rūpīgas platformas nav atbildīgas par nelikumīgu saturu, ko tās atklāj pašas.
  • Lielāka juridiskā noteiktība attiecībā uz mijiedarbību ar iestādēm: platformām būs jāsadarbojas ar iestādēm, kas izdod tiesas rīkojumus, kuros noteikti kopīgi minimālie kritēriji.

Mazu tiešsaistes platformu strauja attīstība ES

Saskaņā ar Komisijas aplēsēm ES ir vairāk nekā 10 000 platformu, no kurām vairāk nekā 90 % ir mazie un vidējie uzņēmumi. Digitālajiem pakalpojumiem ES pašlaik piemēro 27 dažādus valstu noteikumu kopumus. Tikai lielākie uzņēmumi spēj segt ar atbilstības nodrošināšanu saistītās izmaksas.

Ko mainīs jaunais Digitālo pakalpojumu akts

  • Nodrošinās, ka mazajām tiešsaistes platformām netiek uzlikts nesamērīgs slogs, bet ka tās joprojām ir atbildīgas par savu rīcību.
  • Mazie uzņēmumi un mikrouzņēmumi ir atbrīvoti no visdārgākajiem pienākumiem, taču var piemērot paraugpraksi, ja tie uzskata, ka tādējādi gūs konkurences priekšrocības.
  • Vienots noteikumu kopums ES radīs pareizos apstākļus pārrobežu digitālo pakalpojumu uzplaukumam. Pārrobežu digitālā tirdzniecība vienotajā tirgū varētu pieaugt par gandrīz 2 %. 
  • Mazajiem dalībniekiem būs juridiskā noteiktība, lai attīstītu pakalpojumus un aizsargātu lietotājus no nelikumīgām darbībām, un tie tiks atbalstīti ar standartiem un pamatnostādnēm.