Glavni sadržaj
Novinski članak15. svibnja 2024.Glavna uprava za komunikacijePredviđeno vrijeme čitanja: 2 min

Ocjena napretka u uspostavi sigurnosne unije

Computer screens displaying an illustration on cybersecurity

 

Živimo u sve nepredvidljivijem svijetu u kojem se vrste prijetnji mijenjaju, a krize postaju složenije. Kad je EU prije četiri godine donio strategiju za sigurnosnu uniju za razdoblje 2020. – 2025., obvezao se da će pronaći odgovor na unutarnje i vanjske sigurnosne prijetnje. 

Otad Komisija redovito predstavlja izvješća o napretku EU-a u provedbi te strategije i povećanju sigurnosti Europe. Komisija je danas objavila sedmo izvješće o napretku.

U odnosu na 2020. EU se sad bolje nosi sa sigurnosnim prijetnjama, jer je donio i počeo primjenjivati niz mjera za sprečavanje i otklanjanje sve većih prijetnji. To se odražava i u današnjem izvješću u kojem se analizira napredak u pet važnih područja:

  • jačanje fizičke i digitalne infrastrukture EU-a: EU je poduzeo mjere za jačanje zaštite kritične infrastrukture i otpornosti subjekata koji upravljaju takvom infrastrukturom kako bi se izbjegle ili ublažile posljedice poremećaja u pružanju važnih usluga. Osim toga, EU je ojačao pravni okvir za uklanjanje postojećih i budućih rizika u realnom ili virtualnom svijetu.
  • borba protiv terorizma i radikalizacije: Doneseno je niz mjera i alata za pomoć državama članicama u borbi protiv terorizma pa je EU danas spremniji za predviđanje, sprečavanje, zaštitu od i odgovor na terorističke prijetnje.
  • borba protiv organiziranog kriminala: EU je poduzeo mjere za razbijanje struktura organiziranog kriminala i uklanjanje prijetnji u područjima kao što su kibernetički kriminalitet, nezakonita trgovina drogom i drugom robom, krijumčarenje migranata i trgovina ljudima, kaznena djela protiv okoliša, gospodarski i financijski kriminal i borba protiv korupcije.
  • jačanje suradnje tijela kaznenog progona i pravosudnih tijela: Među ostalim, to uključuje nova pravila o razmjeni informacija i reviziju okvira iz Prüma o automatiziranoj razmjeni podataka za policijsku suradnju, nova pravila o unaprijed dostavljenim informacijama o putnicima i veću ulogu Europola.
  • surađivanje s međunarodnim partnerima: EU je sigurniji kad su i njegovi partneri sigurniji. Samo je 2023. trećim zemljama pruženo oko 700 milijuna eura pomoći za povećanje njihovih kapaciteta i jačanje suradnje u borbi protiv terorizma i sprečavanju i suzbijanju nasilnog ekstremizma.

Više informacija

Europska sigurnosna unija

Sigurnija Europa

Tekst Strategije za sigurnosnu uniju 2020. – 2025.

Priopćenje za medije: Komisija izvijestila o dosadašnjem napretku u uspostavi sigurnosne unije

Informativni članak: Sigurnosna unija – važna postignuća

Videozapis – Sigurnosna unija: Zaštita građana, infrastrukture i demokracije

Pojedinosti

Datum objave
15. svibnja 2024.
Autor
Glavna uprava za komunikacije