Prejsť na hlavný obsah
Novinový článok15. mája 2024Generálne riaditeľstvo pre komunikáciuOdhadovaný čas čítania: 2 min

Hodnotenie pokroku, ktorý sa dosiahol pri zvyšovaní bezpečnosti Európy

Computer screens displaying an illustration on cybersecurity

 

Žijeme v čoraz nepredvídateľnejšom svete, v ktorom sa povaha hrozieb vyvíja a krízy nadobúdajú viac rozmerov. Pred štyrmi rokmi sa EÚ zaviazala riešiť výzvy v oblasti svojej vnútornej a vonkajšej bezpečnosti, keď prijala Stratégiu EÚ pre bezpečnostnú úniu na roky 2020 – 2025. 

Odvtedy sa pravidelne vypracúvajú správy o pokroku, ktoré sa zameriavajú na úspešnosť EÚ pri vykonávaní tejto stratégie a zvyšovaní bezpečnosti Európy. Dnes Komisia uverejnila svoju siedmu správu o pokroku.

EÚ je teraz lepšie pripravená čeliť bezpečnostným výzvam ako v roku 2020, keďže prijala a zaviedla celý rad opatrení na predchádzanie vyvíjajúcim sa hrozbám i na ich riešenie. Odráža sa to aj v dnešnej správe, v ktorej sa hodnotí pokrok v piatich kľúčových oblastiach:

  • Posilňovanie fyzickej a digitálnej infraštruktúry EÚ: EÚ prijala opatrenia na posilnenie ochrany kritickej infraštruktúry a odolnosti subjektov, ktoré ju prevádzkujú, aby zabránila narušeniu základných služieb alebo takéto narušenie zmiernila a aby posilnila právny rámec na riešenie súčasných i budúcich rizík v online i offline priestore.
  • Boj proti terorizmu a radikalizácii: Na podporu členských štátov v boji proti terorizmu bol prijatý súbor opatrení a nástrojov. EÚ je teraz lepšie pripravená predvídať teroristické hrozby, predchádzať im, chrániť sa pred nimi a reagovať na ne.
  • Boj proti organizovanej trestnej činnosti: EÚ prijala opatrenia na rozloženie štruktúr organizovanej trestnej činnosti i na riešenie hrozieb v oblastiach, ako je počítačová kriminalita, nedovolené obchodovanie s drogami či iným tovarom, prevádzačstvo migrantov a obchodovanie s ľuďmi, trestné činy proti životnému prostrediu, hospodárska a finančná trestná činnosť a boj proti korupcii.
  • Posilňovanie spolupráce v oblasti presadzovania práva a justičnej spolupráce: Patria sem okrem iného nové pravidlá informačnej výmeny a revízia prümského rámca na automatizovanú výmenu údajov na účely policajnej spolupráce, nové pravidlá pre vopred poskytované informácie o cestujúcich a posilnenie úlohy Europolu.
  • Spolupráca s medzinárodnými partnermi: EÚ je bezpečnejšia, ak sú bezpečnejší aj jej partneri. Len v roku 2023 sa vynaložilo približne 700 miliónov EUR na podporu kapacít tretích krajín a na posilnenie našej spolupráce s nimi v oblasti boja proti terorizmu a predchádzania násilnému extrémizmu a boja proti nemu.

Ďalšie informácie

Európska bezpečnostná únia

Bezpečnejšia Európa

Znenie Stratégie EÚ pre bezpečnostnú úniu na roky 2020 – 2025

Tlačová správa: Komisia bilancuje celkový pokrok pri budovaní bezpečnostnej únie

Informačný prehľad: Bezpečnostná únia EÚ – kľúčové úspechy

Video – Bezpečnostná únia: ochrana občanov, infraštruktúry a demokracie

Podrobnosti

Dátum uverejnenia
15. mája 2024
Autor/autorka
Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu