Pāriet uz galveno saturu

Tiesu sistēmas darbinieku apmācība un prakse apmācības jomā

Tiesu sistēmas darbinieku apmācība par ES tiesībām, lai nodrošinātu tiesību aktu konsekventu piemērošanu ES un savstarpēju uzticēšanos pārrobežu procedūrās.

Mērķi

Tiesu sistēmas darbinieku apmācība par Savienības tiesībām ir būtisks rīks, ar ko nodrošina Savienības tiesību pareizu un iedarbīgu piemērošanu, pārrobežu tiesvedībās sekmē savstarpēju uzticēšanos starp tiesu iestāžu darbiniekiem un atbalsta ES vērtību un principu, piemēram, tiesiskuma īstenošanu.

Ņemot vērā ievērojamo progresu, kas panākts kopš pieņemta Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2011.–2020. gadam, Eiropas Komisija ir ieviesusi jaunu visaptverošu tiesiskās apmācības paketi. Tiesību aktu kopums tieslietu modernizācijai tika pieņemts 2020. gada 2. decembrī. Tas ietver jaunu Eiropas tiesiskās apmācības stratēģiju 2021.–2024. gadam, devīto ikgadējo ziņojumu 2020 par Eiropas tiesisko apmācību, ko publicējis Tiesiskuma un patērētāju ģenerāldirektorāts, un Eiropas apmācības platformas (ETP) izveidi Eiropas e-tiesiskuma portālā.

Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam

Jaunās stratēģijas un ar to saistīto rīku mērķis ir vēl spēcīgāk atbalstīt tiesu sistēmas un tiesu sistēmu darbiniekus, lai tie būtu gatavi 21. gadsimta izaicinājumiem un spētu pielāgoties ES tiesību pastāvīgajai attīstībai.

Jaunajā stratēģijā ir noteikti jauni vērienīgi apmācības mērķi un jaunas prioritātes:

  • Jaunajā stratēģijā ir noteikti jauni darbības mērķi, kas pielāgoti dažādu tiesu sistēmas profesiju vajadzībām.
  • Tā koncentrējas uz plašāku mērķauditoriju un jaunu ģeogrāfisko tvērumu, lai pievērstos jaunajiem izaicinājumiem atbilstoši tiesu sistēmas darbinieku vajadzībām.
  • Tiesiskajai apmācībai būtu vēl vairāk jāveicina vienota tiesiskuma kultūra, jānodrošina pamattiesību ievērošana, jāpaplašina tiesu sistēmu digitālā pārkārtošanās, jāaptver ne tikai juridiskā izglītība un jāatbalsta arī profesionālo prasmju pilnveidošana, vienlaikus nodrošinot, ka jaunajos apmācības piedāvājumos tiek ņemtas vērā jaunās mācību vajadzības.
  • Prioritāte ir tiesnešu un prokuroru apmācība, bet tas attiecas uz visiem tiesu sistēmas darbiniekiem: tiesu iestāžu darbiniekiem, advokātiem, notāriem, tiesu izpildītājiem, mediatoriem, juridiskajiem tulkiem un tulkotājiem, tiesu ekspertiem un dažos gadījumos ieslodzījuma vietu darbiniekiem un probācijas dienesta darbiniekiem. Jo īpaši atpaliek tiesu iestāžu darbinieku un advokātu apmācība, un šis jautājums būtu jārisina. Ieslodzījuma vietu darbinieki un probācijas dienesta darbinieki ir jauna mērķauditorija, kas nebija ietverta iepriekšējā stratēģijā.
  • Stratēģija ir vērsta uz ES tiesu sistēmas darbiniekiem, bet tā arī atbalsta Rietumbalkānu perspektīvas pievienoties ES un trešās valstis ārpus Eiropas, it īpaši Āfrikā un Latīņamerikā, demokrātijas, cilvēktiesību un tiesiskuma stiprināšanā.
  • Eiropas Komisija atbalstīs kvalitatīvus pārrobežu mācību projektus par Savienības tiesībām, izmantojot dažādus pieejamos ES fondus, piemēram, jaunās programmas “Tiesiskums”, “Pilsonība, vienlīdzība, tiesības un vērtības”.

Augsta līmeņa ES konference par tieslietu sistēmu digitalizāciju, 2023. gada 26./28. aprīlis

Konference domāta personām, kas atbild par tiesnešu, prokuroru, tiesu un prokuratūras darbinieku, juristu, notāru, tiesu izpildītāju, cietumu un probācijas darbinieku apmācību ES dalībvalstīs, kandidātvalstīs un potenciālajās kandidātvalstīs. Tā akcentē tieslietu sistēmu digitalizāciju, kas ir viena no Eiropas tiesiskās apmācības stratēģijā 2021.–2024. gadam noteiktajām prioritātēm.

26 specializētos darbsemināros un plenārsēdē konferences dalībnieki aplūkos jautājumus par to, kā uzlabot tieslietu darbinieku “digitālās spējas” un kā digitalizācija ietekmē apmācības saturu un apmācības metodiku.  Viņi varēs apmainīties arī ar labas prakses piemēriem un vienoties par konkrētām apmācības vajadzībām.

Saite uz konferences tīmekļvietni: https://judicialtrainingdigitalisation.eu/

Augsta līmeņa konference par ES tiesisko apmācību, kas veltīta sākotnējai apmācībai un tiesiskuma ievērošanai, 2022. gada 22. un 23. februāris

Vēl viens ļoti svarīgs solis Eiropas tiesiskās apmācības stratēģijas 2021–2024 īstenošanā bija augsta līmeņa divu dienu hibrīdkonference 22.–23. februārī, ko ES Padomes prezidentvalsts Francija, École Nationale de la Magistrature (ENM) un Eiropas Komisija kopīgi rīkoja Bordo. Konference “Initial Training of Justice Professionals Serving the Rule of Law” bija veltīta sākotnējai tiesiskajai apmācībai un tiesiskuma ievērošanai Eiropas Savienībā, īpaši miertiesnešiem un advokātiem. Skatiet konferences ziņojumu, lai uzzinātu vairāk par konferenci, tās aktīvajām diskusijām plenārsēdēs un daudzās darba grupās, kā arī par pieņemtajiem konkrētajiem turpmākajiem pasākumiem:

2022. GADA 7. JŪNIJS
Report of the conference on initial training and the respect for the rule of law 22/23 February 2022

Augsta līmeņa digitālā konference par Eiropas tiesisko apmācību, 2021. gada 6. un 7. maijs

Svarīgs posms jaunās Eiropas tiesiskās apmācības stratēģijas 2021–2024 izplatīšanā un īstenošanā bija augsta līmeņa digitālā konference “Modernising EU Justice Systems by boosting training of justice professionals” 2021. gada 6. un 7. maijā, ko kopīgi organizēja ES Padomes prezidentvalsts Portugāle, Centro de Estudos Judiciários (CEJ) un Eiropas Komisija. Lai uzzinātu vairāk par konferenci un tās auglīgajām diskusijām un debatēm, skatiet konferences ziņojumu:

2021. GADA 21. SEPTEMBRIS
Report of the digital conference on European judicial training 6/7 May 2021

Eiropas tiesiskās apmācības stratēģijas 2011.–2020. gadam novērtējums

2019. gadā apstiprinātais Eiropas tiesiskās apmācības stratēģijas 2011–2020 novērtējums liecināja, ka kopumā mērķi ir sasniegti. Šī stratēģija palīdzēja palielināt apmācības pasākumu skaitu, kā arī sekmēja tādu jauna veida pasākumu īstenošanu kā, piemēram, apmaiņas programmas. 2011. gada paziņojuma galvenais mērķis – ka laikposmā no 2011. gada līdz 2020. gadam pusei (800 000) no visiem ES tiesu sistēmas darbiniekiem būtu jāpiedalās apmācībā par Savienības tiesībām – tika sasniegts jau 2017. gadā, proti, divus gadus pirms termiņa. Stratēģija ir palīdzējusi uzlabot apmācību par Savienības tiesībām vairāku kategoriju tiesu sistēmas darbiniekiem, jo īpaši tiesnešiem un prokuroriem. Tā ir arī nostiprinājusi tādu tīklu spējas kā, piemēram, Eiropas Tiesiskās apmācības tīkls (EJTN), kā arī ES līmeņa tīklu un apmācības pakalpojumu sniedzēju spējas.

Eiropas e-tiesiskuma portālā pieejamās mācības

Esat tiesu sistēmas darbinieks? Jūs interesē apmācība par ES tiesībām? Apmeklējiet jauno Eiropas mācību platformu (ETP) e-tiesiskuma portālā. ETP ir meklēšanas rīks, kas tiesu sistēmas darbiniekiem dod iespēju atrast mācību kursus par Savienības tiesībām, kuri tiek organizēti ES, un mācību materiālus pašmācībai. Komisija sniedz ieguldījumu platformā, izstrādājot lietošanai gatavus atjauninātus mācību materiālus un rokasgrāmatas, kas sagatavotas ar ES finansiālu atbalstu. Platformas pirmā fāze tiek īstenota, piedaloties atzītiem ES līmeņa apmācības sniedzējiem: Eiropas Tiesiskās apmācības tīklam (EJTN), Eiropas tiesību akadēmijai (ERA), Eiropas Publiskās pārvaldes institūtam (EIPA) un Eiropas Universitātes institūtam (EUI).

Eiropas tiesiskās apmācības politika un ikgadējie ziņojumi

Apmeklējiet Eiropas e-tiesiskuma portāla lapas par Eiropas tiesisko apmācību, ja vēlaties uzzināt vairāk par Eiropas tiesiskās apmācības politiku un tajā iesaistītajiem.

Lai uzzinātu vairāk par tiesu sistēmas darbinieku piedalīšanos tiesiskajā apmācībā par ES tiesībām, ielūkojieties ikgadējos statistikas ziņojumos, kas pieejami e-tiesiskuma portālā. Gada statistikas ziņojumi apkopo informāciju par tiesu sistēmas darbinieku dalību ES tiesiskajā apmācībā par ES tiesībām un palīdz sekot līdzi progresam.

Apmācības laba prakse

Apmācības nodrošinātāji un pasniedzēji e-tiesiskuma portālā atradīs faktu lapas, kurās aprakstīta laba prakse tiesnešu un prokuroru apmācībā. Šī prakse aptver plašu jautājumu loku, sākot ar apmācības vajadzību novērtējumu un beidzot ar apmācības īstenojumu un tās vērtējumu.

Finansiālais atbalsts

Mācības pabalsta ar dotācijām. Sīkāku informāciju par ES finansiālo atbalstu meklējiet te:

Dokumenti

 

2020. GADA 23. NOVEMBRIS
Tiesiskuma nodrošināšana Eiropas Savienībā — Eiropas tiesiskās apmācības stratēģija 2021.–2024. gadam

 

2022. GADA 20. DECEMBRIS
2022 Report on justice professional’s training on EU law (2021 data)

 

2021. GADA 16. JŪNIJS
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU

 

2021. GADA 16. JŪNIJS
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU - annexes

 

2019. GADA 25. OKTOBRIS
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381

 

2019. GADA 25. OKTOBRIS
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381 – Executive summary

 

2019. GADA 16. MAIJS
Analysis of the replies to the 2018 public consultation on training of justice professionals on EU law

 

2019. GADA 16. MAIJS
Analysis of the replies to the 2018 targeted consultation on training of justice professionals on EU law

 

 

2019. GADA 22. JŪLIJS
Deloitte. Evaluation of the 2011 European judicial training strategy. Final Report. May 2019

 

2017. GADA 24. AUGUSTS
European Commission Communication "Building trust in EU-wide justice: a new dimension to European judicial training" COM(2011) 551 Final