Přejít na hlavní obsah
Zpráva15. května 2024Generální ředitelství pro komunikaciOdhadovaná doba čtení: 2 min

Hodnocení pokroku dosaženého při zvyšování bezpečnosti Evropy

Computer screens displaying an illustration on cybersecurity

 

Dnešní svět se vyznačuje čím dál větší nepředvídatelností a také povaha současných hrozeb a krizí je stále komplexnější. Před čtyřmi lety proto EU přijala strategii bezpečnostní unie na období 2020–2025, v níž se zavázala, že se bude intenzivně zabývat svými vnitřními i vnějšími bezpečnostními výzvami. 

Od té doby pravidelně vydává zprávy o pokroku, v nichž popisuje, čeho se jí podařilo při provádění této strategie a zvyšování bezpečnosti Evropy dosáhnout. Dnes Komise zveřejnila svou již sedmou zprávu o pokroku.

EU přijala a zavedla řadu opatření k prevenci a řešení těchto vyvíjejících se hrozeb a je nyní mnohem lépe připravena čelit bezpečnostním výzvám než v roce 2020. To se odráží i v dnes vydané zprávě, která hodnotí pokrok v pěti klíčových oblastech:

  • Posílení fyzické a digitální infrastruktury EU: Unie přijala opatření ke zvýšení ochrany kritické infrastruktury a posílení odolnosti subjektů, které ji provozují, s cílem zabránit narušení základních služeb nebo jej alespoň zmírnit. Dále zpřísnila právní rámec k řešení současných a budoucích rizik online i offline.
  • Boj proti terorismu a radikalizaci: Na podporu členských států v boji proti terorismu byl přijat soubor opatření a nástrojů. EU je nyní lépe připravena předvídat teroristické hrozby, předcházet jim, reagovat na ně a chránit veřejnost.
  • Boj proti organizované trestné činnosti: EU přijala opatření, která mají přispět k rozbití struktur organizované trestné činnosti a k řešení hrozeb v oblastech, jako je kyberkriminalita, ilegální obchod s drogami a dalším zbožím, převaděčství migrantů a obchodování s lidmi, trestná činnost proti životnímu prostředí, korupce a hospodářská a finanční trestná činnost.
  • Posílení kapacity v oblasti prosazování práva a soudnictví: To zahrnuje mimo jiné nová pravidla pro výměnu informací a revizi prümského rámce pro automatizovanou výměnu údajů v rámci policejní spolupráce, nová pravidla pro předběžné údaje o cestujících a posílení úlohy Europolu.
  • Spolupráce s mezinárodními partnery: EU je bezpečnější, pokud je zajištěna bezpečnost i v jejích partnerských zemích. Jen v roce 2023 bylo na podporu kapacit třetích zemí a posílení naší spolupráce s nimi v boji proti terorismu a předcházení násilnému extremismu vynaloženo přibližně 700 milionů eur.

Další informace

Evropská bezpečnostní unie

Bezpečnější Evropa

Strategie bezpečnostní unie na období 2020–2025

Tisková zpráva: Komise podává zprávy o celkovém pokroku v oblasti bezpečnostní unie

Infopřehled: Bezpečnostní unie EU – klíčové úspěchy

Video – Bezpečnostní unie: k ochraně občanů, infrastruktury a demokracie

Podrobnosti

Datum zveřejnění
15. května 2024
Autor /Autorka
Generální ředitelství pro komunikaci