Ugrás a fő tartalomra
Sajtócikk2024. május 15.Kommunikációs FőigazgatóságOlvasási idő: 3 perc

Értékeljük az elért eredményeket Európa biztonságosabbá tétele terén

Computer screens displaying an illustration on cybersecurity

 

Egyre kiszámíthatatlanabb világban élünk, ahol a fenyegetések jellege folyamatosan változik, és a válságok egyre összetettebbé válnak. Az EU négy évvel ezelőtt elfogadta a 2020–2025-ös időszakra szóló, biztonsági unióra vonatkozó uniós stratégiát és elkötelezte magát amellett, hogy nagyobb figyelmet szentel a belső és külső biztonsági kihívásoknak. 

Azóta rendszeresen készültek eredményjelentések arról, hogy az EU mennyire volt sikeres e stratégia végrehajtásában és Európa biztonságának növelésében. A Bizottság a mai napon közzétette a hetedik eredményjelentését.

Az EU ma felkészültebb a biztonsági kihívások terén, mint 2020-ban volt, mivel számos olyan intézkedést fogadott el és léptetett életbe, melyek az újonnan felmerülő fenyegetéseket hivatottak megelőzni, illetve kezelni. Ez derül ki a mai jelentésből, amely az alábbi öt kulcsfontosságú területen elért eredményeket értékeli:

  • Az EU fizikai és digitális infrastruktúrájának megerősítése: Az EU intézkedéseket hozott a kritikus infrastruktúrák védelmének és az azokat működtető szervezetek ellenálló képességének fokozása, valamint az alapvető szolgáltatásokat érintő zavarok kiküszöbölése vagy enyhítése érdekében, továbbá megerősítette a jelenlegi és jövőbeli – online és offline – kockázatok kezelésére szolgáló jogi keretet.
  • A terrorizmus és a radikalizálódás elleni küzdelem: Számos olyan intézkedés és eszköz elfogadására került sor, amelyek segítik a tagállamokat a terrorizmus elleni küzdelemben. Az EU ma felkészültebb a terrorfenyegetések előrejelzésére, megelőzésére, kivédésére és az azokra való reagálásra.
  • A szervezett bűnözés elleni küzdelem: Az EU intézkedéseket hozott a szervezett bűnözés struktúráinak felszámolására és a fenyegetések kezelésére olyan területeken, mint a kiberbűnözés, a kábítószerek és egyéb áruk illegális kereskedelme, a migránscsempészés és az emberkereskedelem, a környezeti, illetve gazdasági és pénzügyi bűnözés, valamint a korrupció.
  • A bűnüldözési és igazságügyi együttműködés erősítése: Többek között új szabályokat hoztunk az információcsere és az előzetes utasinformációk terén, felülvizsgáltuk a rendőrségi együttműködés céljából történő automatizált adatcserére vonatkozó prümi keretet, és megerősítettük az Europolt.
  • Együttműködés a nemzetközi partnerekkel: Az EU biztonságosabb, ha partnerei is biztonságosabbak. Csak 2023-ban mintegy 700 millió eurót fordítottunk a harmadik országok kapacitásainak támogatására és a velük folytatott együttműködés elmélyítésére a terrorizmus elleni küzdelem, valamint az erőszakos szélsőségesség megelőzése és leküzdése terén.

További információk

Európai biztonsági unió

Biztonságosabb Európa

A biztonsági unióra vonatkozó stratégia (2020–2025)

A Bizottság jelentése a biztonsági unió általános eredményeiről (sajtóközlemény)

Európai biztonsági unió: a fő eredmények (tájékoztató)

Biztonsági unió: a polgárok, az infrastruktúra és a demokrácia védelme (videó)

Leírás

Közzététel dátuma
2024. május 15.
Szerző
Kommunikációs Főigazgatóság