Направо към основното съдържание
Новинарска статия15 Mай 2024 г.Генерална дирекция „Комуникации“Време за четене 1 мин

Оценка на напредъка в подобряването на сигурността на Европа

Computer screens displaying an illustration on cybersecurity

 

Живеем в един все по-непредвидим свят, в който естеството на заплахите се променя, а кризите имат все повече измерения. Преди четири години ЕС пое ангажимент да работи по предизвикателствата, свързани с вътрешната и външната сигурност, когато прие Стратегията на ЕС за Съюза на сигурност за периода 2020—2025 г. 

Оттогава редовно се изготвят доклади, в които се разглежда напредъкът на ЕС в прилагането на тази стратегия и в подобряването на сигурността на Европа. Днес Комисията публикува своя седми доклад за напредъка.

ЕС вече е по-добре подготвен да посреща предизвикателствата пред сигурността в сравнение с 2020 г., след като прие и въведе редица мерки за предотвратяване и справяне с променящите се заплахи. Това е отразено в представения днес доклад, в който се прави преглед на напредъка в пет ключови области:

  • Укрепване на физическата и цифровата инфраструктура на ЕС: Съюзът предприе мерки за подобряване на защитата на критичната инфраструктура и устойчивостта на субектите, които я експлоатират, с цел избягване или смекчаване на въздействието на смущения в основните услуги и укрепи правната рамка за справяне с настоящите и бъдещите онлайн и офлайн рискове.
  • Борба с тероризма и радикализацията: беше приет набор от мерки и инструменти за подпомагане на държавите членки в борбата им срещу тероризма. ЕС вече е по-добре подготвен да предвижда, предотвратява, защитава и реагира по отношение на терористични заплахи.
  • Борба с организираната престъпност: ЕС предприе мерки за разбиване на структурите на организираната престъпност и за справяне със заплахите в области като киберпрестъпност, незаконен трафик на наркотици и други стоки, контрабанда на мигранти и трафик на хора, престъпления против околната среда, икономически и финансови престъпления и корупция.
  • Засилване на правоприлагането и съдебното сътрудничество: наред с другото, това включва нови правила за обмен на информация и преразглеждане на рамката от Прюм за автоматизиран обмен на данни за целите на полицейското сътрудничество, нови правила относно предварителната информация за пътниците и по-силна роля на Европол.
  • Сътрудничество с международните партньори: сигурността на ЕС е тясно свързана със сигурността на неговите партньори. Само през 2023 г. са изразходвани около 700 милиона евро за подпомагане на капацитета на трети държави и за засилване на сътрудничеството ни с тях в борбата с тероризма и предотвратяването и борбата с насилническия екстремизъм.

За повече информация

Европейски съюз на сигурност

По-сигурна Европа

Текст на Стратегията за Съюза на сигурност за периода 2020—2025 г.

Съобщение за медиите: Комисията докладва за цялостния напредък по отношение на Съюза на сигурност

Информационен документ: Съюз на сигурност на ЕС — ключови постижения

Видео: Съюз на сигурност — защита на гражданите, инфраструктурата и демокрацията

Данни

Дата на публикуване
15 Mай 2024 г.
Автор
Генерална дирекция „Комуникации“