
Începând de astăzi, noul sistem de gestionare a frontierelor este în mod oficial pe deplin operațional la toate punctele de trecere a frontierelor externe ale UE, cu excepția Ciprului și a Irlandei. Acest sistem de intrare/ieșire este un sistem informatic automatizat, utilizat pentru înregistrarea resortisanților țărilor terțe pentru o ședere de scurtă durată (maximum 90 de zile într-o perioadă de 180 de zile). Noul sistem înlocuiește practica actuală de ștampilare manuală a pașapoartelor.
În cadrul noului sistem, atunci când un resortisant al unei țări terțe sosește pentru prima dată la un punct de trecere a frontierei din spațiul Schengen, în sistem sunt înregistrate următoarele:
- informațiile din pașaport
- datele biometrice
- fișele de intrare și ieșire.
Ulterior, pentru fiecare intrare și ieșire, se va efectua doar o verificare rapidă, ceea ce va accelera procedura.
Noul sistem modernizează controalele la frontieră în UE întrucât:
- accelerează procedurile de control la frontieră, astfel încât călătorii să nu fie nevoiți să aștepte prea mult
- facilitează munca personalului de control la frontieră
- îmbunătățește securitatea, acordând accesul autorităților de frontieră și de aplicare a legii la informații importante privind călătorii
- contribuie la prevenirea migrației neregulamentare.
Începând din octombrie 2025, acest nou sistem digital a fost introdus treptat în UE și, de la 10 aprilie 2026, este pe deplin operațional.
Informații suplimentare
Cum funcționează noul sistem digital de gestionare a frontierelor
- Data publicării
- 10 aprilie 2026
- Autor
- Direcția Generală Comunicare