Prejsť na hlavný obsah

Smernica o žalobách v zastúpení

Smernica o žalobách v zastúpení

Cieľom smernice o žalobách v zastúpení (EÚ) 2020/1828 je zabezpečiť, aby mohli spotrebitelia ochrániť svoje kolektívne záujmy v EÚ prostredníctvom žalôb v zastúpení, teda žalôb podaných zastupujúcimi subjektmi (tzv. oprávnenými subjektmi). Stanovuje sa v nej, že všetky krajiny EÚ majú zavedený mechanizmus žalôb v zastúpení. Smernicou sa zlepšuje prístup spotrebiteľov k spravodlivosti a zároveň sa v nej stanovujú primerané záruky, aby sa zabránilo zneužívaniu súdnych sporov.

Žaloby v zastúpení sú žaloby podané oprávnenými subjektmi na vnútroštátnych súdoch alebo správnych orgánoch v mene skupín spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť opatrenia vo forme súdnych príkazov (t. j. zastaviť nezákonné praktiky obchodníka, podobne ako to predpokladá smernica 2009/22/ES o súdnych príkazoch), na nápravné opatrenia (ako je vrátenie peňazí, výmena, oprava) alebo opatrenia vo forme súdnych príkazov aj nápravné opatrenia.

Cieľom smernice je chrániť kolektívne záujmy spotrebiteľov v mnohých oblastiach práva a v hospodárskych odvetviach, akými sú ochrana údajov, finančné služby, cestovanie a cestovný ruch, energetika a telekomunikácie. Smernica sa bude vzťahovať na žaloby v zastúpení podané proti nezákonným praktikám (porušeniam) zo strany obchodníkov, ako sa stanovuje v predpisoch EÚ uvedených v prílohe I. Všetky zmeny prílohy I možno nájsť na portáli Eur-lex.  Členské štáty sa môžu rozhodnúť, že budú mechanizmus žalôb v zastúpení stanovený v uvedenej smernici uplatňovať aj v iných alebo vo všetkých oblastiach práva.

Návrh smernice Európskej komisie o žalobách v zastúpení bol súčasťou posúdenia spotrebiteľského práva EÚ

O čom je smernica o žalobách v zastúpení?

V dôsledku globalizácie a digitalizácie sa zvýšilo riziko, že rovnaký alebo podobný nezákonný postup poškodí veľký počet spotrebiteľov. Rozsiahle nekalé praktiky, akými sú napríklad rozšírené používanie nespravodlivých zmluvných podmienok v hypotekárnych zmluvách zo strany bánk alebo hromadné rušenie ciest a letov bez náhrady počas pandémie, sú len niektoré príklady prípadov, keď mohli byť dotknuté kolektívne záujmy spotrebiteľov v EÚ.

Dotknutí spotrebitelia sa však môžu cítiť bezmocní a váhajú, či podniknú právne kroky. Môžu byť konfrontovaní s prekážkami, akými sú neistota, pokiaľ ide o ich práva alebo o to, aké procesné mechanizmy sú k dispozícii, psychologická neochota konať alebo negatívna bilancia očakávaných nákladov v porovnaní s prínosmi individuálneho konania. Mechanizmy kolektívneho uplatňovania nárokov na nápravu, ako napríklad mechanizmus stanovený v smernici (EÚ) 2020/1828, sú potrebné na prekonanie prekážok, ktorým spotrebitelia čelia pri podávaní individuálnych žalôb. Tieto mechanizmy prispievajú aj k spravodlivejšej hospodárskej súťaži, pretože vytvárajú rovnaké podmienky pre obchodníkov pôsobiacich na vnútornom trhu EÚ. Môžu mať silný odstrašujúci účinok na nečestných obchodníkov.

Kto a na čo podáva žaloby v zastúpení?

Spotrebiteľov dotknutých rovnakým alebo podobným nezákonným postupom obchodníkov zastupuje oprávnený subjekt, spotrebiteľská organizácia alebo verejný orgán, ktorý koná ako žalujúca strana v záujme a v mene týchto spotrebiteľov.

Jednotliví spotrebitelia, ktorých sa žaloba v zastúpení týka, nie sú žalobcami, ale mali by mať nárok na výhody z tejto žaloby.

V prípade žaloby v zastúpení o vydanie nápravných opatrení by sa mali poskytnúť výhody vo forme náprav, ako kompenzácia, oprava, výmena, zníženie ceny, ukončenie zmluvy alebo vrátenie zaplatenej ceny, podľa potreby a podľa toho, ako je to možné podľa práva Únie alebo vnútroštátneho práva v závislosti od konkrétnych okolností každého prípadu. V prípade žalôb v zastúpení o vydanie opatrení vo forme súdnych príkazov by mali dotknutí spotrebitelia výhodu v podobe upustenia od porušenia právnych predpisov alebo zákazu porušenia právnych predpisov.

Spotrebitelia môžu ťažiť aj z kolektívnych urovnaní, ktoré sa môžu dosiahnuť medzi oprávneným subjektom, ktorý podáva žalobu a žalovaným obchodníkom. 

Žaloby v zastúpení môžu byť vnútroštátne, iniciované oprávneným subjektom v tom istom členskom štáte, v ktorom bol určený, alebo cezhraničné, iniciované v inom členskom štáte, než v ktorom bol oprávnený subjekt určený.

Ak oprávnený subjekt podá žalobu v zastúpení v členskom štáte, v ktorom je určený, táto žaloba v zastúpení by sa mala považovať za vnútroštátnu, aj keď je podaná proti obchodníkovi so sídlom v inom členskom štáte a aj keď sú v rámci tejto žaloby v zastúpení zastupovaní spotrebitelia z viacerých členských štátov.

Smernica umožňuje, aby aj subjekty zastupujúce spotrebiteľov z rôznych členských štátov spojili sily v rámci jednej žaloby v zastúpení.

Smernica sa na vnútroštátnej začala uplatňovať úrovni 25. júna 2023. Smernicu však zatiaľ netransponovali všetky členské štáty EÚ. Informácie o súčasnom stave oznamovania transpozičných opatrení členskými štátmi Európskej komisii možno nájsť na portáli Eur-lex.

Pozri zoznam oprávnených subjektov, ktoré môžu podávať cezhraničné žaloby, ktoré členské štáty EÚ oznámili Európskej komisii.

Členské štáty uverejňujú na svojich vnútroštátnych webových stránkach zoznamy oprávnených subjektov, ktoré môžu podávať vnútroštátne žaloby v zastúpení na vnútroštátnej úrovni. 

Ako spotrebitelia vyjadria, že chcú byť v rámci žaloby zastúpení?

Spotrebitelia, ktorých sa opatrenie týka, budú informovaní o pripravovaných, prebiehajúcich a ukončených žalobách v zastúpení.

Spotrebitelia budú automaticky profitovať z výsledkov žalôb v zastúpení o vydanie opatrení vo forme súdnych príkazov, ako to predpokladajú vnútroštátne predpisy. Museli by sa však vedome rozhodnúť, či sa chcú nechať zastupovať a následne profitovať z výsledkov žalôb v zastúpení o nápravu.

Členské štáty si v zásade môžu vybrať, či stanovia mechanizmus opt-in, opt-out alebo ich kombináciu.

Pri mechanizme opt-in budú mať zo žaloby výhody len tí spotrebitelia, ktorí výslovne vyjadrili vôľu byť zastúpení v rámci žaloby v zastúpení. V rámci mechanizmu opt-out budú všetci spotrebitelia, v mene ktorých sa oprávnený subjekt rozhodol podať žalobu, zastupovaní a viazaní jej výsledkami, pokiaľ výslovne nevyjadria vôľu byť vylúčení v rámci žaloby v zastúpení. Členské štáty rozhodnú, v akom štádiu konania si môžu jednotliví spotrebitelia uplatniť právo rozhodnúť sa pre účasť alebo pre neúčasť na žalobe v zastúpení.

Ako sú financované žaloby v zastúpení?

Žaloby v zastúpení môžu byť financované z verejných alebo zo súkromných zdrojov.

Podľa smernice musia členské štáty poskytnúť oprávneným subjektom príslušnú pomoc, aby mohli tieto subjekty účinne vykonávať právo na podávanie žaloby v zastúpení. Zabezpečiť môžu napríklad verejné financovanie vrátane štrukturálnej podpory pre oprávnené subjekty, obmedziť platné súdne alebo správne poplatky alebo zabezpečiť prístup k právnej pomoci. Zároveň môžu členské štáty oprávneným subjektom udeliť povolenie, aby od spotrebiteľov, ktorí výslovne vyjadrili vôľu byť zastúpení oprávneným subjektom v rámci konkrétnej žaloby v zastúpení o vydanie nápravných opatrení, aby zaplatili primeraný vstupný poplatok alebo podobný poplatok.

Ak členské štáty umožnia financovanie žalôb v zastúpení zo strany sponzorov, ktorí nie sú účastníkmi týchto akcií (tzv. financovanie treťou stranou), musia zabezpečiť, aby sa zabránilo konfliktom záujmov. Rovnako musia zabezpečiť, aby financovanie tretími stranami, ktoré majú hospodársky záujem na podaní žaloby v zastúpení o vydanie nápravných opatrení, neodklonilo konanie o žalobe v zastúpení od ochrany kolektívnych záujmov spotrebiteľov.

Kto rozhoduje o procesných postupoch pri vnútroštátnych žalobách v zastúpení?

Smernica je založená na princípoch, pričom členským štátom je ponechaná primeraná miera voľnosti pri jej vykonávaní. Členské štáty si napríklad môžu vybrať, či sa žaloby v zastúpení budú podávať na súdoch alebo správnych orgánoch, prípadne na oboch v závislosti od odvetvia hospodárstva alebo konkrétnej oblasti práva.  Preto sú rozhodnutia členských štátov v rámci procesu transpozície rozhodujúce pre jej účinné uplatňovanie.

„EC-REACT“ – Nástroj na spoluprácu v rámci žalôb v zastúpení

Európska komisia vypracovala IT nástroj „EC-REACT“’ – nástroj Európskej komisie pre spoluprácu v oblasti žalôb v zastúpení, ktorý podporuje účinné fungovanie takýchto žalôb, ako sa stanovuje v smernici o žalobách v zastúpení. Tento projekt spĺňa zákonnú povinnosť uloženú v článku 14 ods. 3 smernice. 
 
„EC-REACT“ umožňuje:

  • členským štátom oznámiť Európskej komisii oprávnené subjekty určené na podávanie cezhraničných a vnútroštátnych žalôb v zastúpení;
  • Európskej komisii konsolidovať a zverejniť zoznam oprávnených a notifikovaných subjektov v rámci EÚ, ktoré môžu iniciovať cezhraničné žaloby v zastúpení;
  • členským štátom a útvarom Európskej komisie spolupracovať, pokiaľ ide o to, či oprávnené subjekty dodržiavajú kritériá na určenie za oprávnené subjekty, ako je stanovené v čl. 4 ods. 3 smernice, a pokiaľ ide o ďalšie aspekty fungovania žalôb v zastúpení;
  • oprávneným subjektom spolupracovať na ich činnostiach, ako to predpokladá smernica;
  • sudcom a správnym orgánom spolupracovať s cieľom pomôcť dobrému fungovaniu žalôb v zastúpení v rámci celej EÚ;
  • členským štátom predkladať Európskej komisii správy o fungovaní žalôb v zastúpení a útvarom Európskej komisie konsolidovať tieto informácie do správ EÚ.

Platforma umožňuje spoluprácu v rámci samostatných skupín používateľov, konkrétne zástupcov členských štátov, oprávnených subjektov a členov súdnictva v záujme jednotného uplatňovania smernice v celej EÚ. Umožňuje výmenu v rámci diskusných fór a podávanie žiadostí o informácie alebo vyšetrovanie, ako aj odosielanie šifrovaných správ. Slúži aj ako depozitár dokumentov a obsahuje výkonné nástroje na vyhľadávanie a preklad.  
 
„EC-REACT“ je zabezpečená elektronická platforma s regulovaným prístupom, dostupná len pre vopred definované kategórie používateľov, ktorí musia získať povolenie od útvarov Európskej komisie.

Seminár viacerých zainteresovaných strán o vykonávaní smernice o žalobách v zastúpení

Európska komisia zorganizovala 26. novembra 2021 online seminár, na ktorom sa diskutovalo o vykonávaní smernice o žalobách v zastúpení (EÚ) 2020/1828.

Na seminári sa stretla rôznorodá skupina odborníkov z EÚ a z celého sveta vrátane členov spotrebiteľských a podnikateľských organizácií, zástupcov krajín EÚ, akademikov a odborníkov z praxe, ktorí majú skúsenosti s kolektívnym uplatňovaním nárokov na nápravu. Odborníci sa podelili o cenné poznatky o tom, ako by krajiny EÚ mohli čo najefektívnejšie vykonávať smernicu o žalobách v zastúpení.

Na troch zasadnutiach sa diskutovalo o týchto témach, ktoré sú nevyhnutné pre účinnosť žalôb v zastúpení:

  • kritériá na určenie oprávnených subjektov a prípustnosť žalôb;
  • financovanie žalôb a verejnej pomoci oprávneným subjektom;
  • informovanie spotrebiteľov, účasť spotrebiteľov na uplatňovaní nárokov na nápravu a prerozdeľovanie nápravy medzi spotrebiteľmi (vrátane využívania IT nástrojov).

Diskusné príspevky, správy a záznamy zo seminára sú k dispozícii tu: Seminár o vykonávaní smernice o žalobách v zastúpení (EÚ) 2020/1828

Smernica o súdnych príkazoch

Od 25. júna 2023 sa smernica 2009/22/ES o súdnych príkazoch zrušuje a nahrádza sa smernicou o žalobách v zastúpení.
 
Smernica o súdnych príkazoch sa bude naďalej uplatňovať na žaloby v zastúpení podané oprávnenými subjektmi pred 25. júnom 2023, ako sa predpokladá v čl. 22 ods. 2 smernice o žalobách v zastúpení.
 
Pozri tabuľku zhody, ktorá ukazuje, ako sa konkrétne ustanovenia smernice o súdnych príkazoch porovnávajú s ustanoveniami smernice o žalobách v zastúpení. Odkazy na zrušenú smernicu o súdnych príkazoch sa považujú za odkazy na smernicu o žalobách v zastúpení a znejú v súlade s tabuľkou zhody.
 
Ďalej v texte nájdete zoznam oprávnených subjektov určených členskými štátmi EÚ podľa smernice o súdnych príkazoch na podávanie žalôb na vydanie súdneho príkazu v iných krajinách EÚ, v ktorých k danému porušeniu došlo.

Zoznam oprávnených subjektov