Направо към основното съдържание

Обучение на специалисти в областта на правосъдието и практики на обучение

Обучение по право на ЕС на специалисти в областта на правосъдието с цел гарантиране на последователно прилагане на законодателството в целия ЕС и взаимно доверие при трансграничните производства.

Цели

Обучението по право на ЕС на специалистите в областта на правосъдието е важен инструмент за гарантиране на правилното и ефективно прилагане на законодателството на ЕС, за укрепване на взаимното доверие между специалистите в областта на правосъдието при трансгранични производства и за подкрепа на прилагането на ценностите и принципите на ЕС, като например върховенството на закона.

След големия напредък, осъществен след приемането на европейската стратегия за съдебно обучение за периода 2011—2020 г., Европейската комисия стартира нов всеобхватен пакет за съдебно обучение. Пакетът за модернизиране на правосъдието, приет на 2 декември 2020 г., включва нова европейска стратегия за съдебно обучение за периода 2021—2024 г., девети годишен доклад (2020 г.) на генерална дирекция „Правосъдие и потребители“ относно европейското съдебно обучение и стартирането на Европейската платформа за обучение (ЕПО) на европейския портал за електронно правосъдие.

Европейската стратегия за съдебно обучение за периода 2021—2024 г.

Новата стратегия и съпътстващите я инструменти имат за цел да подкрепят още повече правосъдните системи и работещите в областта на правосъдието, като ги подготвят за предизвикателствата на 21-ви век и постоянното развитие на правото на ЕС.

В новата стратегия се определят нови амбициозни цели за обучението и нови приоритети.

  • С новата стратегия се определят нови оперативни цели, пригодени към нуждите на различните професии в областта на правосъдието.
  • Тя е насочена към по-широка целева аудитория и нов географски обхват с цел справяне с новите предизвикателства в съответствие с нуждите на работещите в областта на правосъдието.
  • Съдебното обучение следва да насърчава в още по-голяма степен културата на върховенство на закона, да утвърждава основните права, да допринася за цифровизацията на правосъдието, да надхвърля правното образование и да подкрепя развитието на професионални умения, като същевременно гарантира бързото предлагане на нови възможности за обучение в отговор на новите нужди.
  • Приоритетът е върху обучението на съдии и прокурори, но са обхванати всички работещи в областта на правосъдието: съдебни служители, адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, медиатори, юридически устни и писмени преводачи, съдебни експерти, а в определени случаи — служители в затвори и пробационни служители. По-специално, обучението на съдебните служители и адвокатите изостава и следва да бъдат предприети мерки в това отношение. Служителите в затворите и пробационните служители са нова целева аудитория, която не бе обхваната от предишната стратегия.
  • Стратегията е съсредоточена върху специалистите в сферата на правосъдието в ЕС, но също така подкрепя перспективите на Западните Балкани за членство в ЕС и държави извън Съюза, в частност държави от Африка и Латинска Америка, при укрепването на демокрацията, правата на човека и върховенството на закона.
  • Европейската комисия ще подкрепя висококачествени трансгранични проекти за обучение по право на ЕС, като използва различни възможности за финансиране от Съюза, като например бъдещите програми „Правосъдие“ и „Граждани, равенство, права и ценности“.

Конференция на ЕС на високо равнище, посветена на необходимите умения във връзка с цифровизацията на правосъдието, 26—28 април 2023 г.

Конференцията е предназначена за специалисти, отговарящи за обучението на съдии, прокурори, служители на съдилищата и прокуратурата, адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, служители в затвори и пробационни служители в държавите от ЕС и държавите кандидатки и потенциални кандидатки. В рамките на проявата ще бъдат разгледани задълбочено въпроси, свързани с цифровизирането на правосъдието — един от приоритетите в европейската стратегия за съдебно обучение за периода 2021—2024 г.

По време на 26 специализирани семинара и на пленарната част на конференцията ще бъдат обсъдени начините за подобряване на цифровия капацитет на работещите в областта на правосъдието, включително въздействието на цифровизацията върху съдържанието на обучението и самата методология за обучение.  Конференцията дава възможност за обмен на информация относно конкретните потребности от обучение и за запознаване с примери за добри практики.

Връзка към уебсайта на конференцията: https://judicialtrainingdigitalisation.eu/

Конференция на ЕС на високо равнище по въпросите на първоначалното обучение на специалисти в областта на правосъдието и зачитането на върховенството на закона, 22—23 февруари 2022 г.

Като поредна много важна стъпка в изпълнението на европейската стратегия за съдебно обучение за периода 2021—2024 г. френското председателство на Съвета на ЕС, École Nationale de la Magistrature (ENM) и Европейската комисия проведоха съвместно двудневна хибридна конференция на високо равнище в Бордо на 22—23 февруари. Конференцията на тема „Първоначално обучение на специалистите в областта на правосъдието в служба на върховенството на закона“ беше посветена на първоначалното съдебно обучение и зачитането на върховенството на закона в рамките на Европейския съюз, по-специално за магистратите и адвокатите. За да научите повече за конференцията, оживените дискусии в рамките на пленарните сесии и работните групи, както и за конкретните последващи действия, вижте доклада от конференцията:

7 ЮНИ 2022 Г.
Report of the conference on initial training and the respect for the rule of law 22/23 February 2022

Цифрова конференция на високо равнище относно европейското съдебно обучение, 6—7 май 2021 г.

Като важен етап от изпълнението на новата европейска стратегия за съдебно обучение за периода 2021—2024 г. португалското председателство на Съвета на ЕС, Centro de Estudos Judiciários (CEJ) в Португалия и Европейската комисия проведоха съвместно цифрова конференция на високо равнище на тема „Модернизиране на съдебните системи в ЕС чрез насърчаване на обучението на специалистите в областта на правосъдието“ на 6 и 7 май 2021 г. За да научите повече за проявата и проведените ползотворни дискусии и дебати вижте доклада от конференцията:

21 СЕПТЕМВРИ 2021 Г.
Report of the digital conference on European judicial training 6/7 May 2021

Оценка на европейската стратегия за съдебно обучение за периода 2011—2020 г.

Оценката на европейската стратегия за съдебно обучение за периода 2011—2020 г., приета през 2019 г., показа, че целите са постигнати по ефективен начин. Стратегията допринесе за увеличаване на броя на дейностите, свързани с обучението, но също така насърчи нови видове дейности, като програми за обмен. Основната цел на съобщението от 2011 г. — половината (800 000) от всички работещи в областта на правосъдието в ЕС да участват в обучения по право на ЕС между 2011 и 2020 г. — бе постигната още през 2017 г., две години по-рано. Чрез стратегията се съдейства за подобряване на обучението по правото на Съюза за няколко категории работещи в областта на правосъдието, по-специално съдиите и прокурорите. Също благодарение на нея се изгради капацитетът на мрежи, като например Европейската мрежа за съдебно обучение (EJTN), и бяха подсилени мрежите и доставчиците на обучение на равнище ЕС.

Възможности за обучение на портала за електронно правосъдие

Работите в областта на правосъдието? Интересувате се от обучение по право на ЕС? Посетете новата Европейска платформа за обучение (ЕПО) на портала. ЕПО е инструмент за търсене, който дава възможност на работещите в областта на правосъдието да намерят курсове за обучение по право на ЕС, организирани в ЕС, и материали за самостоятелно обучение. Комисията допринася за платформата с актуални и готови за използване учебни материали или наръчници, изготвени най-вече благодарение на финансовата подкрепа от ЕС. Първата фаза на ЕПО започна с участието на признати на равнище ЕС организатори на обучения: Европейската мрежа за съдебно обучение (EJTN), Академията по европейско право (ERA), Европейския институт по публична администрация (EIPA) и Европейския университетски институт (EUI).

Европейската политика за обучение в областта на правосъдието и годишните доклади

Посетете страниците за европейското съдебно обучение на европейския портал за електронно правосъдие, ако искате да научите повече за европейската политика за съдебно обучение и участниците в нея.

За да научите повече за степента на участие на работещите в областта на правосъдието в обучения по право на ЕС, вижте годишните статистически доклади на портала за електронно правосъдие. С годишните статистически доклади се измерва участието на работещите в областта на правосъдието в съдебно обучение по право на ЕС в Съюза и се подпомага наблюдението на постигнатия напредък.

Добри практики на обучение

Организаторите на обучения и преподавателите ще намерят информационни документи, описващи добри практики при обучението на съдии и прокурори, на портала за електронно правосъдие. Тези практики се отнасят до широк набор от теми — от преценката за нуждите от обучение до провеждането на обучение и оценяването.

Финансова подкрепа

Обучителните дейности се подпомагат чрез безвъзмездни средства. Повече информация за финансовата подкрепа от ЕС ще намерите тук:

Документи

 

23 HОЕМВРИ 2020 Г.
Гарантиране на справедливост в ЕС — европейска стратегия за съдебно обучение за периода 2021—2024 г.

 

20 ДЕКЕМВРИ 2022 Г.
2022 Report on justice professional’s training on EU law (2021 data)

 

16 ЮНИ 2021 Г.
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU

 

16 ЮНИ 2021 Г.
2021 Study on the training needs of court staff on EU law in the EU - annexes

 

25 OКТОМВРИ 2019 Г.
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381

 

25 OКТОМВРИ 2019 Г.
European Commission Staff Working Document on the Evaluation of the 2011 European judicial training strategy SWD(2019) 381 – Executive summary

 

16 MАЙ 2019 Г.
Analysis of the replies to the 2018 public consultation on training of justice professionals on EU law

 

16 MАЙ 2019 Г.
Analysis of the replies to the 2018 targeted consultation on training of justice professionals on EU law

 

 

22 ЮЛИ 2019 Г.
Deloitte. Evaluation of the 2011 European judicial training strategy. Final Report. May 2019

 

24 AВГУСТ 2017 Г.
European Commission Communication "Building trust in EU-wide justice: a new dimension to European judicial training" COM(2011) 551 Final