Põhisisu juurde

Õigusspetsialistide koolitamine ja koolitustavad

Õigusspetsialistide koolitamine ELi ja teiste liikmesriikide õiguse valdkonnas, et tagada õigusaktide ühtne kohaldamine kogu ELis ning vastastikune usaldus piiriüleste menetluste puhul

Eesmärgid

Õigusvaldkonna spetsialistidele pakutav ELi õiguse koolitus on oluline vahend selleks, et tagada ELi õiguse nõuetekohane ja tulemuslik kohaldamine, suurendada õigusvaldkonna spetsialistide vastastikust usaldust piiriülestes menetlustes ning toetada ELi väärtuste ja põhimõtete, näiteks õigusriigi põhimõtte austamist.

Võttes arvesse suuri edusamme, mis on tehtud pärast Euroopa õigusalase koolituse strateegia (2011–2020) vastuvõtmist, on Euroopa Komisjon käivitanud uue tervikliku õiguskoolituse paketi. 2. detsembril 2020 vastu võetud õigusalase koolituse ajakohastamise pakett sisaldab uut Euroopa õigusalase koolituse strateegiat aastateks 2021–2024, õigus- ja tarbijaküsimuste peadirektoraadi 2020. aasta aruannet (9. aastaaruanne) Euroopa õigusalase koolituse kohta ning Euroopa koolitusplatvormi käivitamist Euroopa e-õiguskeskkonna portaalis.

Uus Euroopa õigusalase koolituse strateegia aastateks 2021–2024

Uue strateegia ja sellega kaasnevate vahendite eesmärk on toetada veelgi rohkem õigussüsteeme ja -spetsialiste, et nad vastaksid 21. sajandi väljakutsetele ja ELi õiguse pidevale arengule.

Uues strateegias seatakse uued ambitsioonikad koolituseesmärgid ja prioriteedid.

  • Uues strateegias seatakse uued tegevuseesmärgid, mis on kohandatud eri õiguselukutsete vajadustele.
  • Strateegia sihtrühma on laiendatud ning muudetud on selle geograafilist ulatust, et tulla toime uute väljakutsetega ja arvestada seejuures õigusvaldkonna spetsialistide vajadustega.
  • Õigusalases koolituses tuleks veelgi suuremal määral edendada ühist õigusriigikultuuri, kaitsta põhiõigusi, laiendada kohtusüsteemi digitaliseerimist, samuti peaks see olema pelgalt õiguskoolitusest laiem ja toetama kutseoskuste arendamist, kusjuures uute koolitusvajaduste täitmiseks tuleks kiiresti kättesaadavaks teha uued koolituspakkumised.
  • Prioriteetsed sihtrühmad on kohtunikud ja prokurörid, kuid strateegia hõlmab kõiki õigusvaldkonna spetsialiste: kohtutöötajaid, juriste, notareid, kohtutäitureid, lepitajaid, õigustõlke ja -tõlkijaid, kohtueksperte ning teatavatel juhtudel vanglatöötajaid ja kriminaalhooldusametnikke. Eeskätt tuleks tegeleda kohtutöötajate ja juristide koolituse mahajäämuse probleemiga. Uus sihtrühm on vanglatöötajad ja kriminaalhooldusametnikud, keda eelmine strateegia ei hõlmanud.
  • Strateegia keskmes on ELi õigusvaldkonna spetsialistid, kuid ühtlasi toetatakse sellega Lääne-Balkani riikide väljavaateid saada ELi liikmeks ning aidatakse ELi mittekuuluvatel riikidel (eelkõige Aafrikas ja Ladina-Ameerikas) tugevdada demokraatiat, inimõigusi ja õigusriiki.
  • Euroopa Komisjon toetab kvaliteetseid piiriüleseid ELi õiguse teemalisi koolitusprojekte, mida rahastatakse mitmesugustest ELi rahalistest vahenditest, näiteks tulevane õigus- ja kodakondsusprogramm, võrdõiguslikkus-, ning õiguste ja väärtuste programm.

Kõrgetasemeline ELi konverents „Õigusalane koolitus: vajalikud oskused õigusemõistmise digipöördeks“, 26.–28. aprill 2023

Konverents on mõeldud neile, kes vastutavad kohtunike, prokuröride, kohtu- ja prokuratuuritöötajate, juristide, notarite, kohtutäiturite ning vangla- ja kriminaalhooldustöötajate koolitamise eest ELi liikmesriikides, kandidaatriikides ja potentsiaalsetes kandidaatriikides. Selles keskendutakse põhjalikult õigusemõistmise digipöördele, mis on üks Euroopa õigusalase koolituse strateegias 2021–2024 seatud prioriteetidest.

Konverentsi 26 eriseminaril ja pleenumil arutatakse, kuidas täiendada õigusvaldkonna spetsialistide digisuutlikkust, mis võimaldab õppida tundma digipöörde mõju koolituse sisule ja koolitusmetoodikale.  See annab võimaluse vahetada teavet konkreetsete koolitusvajaduste ja parimate tavade näidete kohta.

Link konverentsi veebisaidile: https://judicialtrainingdigitalisation.eu/

Algkoolituse ja õigusriigi põhimõtte järgimise teemaline kõrgetasemeline ELi õiguskoolituse konverents, 22.–23. veebruar 2022

Teise väga olulise sammuna Euroopa õigusalase koolituse strateegia (2021–2024) rakendamisel korraldasid Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariik Prantsusmaa, École Nationale de la Magistrature (ENM) ja Euroopa Komisjon 22.–23. veebruaril Bordeaux’s ühiselt kõrgetasemelise kahepäevase hübriidkonverentsi. Konverents „Õigusspetsialistide algkoolitus õigusriigi põhimõtete järgimise teemal“ oli pühendatud õigusalasele algkoolitusele ja õigusriigi põhimõtte austamisele Euroopa Liidus, eelkõige kohtunike ja juristide hulgas. Et saada rohkem teavet konverentsi, selle täiskogu istungitel ja arvukates töörühmades toimunud arutelude ning konverentsi käigus kokku lepitud konkreetsete järelmeetmete kohta, tutvuge konverentsi aruandega:

7. JUUNI 2022
Report of the conference on initial training and the respect for the rule of law 22/23 February 2022
English
(1.21 MB - PDF)
Laadige alla

Euroopa õiguskoolituse teemaline kõrgetasemeline digikonverents, 6.–7. mai 2021

Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariik Portugal, Portugali Centro de Estudos Judiciários (CEJ) ja Euroopa Komisjon korraldasid 6.–7. mail 2021 uue Euroopa õigusalase koolituse strateegia (2021–2024) levitamise ja rakendamise olulise verstapostina ühiselt kõrgetasemelise digikonverentsi „ELi õigussüsteemide ajakohastamine õigusspetsialistide koolitamise edendamise kaudu“. Kui soovite konverentsi ning selle viljakate arutelude ja debattide kohta rohkem teavet saada, tutvuge konverentsi aruandega:

21. SEPTEMBER 2021
Report of the digital conference on European judicial training 6/7 May 2021
English
(1.28 MB - PDF)
Laadige alla

Euroopa õigusalase koolituse strateegia 2011–2020 hindamine

2019. aastal vastu võetud Euroopa õigusalase koolituse 2011.–2020. aasta strateegia hindamine näitas, et üldiselt saavutati eesmärgid tõhusalt. Strateegia on aidanud suurendada koolituste arvu, kuid edendanud ka uut liiki tegevusi, näiteks vahetusprogramme. 2011. aasta teatises seatud põhieesmärk, et ajavahemikul 2011–2020 peaksid ELi õiguse koolituses osalema pooled kõigist ELi õigusvaldkonna spetsialistidest (800 000), saavutati juba 2017. aastal, st kaks aastat kavandatust varem. See on aidanud parandada ELi õigust käsitlevat koolitust mitme õigusspetsialistide kategooria, eelkõige kohtunike ja prokuröride jaoks. Samuti on see suurendanud selliste võrgustike suutlikkust nagu Euroopa õigusalase koolituse võrgustik (EJTN) ning tugevdanud ELi tasandi võrgustikke ja koolitajaid.

Euroopa õiguskoolitus Euroopa e-õiguskeskkonna portaalis

Olete õigusspetsialist? Kas olete huvitatud ise ELi õiguskoolituses osalemisest? Külastage e-õiguskeskkonna portaalis uut Euroopa koolitusplatvormi. Euroopa koolitusplatvorm on otsinguvahend, mille abil õigusvaldkonna spetsialistid saavad leida ELis toimuvaid koolituskursusi ja iseseisva õppe materjale ELi õiguse teemal. Komisjon annab platvormi kaudu juurdepääsu ajakohastele kasutusvalmis koolitusmaterjalidele ja käsiraamatutele, mis on koostatud eelkõige tänu ELi rahalisele toetusele. Euroopa koolitusplatvormi töö esimene etapp algab tunnustatud ELi tasandi koolituspakkujate osavõtul: Euroopa õigusalase koolituse võrgustik (EJTN), Euroopa Õigusakadeemia (ERA), Euroopa Avaliku Halduse Instituut (EIPA) ja Euroopa Ülikool-Instituut (EUI).

Euroopa õiguskoolituse poliitika ja aastaaruanded

Kui soovite rohkem teavet asjaomase koolitusega seotud poliitika ja selles osalejate kohta, siis külastage Euroopa õigusalase koolituse lehekülgi Euroopa e-õiguskeskkonna portaalis.

Selleks et saada rohkem teavet selle kohta, mil määral osalevad õigusspetsialistid ELi õigust käsitlevas õiguskoolituses, tutvuge e-õiguskeskkonna portaalis iga-aastaste statistkaaruannetega. Iga-aastastes statistikaaruannetes mõõdetakse õigusspetsialistide osalemist ELi õigust käsitleval koolitusel ja aidatakse jälgida suuri edusamme.

Head koolitustavad

Koolituste korraldajad ja koolitajad leiavad e-õiguskeskkonna portaalist kohtunike ja prokuröride koolitamise häid tavasid kirjeldavad teabelehed. Need tavad hõlmavad paljusid valdkondi alates koolitusvajaduste hindamisest kuni koolituste korraldamise ja hindamiseni.

Rahaline toetus

Koolitustegevust rahastatakse toetuste kaudu. Lisateavet ELi rahalise toetuse kohta leiate siit:

Dokumendid

 

23. NOVEMBER 2020
Õigusemõistmise tagamine ELis – Euroopa õigusalase koolituse strateegia aastateks 2021–2024
eesti
(535.24 KB - PDF)
Laadige alla

 

20. DETSEMBER 2022
2022 Report on justice professional’s training on EU law (2021 data)
English
(4.61 MB - PDF)
Laadige alla

 

16. JUUNI 2021
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU
English
(1.3 MB - PDF)
Laadige alla

 

16. JUUNI 2021
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU - annexes
English
(7.51 MB - PDF)
Laadige alla

 

25. OKTOOBER 2019
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381
English
(2.21 MB - PDF)
Laadige alla

 

25. OKTOOBER 2019
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381 – Executive summary
English
(306.4 KB - PDF)
Laadige alla

 

16. MAI 2019
Analysis of the replies to the 2018 public consultation on training of justice professionals on EU law
English
(2.82 MB - PDF)
Laadige alla

 

16. MAI 2019
Analysis of the replies to the 2018 targeted consultation on training of justice professionals on EU law
English
(3.72 MB - PDF)
Laadige alla

 

 

22. JUULI 2019
Deloitte. Evaluation of the 2011 European judicial training strategy. Final Report. May 2019
English
(4.63 MB - PDF)
Laadige alla

 

24. AUGUST 2017
European Commission Communication "Building trust in EU-wide justice: a new dimension to European judicial training" COM(2011) 551 Final
English
(158.55 KB - HTML)
Laadige alla