Przejdź do treści głównej
Artykuł prasowy15 maja 2024Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji SpołecznejCzas na przeczytanie: 2 min

Bezpieczniejsza Europa – ocena postępów

Computer screens displaying an illustration on cybersecurity

 

Żyjemy w coraz mniej przewidywalnym świecie, w którym pojawiają się nowe zagrożenia, a kryzysy coraz częściej są wielowymiarowe. Cztery lata temu Unia Europejska przyjęła strategię w zakresie unii bezpieczeństwa na lata 2020–2025, w której zadeklarowała się stawiać czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym. 

Od tamtej pory sporządzane są sprawozdania z postępów w zakresie wdrażania tej strategii i zwiększania bezpieczeństwa w Europie. Komisja opublikowała dzisiaj 7. sprawozdanie z postępu prac.

W porównaniu z rokiem 2020 Unia Europejska jest obecnie lepiej predysponowana, aby sprostać wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa dzięki temu, że przyjęła i wprowadziła szereg środków, aby zapobiegać nowym zagrożeniom i na nie reagować. Potwierdza to opublikowane dzisiaj sprawozdanie, w którym podsumowano postępy w pięciu kluczowych obszarach:

  • Wzmocnienie fizycznej i cyfrowej infrastruktury UE: UE podjęła działania mające poprawić ochronę infrastruktury krytycznej oraz odporność podmiotów, które taką infrastrukturą kierują, aby uniknąć wpływu zakłóceń usług kluczowych albo taki wpływ ograniczyć. UE ulepszyła też ramy prawne z myślą o reagowaniu na obecne i przyszłe zagrożenia w świecie wirtualnym i rzeczywistym.
  • Walka z terroryzmem i radykalizacją postaw: przyjęto szereg środków i narzędzi, aby wspierać kraje Unii w walce z terroryzmem. UE jest teraz lepiej predysponowana, aby przewidywać zagrożenia terroryzmem, przeciwdziałać im, chronić się przed nimi, a także na nie reagować.
  • Zwalczanie przestępczości zorganizowanej: UE podjęła działania, aby zlikwidować struktury przestępczości zorganizowanej i poradzić sobie z zagrożeniami, takimi jak cyberprzestępczość, przemyt migrantów, handel ludźmi, nielegalny obrót środkami odurzającymi i innymi towarami, przestępczość środowiskowa, ekonomiczna i finansowa oraz korupcja.
  • Sprawniejsze ściganie przestępstw i lepsza współpraca sądowa: działania w tym obszarze obejmują: nowe przepisy dotyczące wymiany informacji oraz przegląd ram z Prüm dotyczących zautomatyzowanej wymiany danych na potrzeby współpracy policyjnej, nowe przepisy dotyczące danych pasażera przekazywanych przed podróżą oraz wzmocnienie roli Europolu.
  • Współpraca z partnerami międzynarodowymi: bezpieczeństwo w UE zależy m.in. od bezpieczeństwa w jej krajach partnerskich. Tylko w 2023 r. wydano ok. 700 mln euro na pomoc państwom trzecim w zwiększeniu ich zdolności i na pogłębienie współpracy z tymi państwami w zwalczaniu terroryzmu oraz zapobieganiu i przeciwdziałaniu brutalnemu ekstremizmowi.

Dodatkowe informacje

Europejska unia bezpieczeństwa

Bezpieczniejsza Europa

Strategia w zakresie unii bezpieczeństwa na lata 2020-2025

Komunikat prasowy: Komisja składa sprawozdanie z postępów w realizacji unii bezpieczeństwa

Zestawienie informacji: Europejska unia bezpieczeństwa – główne osiągnięcia

Nagranie wideo pt. „Unia bezpieczeństwa: ochrona jej mieszkańców, infrastruktury i demokracji”

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 maja 2024
Autor
Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej