Glavni sadržaj

Bolja regulativa: kako i zašto

Agendom za bolju regulativu osigurava se informirano i transparentno donošenje zakonodavstva EU-a utemeljeno na stajalištima onih na koje utječe. Komisija evaluira i poboljšava zakonodavstvo EU-a, posebno u najvažnijim područjima.

Ciljevi agende za bolju regulativu

  • osiguravati da se donošenje politika EU-a temelji na dokazima
  • pojednostavnjivati i poboljšavati zakonodavstvo EU-a te izbjegavati nepotrebna opterećenja
  • uključivati građane, poduzeća i dionike u postupak donošenja odluka

Što radi Komisija

Europska komisija odgovorna je za planiranje, pripremu i predlaganje novih propisa i politika EU-a. Njezin se rad temelji na godišnjem programu rada Komisije. Pri predlaganju propisa Komisija procjenjuje njihove očekivane bitne učinke, odnosno, ali ne isključivo, okolišne, socijalne i gospodarske učinke. Strateško predviđanje važan je element u izradi politika otpornih na buduće promjene u svim sektorima.

Komisija je odgovorna i za evaluaciju zakonodavstva EU-a i predlaganje potrebnih poboljšanja pri preispitivanjima.

Komisija kontinuirano prati provedbu i primjenu donesenih inicijativa u državama članicama.

Bolja regulativa osigurava transparentno i učinkovito donošenje odluka. Od 2021. glavne točke revidirane agende za bolju regulativu uključuju:

BR-Simplifiying-icon

Pojednostavnjenje javnih savjetovanja uvođenjem jedinstvenog „Poziva na očitovanje” prevedenog na sve jezike, na poboljšanom portalu Iznesite svoje mišljenje: Javna savjetovanja i povratne informacije. Tako se povratne informacije o planovima i početnim procjenama učinka kombiniraju s upitnikom za javna savjetovanja.

BR-Introducing-icon

Intenzivniji rad Komisije na pojednostavnjenju pravila EU-a i smanjenju nepotrebnih opterećenja, uz istodobno ostvarivanje koristi od zakonodavstva (program REFIT) i uvođenje pristupa „jedan za jedan”. To načelo znači da se sva novouvedena opterećenja kompenziraju uklanjanjem odgovarajućih opterećenja u istom području politike. Komisija je u drugoj polovini 2021. provela pilot-projekt utemeljen na pristupu „jedan za jedan” s deset zakonodavnih prijedloga iz više područja politike, koji utječu na različite sektore i dionike, kako bi ispitala taj pristup, njegovu metodologiju i povezane izračune. Na temelju iskustva stečenog u okviru pilot-projekta Komisija je s programom rada za 2022. počela provoditi pristup „jedan za jedan”. Komisija se obvezala i racionalizirati zahtjeve za izvješćivanje kako bi ih smanjila za 25 %.

BR-Removing-Icon

Uklanjanje prepreka i birokracije kojima se usporavaju ulaganja ključnih dionika u stručnoj skupini na visokoj razini „Fit for Future”.

BR-Mainstreaming-icon

Integriranje ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda kako bi se osiguralo da zakonodavni prijedlozi doprinose Programu održivog razvoja do 2030.

Improving

Unapređivanje načina na koji se u okviru bolje regulative pristupa i doprinosi ciljevima održivosti, posebno načelu „ne nanosi bitnu štetu” i digitalnoj transformaciji.

BR-Integrating-icon

Uključivanje strateškog predviđanja u oblikovanje politika kako bi se osiguralo da su primjerene za budućnost, primjerice uzimajući u obzir nove vodeće trendove u ekološkom, digitalnom, geopolitičkom i socioekonomskom području.

OECD priznaje prakse Komisije za bolju regulativu na međunarodnoj razini te ih članice OECD-a smatraju naprednima.

Saznajte više o fazama postupka izrade politika i propisa EU-a.

Have your say process

Iznesite svoje mišljenje: Javna savjetovanja i povratne informacije – podijelite svoja stajališta i ideje

Komisija od 2015. nastoji prikupiti mišljenja i povratne informacije od građana, poduzeća i dionika u svim fazama postupka izrade zakonodavstva i politika. Svoja mišljenja i ideje o inicijativama Komisije u svim područjima politike možete podijeliti na portalu Iznesite svoje mišljenje: Javna savjetovanja i povratne informacije. Možete se i pretplatiti na obavijesti o novostima u oblikovanju inicijativa, kao i nakon donošenja zakonodavstva.

Vaš je doprinos važan

Doprinosi građana, poduzeća i dionika znatno su utjecali na politike EU-a. Pomogli su Komisiji u radu i pružili smjernice za nekoliko važnih inicijativa, kao što su europska građanska inicijativa, Europske snage solidarnosti, zajednička poljoprivredna politika te Smjernice za energetsku učinkovitost zgrada.

Saznajte kako je postupak savjetovanja pridonio oblikovanju zakonodavstva.

Pojednostavnjenje propisa EU-a

Komisija ocjenjuje učinak postojećih propisa EU-a i prema potrebi ih izmjenjuje kako bi i dalje bili primjereni.

  • Program za primjerenost i učinkovitost propisa (REFIT) uspostavljen je 2012. radi pojednostavnjenja propisa EU-a i smanjenja nepotrebnih regulatornih troškova ne dovodeći u pitanje ostvarivanje ciljeva. Pri evaluaciji i reviziji zakonodavstva uvijek se uzima u obzir potencijal za pojednostavnjenje i smanjenje opterećenja. Sve revizije zakonodavstva EU-a uključene su u REFIT i usmjerene su na smanjenje i pojednostavnjenje opterećenja.
  • Platforma Fit for Future, koja zamjenjuje platformu REFIT, uspostavljena je 2020. Riječ je o skupini stručnjaka na visokoj razini koja se sastoji od predstavnika država članica, Odbora regija, Europskog gospodarskog i socijalnog odbora te dionika koji predstavljaju civilno društvo, poduzeća i nevladine organizacije. Platforma surađuje i s mrežom izaslanika za MSP-ove i mrežom RegHub. Platforma Komisiji izdaje mišljenja s konkretnim prijedlozima o mogućnostima za pojednostavnjenje, smanjenje opterećenja i modernizaciju postojećih propisa EU-a.
  • Prijedloge za pojednostavnjenje postojećih propisa EU-a možete dati na portalu „Iznesite svoje mišljenje: može jednostavnije!”
  • Evaluacije i provjere prikladnosti provode se kako bi se ocijenilo postižu li se propisima, politikama i programima financiranja EU-a očekivani rezultati uz što manji trošak.

Komisija svake godine u godišnjem pregledu opterećenosti predstavlja svoj rad na pojednostavnjenju propisa i smanjenju opterećenja. Također redovito prati kako se u pregledu uspješnosti REFIT-a razmatraju mogućnosti pojednostavnjenja i smanjenja opterećenja tijekom cijelog ciklusa donošenja politika.

Osiguravanje kvalitete

Smjernice i paket instrumenata za bolju regulativu bit će korisni službama Europske komisije za pripremu novih inicijativa i prijedloga te za upravljanje postojećim zakonodavstvom i njegovu evaluaciju.

Komisija je 2015. uspostavila Odbor za nadzor regulative, neovisno tijelo dužnosnika Komisije i stručnjaka angažiranih izvan Komisije.  Odbor za nadzor regulative preispituje procjene učinka i odabrane evaluacije. Odbor objavljuje godišnja izvješća o napretku koji je postigao u ostvarenju svojih zadaća.

Jačanje supsidijarnosti i proporcionalnosti

Načela supsidijarnosti i proporcionalnosti temelji su ugovora EU-a i sustavno se primjenjuju na zakonodavne prijedloge Komisije.

U skladu s načelom supsidijarnosti, EU bi trebao djelovati samo ako je to potrebno i ako njegovo djelovanje donosi jasne prednosti u odnosu na mjere poduzete na nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini. Osim u slučajevima u kojima EU ima isključivu nadležnost, poduzimanje mjera na europskoj razini nije potrebno osim ako je učinkovitije od mjera poduzetih na nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini. Tablica proporcionalnosti prilaže se svim političkim osjetljivim i važnim inicijativama popraćenima procjenom učinka.

Proporcionalnost je usmjerena na financijski i administrativni učinak predloženog zakonodavstva kako bi se osiguralo da regulatorne mjere ne prelaze ono što je potrebno za postizanje zakonodavnih ciljeva i ciljeva politike. Svaki takav učinak mora biti sveden na najmanju mjeru i razmjeran ciljevima politike. Za Komisiju to znači ostvarivanje ambicioznih politika na najjednostavniji način uz najmanje troškove i izbjegavanje nepotrebne birokracije.

Suradnja institucija EU-a

Poboljšanje oblikovanja zakonodavstva EU-a zajednički je cilj i odgovornost svih institucija i država članica EU-a. Donošenje i rezultati zakonodavstva EU-a poboljšat će se užom suradnjom Europskog parlamenta, Vijeća Europske unije i Europske komisije narednih godina.

S obzirom na prilike i izazove koji predstoje na putu prema održivom oporavku te imajući na umu našu budućnost, potrebno je i dalje što učinkovitije donositi propise. Djelotvorna primjena, provedba i izvršavanje prava EU-a prioriteti su Komisije Ursule von der Leyen. Komisija može utvrditi samo troškove i uštede povezane sa svojim zakonodavnim prijedlozima. Izmjene koje se uvedu u pregovorima s Europskim parlamentom i Vijećem mogu značajno promijeniti utjecaj zakonodavstva na građane i poduzeća. Stoga Komisija pozdravlja ponovno pokretanje političkog dijaloga za raspravu o idejama kako bi sve strane mogle ispuniti svoje obveze u skladu s međuinstitucijskim sporazumom o boljoj izradi zakonodavstva.

Komisija će javnosti postupno omogućiti pristup internim bazama podataka i repozitorijima u skladu s politikom o transparentnosti podataka. Obratit ćemo se Europskom parlamentu i Vijeću kako bismo uspostavili zajednički registar dokaza, Zajednički zakonodavni portal, koji će svima zainteresiranima za oblikovanje politika EU-a omogućiti da jednostavno pronađu dokaze na kojima se temelji određena inicijativa.

Međunarodna regulatorna suradnja

EU se temelji na zajednički dogovorenim pravilima. Kako bi ta pravila funkcionirala, države članice moraju ih provoditi potpuno i pravodobno. Zatim moraju osigurati da se pravila ispravno primjenjuju i izvršavaju jer neizvršavanje uzrokuje troškove za građane i poduzeća.

Djelotvorna primjena, provedba i izvršavanje prava EU-a prioriteti su Komisije Ursule von der Leyen. Kako je najavljeno u političkim smjernicama predsjednice von der Leyen, Komisija će i dalje usmjeravati i podupirati države članice u njihovu radu na prenošenju direktiva, provedbi uredaba i ispravnoj primjeni pravila EU-a. Provjerama usklađenosti provjerava se kako države članice prenose zakonodavstvo EU-a u nacionalno zakonodavstvo. Kako bi se osigurao djelotvoran dijalog u fazi prenošenja, države članice trebaju nam dostaviti jasne i precizne informacije o nacionalnom zakonodavstvu.

Komisija namjerava provesti pregled stanja svojih aktivnosti nadzora i provedbe kako bi osigurala da su i dalje prikladne za osiguravanje djelotvornosti zakonodavstva EU-a u praksi.

Dokumenti

Druge poveznice

Najnovije vijesti