Pereiti prie pagrindinio turinio

Atstovaujamųjų ieškinių direktyva

Atstovaujamųjų ieškinių direktyva

Atstovaujamųjų ieškinių direktyva (ES) 2020/1828 siekiama užtikrinti, kad vartotojai ES galėtų apsaugoti savo kolektyvinius interesus atstovaujamaisiais ieškiniais, kuriuos pareiškia atstovaujamieji subjektai (dar vadinami kompetentingais subjektais). Joje nustatyta, kad visose ES šalyse veikia atstovaujamųjų ieškinių mechanizmas. Direktyva pagerintos vartotojų galimybės kreiptis į teismą, taip pat numatytos tinkamos apsaugos priemonės, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo bylinėjimusi.

Atstovaujamieji ieškiniai – tai kompetentingų subjektų pareikšti ieškiniai nacionaliniuose teismuose arba administracinėse institucijose vartotojų grupių vardu dėl uždraudžiamųjų priemonių (pvz., siekiant sustabdyti neteisėtą prekiautojo praktiką, panašiai kaip numatyta Ieškinių dėl uždraudimo direktyvoje 2009/22/EB), teisių gynimo priemonių (pvz., grąžinimo, pakeitimo, taisymo) arba dėl uždraudžiamųjų ir teisių gynimo priemonių kartu.

Direktyva siekiama apsaugoti kolektyvinius vartotojų interesus įvairiose teisės srityse ir ekonomikos sektoriuose, pavyzdžiui, duomenų apsaugos, finansinių paslaugų, kelionių ir turizmo, energetikos ir telekomunikacijų. Direktyva bus taikoma atstovaujamiesiems ieškiniams, pareikštiems dėl prekiautojų neteisėtos praktikos (pažeidimų), kaip numatyta jos I priede nustatytose ES taisyklėse.  Visus I priedo pakeitimus galima rasti svetainėje „Eur-Lex“.  Valstybės narės taip pat gali nuspręsti Direktyvoje dėl atstovaujamųjų ieškinių numatytą atstovaujamųjų ieškinių mechanizmą taikyti kitose arba visose teisės srityse.

Europos Komisijos pasiūlymas dėl Atstovaujamųjų ieškinių direktyvos buvo pateiktas atlikus ES vartotojų teisės aktų peržiūrą

Kas yra Atstovaujamųjų ieškinių direktyva?

Dėl globalizacijos ir skaitmeninimo padidėjo rizika, kad ta pati ar panaši neteisėta praktika padarys žalą daugeliui vartotojų. Didelio masto piktnaudžiavimo praktika, pavyzdžiui, bankų plačiai taikomos nesąžiningos sutarčių sąlygos hipotekos sutartyse arba dažni kelionių ir skrydžių atšaukimai be kompensacijos per pandemiją yra tik keletas pavyzdžių, kaip gali būti pažeisti kolektyviniai ES vartotojų interesai.

Tačiau nukentėję vartotojai gali jaustis bejėgiai ir nedrįsti imtis teisinių veiksmų. Jiems gali iškilti kliūčių, pavyzdžiui, jie gali aiškiai nežinoti savo teisių arba galimų procedūrinių mechanizmų, susidurti su psichologiniu barjeru imtis veiksmų arba nerimauti, kad numatomos bylinėjimosi išlaidos nebus vertos individualaus ieškinio naudos. Todėl kolektyvinio teisių gynimo mechanizmai, kaip antai numatytieji Direktyvoje (ES) 2020/1828, yra reikalingi siekiant pašalinti kliūtis, kurias vartotojai patiria pareikšdami individualius ieškinius. Šie mechanizmai taip pat padeda užtikrinti sąžiningesnę konkurenciją, nes sudaromos vienodos sąlygos ES vidaus rinkoje veikiantiems prekiautojams. Jie gali turėti didelį atgrasomąjį poveikį nesąžiningiems prekiautojams.

Kas ir kokiu tikslu pareiškia atstovaujamuosius ieškinius?

Vartotojams, susijusiems su ta pačia ar panašia prekiautojo neteisėta praktika, atstovauja kompetentingas subjektas, vartotojų organizacija arba viešoji įstaiga, kurie veikia kaip šalis ieškovė šių vartotojų vardu ir jų interesais.

Atstovaujamuoju ieškiniu suinteresuoti pavieniai vartotojai nėra ieškovai, tačiau turėtų įgyti teisę pasinaudoti to ieškinio rezultatais.

Atstovaujamojo ieškinio dėl teisių gynimo priemonių atveju nauda turėtų būti teikiama teisių gynimo priemonėmis, pavyzdžiui, suteikiant kompensaciją, užtikrinant taisymą, pakeitimą, kainos sumažinimą, nutraukiant sutartį arba grąžinant sumokėtą kainą, kai tinkama ir kaip numatyta pagal Sąjungos arba nacionalinę teisę, atsižvelgiant į konkrečias kiekvieno atvejo aplinkybes. Atstovaujamųjų ieškinių dėl uždraudžiamųjų priemonių atveju nauda suinteresuotiems vartotojams yra praktikos, kuria padarytas pažeidimas, nutraukimas arba uždraudimas;

Vartotojams taip pat gali būti naudingi kolektyviniai susitarimai, kuriuos gali sudaryti ieškinį pareiškiantis kompetentingas subjektas ir prekiautojas atsakovas. 

Atstovaujamieji ieškiniai gali būti vidaus ieškiniai, kuriuos pareiškia kompetentingas subjektas toje pačioje valstybėje narėje, kurioje jis buvo paskirtas, arba tarpvalstybiniai, pareikšti kitoje valstybėje narėje nei ta, kurioje kompetentingas subjektas buvo paskirtas.

Kai kompetentingas subjektas pareiškia atstovaujamąjį ieškinį valstybėje narėje, kurioje jis yra paskirtas, tas atstovaujamasis ieškinys turėtų būti laikomas vidaus ieškiniu, net jei jis pareikštas prekiautojui, kurio nuolatinė gyvenamoji (buveinės) vieta yra kitoje valstybėje narėje, ir net jei tame atstovaujamajame ieškinyje atstovaujama vartotojams iš kelių valstybių narių.

Direktyvoje taip pat numatyta galimybė įvairių valstybių narių vartotojams atstovaujantiems subjektams susivienyti ir pareikšti vieną atstovaujamąjį ieškinį.

2023 m. birželio 25 d. direktyva pradėta taikyti nacionaliniu lygmeniu. Tačiau iki šiol direktyvą į savo teisės sistemą perkėlė ne visos ES valstybės narės. Su dabartine padėtimi, susijusia su valstybių narių pranešimu Europos Komisijai apie perkėlimo į nacionalinę teisę priemones, galima susipažinti svetainėje „Eur-lex“.

Žr. kompetentingų subjektų, kuriems suteikta galimybė pareikšti tarpvalstybinius ieškinius, sąrašą, apie kurį ES valstybės narės pranešė Europos Komisijai.

Valstybės narės savo nacionalinėse interneto svetainėse skelbia kompetentingų subjektų, kuriems suteikta galimybė pareikšti vidaus atstovaujamuosius ieškinius nacionaliniu lygmeniu, sąrašus. 

Kaip vartotojai išreiškia interesą būti atstovaujamiems ieškinyje?

Su ieškiniu susiję vartotojai bus informuoti apie būsimus, nagrinėjamus ir jau išnagrinėtus atstovaujamuosius ieškinius.

Kaip numatyta nacionalinėse taisyklėse, vartotojai galės automatiškai pasinaudoti ieškinių dėl uždraudžiamųjų priemonių rezultatais. Tačiau jie turėtų sąmoningai pasirinkti, ar nori būti atstovaujami ir vėliau pasinaudoti atstovaujamųjų ieškinių dėl teisių gynimo rezultatais.

Valstybės narės iš esmės gali pasirinkti, ar numatyti sutikimo dalyvauti mechanizmą, atsisakymo dalyvauti mechanizmą, arba abu juos derinti.

Taikant sutikimo dalyvauti mechanizmą, ieškinys bus naudingas tik tiems vartotojams, kurie aiškiai išreiškė norą, kad jiems būtų atstovaujama. Taikant atsisakymo dalyvauti mechanizmą bus atstovaujama visiems vartotojams, kurių vardu kompetentingas subjektas nusprendė pareikšti ieškinį, ir visiems jiems galios jo rezultatai, išskyrus atvejus, kai jie aiškiai pareiškė norą nebūti įtraukti į ieškinį. Valstybės narės nusprendžia, kuriame proceso etape atskiri vartotojai gali pasinaudoti savo teise sutikti dalyvauti ar atsisakyti dalyvauti atstovaujamajame ieškinyje.

Kaip finansuojamas bylinėjimasis pagal atstovaujamuosius ieškinius?

Atstovaujamieji ieškiniai gali būti finansuojami viešosiomis arba privačiomis lėšomis.

Pagal direktyvą valstybės narės turi suteikti kompetentingiems subjektams reikiamą pagalbą, kad jie galėtų veiksmingai pasinaudoti savo teise pareikšti atstovaujamuosius ieškinius. Pavyzdžiui, jos gali numatyti viešąjį finansavimą, įskaitant struktūrinę paramą kompetentingiems subjektams, sumažinti taikytinus žyminius ar administracinius mokesčius arba užtikrinti teisinę pagalbą. Valstybės narės taip pat gali numatyti galimybę kompetentingiems subjektams prašyti vartotojų, kurie pareiškė norą, kad konkrečiame atstovaujamajame ieškinyje dėl teisių gynimo priemonių jiems atstovautų kompetentingas subjektas, sumokėti nedidelį prisijungimo ar panašų mokestį.

Kai valstybės narės leidžia finansuoti atstovaujamuosius ieškinius subjektams, kurie nėra proceso šalys (vadinamasis trečiųjų šalių finansavimas), jos turi užtikrinti, kad bus užkirstas kelias interesų konfliktui. Jos taip pat turi užtikrinti, kad trečiųjų šalių, kurios yra ekonomiškai suinteresuotos pareikšti atstovaujamąjį ieškinį dėl teisių gynimo priemonių arba tokio ieškinio baigtimi, finansavimas nepažeistų kolektyvinių vartotojų interesų apsaugos principų.

Kas sprendžia dėl nacionalinių atstovaujamųjų ieškinių procesinių nuostatų?

Direktyva grindžiama principais, t. y. valstybėms narėms paliekama pakankama veiksmų laisvė, kaip ją įgyvendinti. Pavyzdžiui, valstybės narės gali pasirinkti, ar atstovaujamuosius ieškinius bus galima pateikti teismams, administracinėms institucijoms arba abiem, priklausomai nuo ekonomikos sektoriaus ar konkrečios teisės srities.  Todėl valstybių narių sprendimai perkeliant direktyvą į nacionalinę teisę yra labai svarbūs veiksmingam jos taikymui.

„EC-REACT“. Bendradarbiavimo atstovaujamųjų ieškinių srityje priemonė

Europos Komisija sukūrė IT priemonę „EC-REACT“ – Europos Komisijos atstovaujamųjų ieškinių elektroninę bendradarbiavimo priemonę, kuri padės veiksmingai nagrinėti atstovaujamuosius ieškinius pagal Atstovaujamųjų ieškinių direktyvą. Šiuo projektu įgyvendinta direktyvos 14 straipsnio 3 dalyje nustatyta teisinė prievolė. 
 
„EC-REACT“ funkcijos:

  • valstybės narės gali pranešti Europos Komisijai apie kompetentingus subjektus, paskirtus pareikšti tarpvalstybinius ir vidaus atstovaujamuosius ieškinius;
  • Europos Komisija apibendrina ir paskelbia kompetentingų subjektų, kurie yra įgalioti pareikšti tarpvalstybinius ieškinius, sąrašą;
  • valstybės narės ir Europos Komisijos tarnybos gali bendradarbiauti sprendžiant, ar kompetentingi subjektai laikosi savo paskyrimo kriterijų, kaip nustatyta direktyvos 4 straipsnio 3 dalyje, ir kiek tai susiję su kitais atstovaujamųjų ieškinių sistemos aspektais;
  • kompetentingi subjektai gali bendradarbiauti vykdydami direktyvoje numatytą veiklą;
  • teisėjai ir administracinės institucijos gali bendradarbiauti siekiant, kad atstovaujamųjų ieškinių sistema gerai veiktų visoje ES;
  • valstybės narės gali teikti ataskaitas apie atstovaujamųjų ieškinių sistemos veikimą Europos Komisijai ir Europos Komisijos tarnyboms, kad į jas būtų atsižvelgta rengiant ES ataskaitas.

Platforma sudaro sąlygas bendradarbiauti atskirtose naudotojų grupėse, t. y. valstybių narių atstovams, kompetentingiems subjektams ir teisminėms institucijoms, kad direktyva būtų nuosekliai taikoma visoje ES. Ji suteikia galimybę keistis informacija diskusijų forumuose, informacijos prašymais ar tyrimais ir užšifruotais pranešimais. Ji suteikia galimybę naudotis dokumentų depozitoriumu ir turi veiksmingas paieškos ir vertimo parinktis.  
 
„EC-REACT“ – saugi ir riboto naudojimo elektroninė platforma, kuria gali naudotis tik iš anksto nustatytų kategorijų naudotojai, gavę Europos Komisijos tarnybų prieigos leidimą.

Įvairių suinteresuotųjų subjektų praktinis seminaras Atstovaujamųjų veiksmų direktyvos įgyvendinimo klausimais

2021 m. lapkričio 26 d. Europos Komisija surengė internetinį praktinį seminarą Direktyvos (ES) 2020/1828 dėl atstovaujamųjų ieškinių įgyvendinimui aptarti.

Seminare dalyvavo įvairūs ES ir viso pasaulio ekspertai, įskaitant vartotojų ir verslo organizacijų narius, ES šalių atstovus, mokslininkus ir specialistus, turinčius patirties kolektyvinių teisių gynimo ieškinių srityje. Ekspertai pasidalijo vertingomis įžvalgomis apie tai, kaip ES šalys galėtų veiksmingiausiai įgyvendinti Atstovaujamųjų veiksmų direktyvą.

Trijose sesijose aptartos šios temos, svarbios atstovaujamųjų ieškinių veiksmingumui užtikrinti:

  • kompetentingų subjektų skyrimo ir ieškinių priimtinumo kriterijai;
  • ieškinių finansavimas ir viešoji pagalba kompetentingiems subjektams;
  • vartotojų informavimas, vartotojų dalyvavimas teisių gynimo ieškiniuose ir žalos atlyginimo paskirstymas vartotojams (įskaitant IT priemones).

Seminaro diskusijų dokumentus, ataskaitas ir įrašus galima rasti čia: Praktinis seminaras dėl Atstovaujamųjų veiksmų direktyvos (ES) 2020/1828 įgyvendinimo

Ieškinių dėl uždraudimo direktyva

Nuo 2023 m. birželio 25 d. Ieškinių dėl uždraudimo direktyva 2009/22/EB panaikinama ir pakeičiama Atstovaujamųjų ieškinių direktyva.
 
Ieškinių dėl uždraudimo direktyva ir toliau bus taikoma atstovaujamiesiems ieškiniams, kuriuos kompetentingi subjektai pareiškė iki 2023 m. birželio 25 d., kaip numatyta Atstovaujamųjų ieškinių direktyvos 22 straipsnio 2 dalyje.
 
Žr. atitikties lentelę, kurioje parodyta, kaip konkrečios Ieškinių dėl uždraudimo direktyvos nuostatos atitinka Atstovaujamųjų ieškinių direktyvos nuostatas. Nuorodos į panaikintą Ieškinių dėl uždraudimo direktyvą laikomos nuorodomis į Atstovaujamųjų ieškinių direktyvą ir turėtų būti aiškinamos pagal pirmiau nurodytą atitikties lentelę.
 
Toliau pateikiamas kompetentingų subjektų, kuriuos ES valstybės narės pagal Ieškinių dėl uždraudimo direktyvą paskyrė pareikšti ieškinius dėl uždraudimo kitose ES šalyse, kuriose buvo padarytas pažeidimas, sąrašas.

Kompetentingų subjektų sąrašas