Przejdź do treści głównej

Przywództwo polityczne

Informacje o przywództwie politycznym Komisji Europejskiej, roli 27 komisarzy, sposobie ich powoływania oraz ich różnych priorytetach politycznych

Rola komisarzy

Chociaż w Komisji zasiada po jednym komisarzu z każdego kraju UE, ich zadaniem jest obrona interesów całej UE, a nie interesów krajowych.

W Komisji to oni podejmują decyzje. Na przykład wspólnie:

  • decydują o kształcie strategii politycznych Komisji

  • przedstawiają akty prawne, programy finansowania i roczny budżet do dyskusji i przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę.

Rola Komisji Europejskiej

 

Jak mianowana jest Komisja

 

Wybór przewodniczącego

Co pięć lat Rada Europejska – w skład której wchodzą szefowie państw i rządów krajów UE – proponuje Parlamentowi Europejskiemu kandydata na przewodniczącego Komisji.

Kandydat na przewodniczącego jest proponowany w oparciu o skład Parlamentu w następstwie eurowyborów – zazwyczaj kandydaci pochodzą z największych ugrupowań politycznych w Parlamencie.

Jeśli dany kandydat uzyska poparcie bezwzględnej większości europosłów, zostaje wybrany.       

Wybór współpracowników

Nowo wybrany przewodniczący Komisji wybiera, na podstawie propozycji zgłaszanych przez państwa UE, potencjalnych wiceprzewodniczących i pozostałych członków Komisji. Lista tych kandydatów podlega zatwierdzeniu przez wszystkich szefów państw i rządów UE, zgromadzonych w Radzie Europejskiej.

Każdy nominowany musi wystąpić przed komisją parlamentarną zajmującą się tematyką wchodzącą w zakres jego teki. Następnie członkowie komisji parlamentarnej decydują w drodze głosowania, czy nominowany na komisarza jest odpowiednią osobą na dane stanowisko. Po zatwierdzeniu kandydatur 27 nominowanych cały Parlament decyduje w drodze głosowania, czy zatwierdza cały zespół. Jeśli wynik głosowania jest pozytywny, Rada Europejska powołuje komisarzy.

Rozliczalność

Komisja Europejska jest rozliczana ze swojej działalności w oparciu o zasady demokracji przez Parlament Europejski, który ma prawo zatwierdzić i odwołać całe przywództwo polityczne Komisji. Komisja musi także przedstawiać Parlamentowi regularne sprawozdania, w tym roczne sprawozdania podsumowujące i sprawozdania z wykonania budżetu.

Proces decyzyjny

Więcej informacji na temat procesu wspólnego podejmowania decyzji przez komisarzy można znaleźć w podsumowaniu regulaminu wewnętrznego Komisji.

W ramach procesu decyzyjnego wszyscy komisarze są sobie równi, czyli w takim samym stopniu ponoszą odpowiedzialność za podjęte decyzje. Komisja podejmuje decyzje dotyczące swojej działalności zbiorowo, drogą procedury pisemnej lub ustnej.

Więcej na temat procesu decyzyjnego w UE