
Od dziś nowy unijny system zarządzania granicami jest oficjalnie w pełni operacyjny na wszystkich przejściach granicznych na granicach zewnętrznych UE, z wyjątkiem Cypru i Irlandii. System wjazdu/wyjazdu to zautomatyzowany system informatyczny służący rejestrowaniu obywateli państw trzecich przybywających na pobyty krótkoterminowe – do 90 dni w okresie 180 dni. Zastępuje on stary sposób ręcznego stemplowania paszportów.
W ramach nowego systemu, gdy obywatel państwa trzeciego przybywa na przejście graniczne w strefie Schengen po raz pierwszy, w systemie rejestruje się następujące informacje:
- dane paszportowe
- dane biometryczne
- wpisy dotyczące wjazdu i wyjazdu.
Przy każdym kolejnym przekraczaniu granicy konieczna będzie jedynie szybka weryfikacja, co przyspieszy całą procedurę.
Dzięki nowemu systemowi usprawniającemu kontrole graniczne w UE:
- odprawy graniczne zostaną przyspieszone, a czas oczekiwania podróżnych ulegnie skróceniu
- służby graniczne będą pracować efektywniej
- poprawi się bezpieczeństwo (organy graniczne i organy ścigania będą miały dostęp do ważnych informacji o podróżnych)
- będzie można lepiej zapobiegać nielegalnej migracji.
Ten nowy system wjazdu/wyjazdu był stopniowo wprowadzany w całej UE od października 2025 r., zaś od 10 kwietnia 2026 r. jest w pełni operacyjny.
Więcej informacji
Jak działa nowy system zarządzania przekraczaniem granic UE?
- Data publikacji
- 10 kwietnia 2026
- Autor
- Dyrekcja Generalna ds. Komunikacji Społecznej