Preskoči na glavno vsebino
Novice15. maj 2024Generalni direktorat za komuniciranjePredviden čas branja: 2 min

Ocena napredka pri zagotavljanju večje varnosti Evrope

Computer screens displaying an illustration on cybersecurity

 

Živimo v vse bolj nepredvidljivem svetu, v katerem se narava groženj spreminja, krize pa postajajo vse bolj večrazsežnostne. Pred štirimi leti se je EU zavezala, da bo s sprejetjem strategije EU za varnostno unijo za obdobje 2020–2025 obravnavala svoje notranje in zunanje varnostne grožnje. 

Od takrat se redno pripravljajo poročila o napredku, ki preučujejo uspešnost EU pri izvajanju te strategije in izboljšanju varnosti Evrope. Komisija je danes objavila svoje sedmo poročilo o napredku.

EU je zdaj bolje opremljena za soočanje z varnostnimi izzivi kot leta 2020, saj je sprejela in uvedla vrsto ukrepov za preprečevanje in obravnavanje spreminjajočih se groženj. To se odraža v današnjem poročilu, v katerem je ocenjen napredek na petih ključnih področjih:

  • Krepitev fizične in digitalne infrastrukture EU: EU je sprejela ukrepe za izboljšanje zaščite kritične infrastrukture in odpornosti subjektov, ki jo upravljajo, da bi preprečila ali ublažila posledice motenj bistvenih storitev, ter okrepila pravni okvir za obravnavo sedanjih in prihodnjih spletnih in nespletnih tveganj.
  • Boj proti terorizmu in radikalizaciji: Sprejet je bil sklop ukrepov in orodij za podporo državam članicam v boju proti terorizmu. EU je zdaj bolje opremljena za predvidevanje, preprečevanje terorističnih groženj, zaščito pred njimi ter odzivanje nanje.
  • Boj proti organiziranemu kriminalu: EU je sprejela ukrepe za razbitje struktur organiziranega kriminala in boj proti grožnjam na področjih, kot so kibernetska kriminaliteta, nedovoljen promet s prepovedanimi drogami in drugim blagom, tihotapljenje migrantov in trgovina z ljudmi, okoljska kriminaliteta, gospodarski in finančni kriminal ter boj proti korupciji.
  • Krepitev sodelovanja na področju kazenskega pregona in pravosodnega sodelovanja: To vključuje nova pravila o izmenjavi informacij in revizijo prümskega okvira o avtomatizirani izmenjavi podatkov za policijsko sodelovanje, nova pravila o predhodnih informacijah o potnikih ter večjo vlogo Europola.
  • Sodelovanje z mednarodnimi partnerji: EU je varnejša, če so tudi njene partnerice varnejše. Samo v letu 2023 je bilo približno 700 milijonov evrov porabljenih za izboljšanje zmogljivosti tretjih držav in okrepitev našega sodelovanja z njimi na področju boja proti terorizmu ter preprečevanja nasilnega ekstremizma in boja proti njemu.

Več informacij

Evropska varnostna unija

Varnejša Evropa

Besedilo strategije EU za varnostno unijo za obdobje 2020–2025

Sporočilo za medije: Poročilo Komisije o splošnem napredku pri varnostni uniji

Informativni pregled: Varnostna unija EU – glavni dosežki

Videoposnetek – Varnostna unija: zaščita državljanov, infrastrukture in demokracije

Več informacij

Datum objave
15. maj 2024
Avtor
Generalni direktorat za komuniciranje